PREVIDNO

Eterična olja, ki lahko pretirano razdražijo kožo

Čeprav so naravna in vsestransko uporabna, je previdnost pri nekaterih vendarle na mestu.
 
Fotografija: Čeprav so eterična olja darilo narave, lahko nekatera pri negi koži povzročijo več škode kot koristi. FOTO: Thinkstock
Odpri galerijo
Čeprav so eterična olja darilo narave, lahko nekatera pri negi koži povzročijo več škode kot koristi. FOTO: Thinkstock

V želji, da bi svoji koži privoščili najboljše, iščete primerne pripomočke in pripravke za njeno nego. Nekaj, kaj je polti prijazno in ji nudi prav tisto, kar najbolj potrebuje. Na misel vam pridejo eterična olja, vendar pozor: res so naravna, a lahko pretirano razdražijo kožo in povzročijo več škode kot koristi.

Gre namreč za močno koncentrirane snovi. »S tem, ko je vse več poudarka na naravni kozmetiki, uporaba eteričnih olj postaja splošno razširjena in veliko kozmetičnih pripomočkov je zasnovanih tudi na tistih, ki so za polt dražeča,« je povedal dermatolog Joshua Zeichner, direktor kliničnih kozmetičnih raziskav v bolnišnici Mount Sinai. »Splošno prepričanje namreč je, da tisto, kar je naravno, ne more škodovati, vendar to ni pravilo, ki bi mu smeli slepo slediti,« dodaja dermatolog ter pojasnjuje, da ima veliko, v kozmetiki pogosto uporabljenih, eteričnih olj tudi negativne učinke, ki pa ostajajo spregledani. Zlasti so problematična štiri.

Eterično olje čajevca

Da, to je tisto eterično olje, ki je odličen zaveznik v boju z mozolji in aknami, a je na drugi strani zelo dražeče, kadar ni uporabljeno v pravilni koncentraciji. »Eterično olje čajevca se ponaša s protibakterijskimi in protivnetnimi učinkovinami in zato onemogoča delovanje bakterij, ki so glavni krivci za mozolje. Ob tem preprečuje vnetja, ki so posledica njihovega delovanja,« je povedal dermatolog. Kadar je razredčeno z vodo (kapljico olja v žlici vode ali baznega olja ter na kožo naneseno v tankem sloju) je neškodljivo in primerno tudi za uporabo na občutljivi koži, vendar je le redko pravilno razredčeno.

»Kdaj ste z oljem čajevca pretiravali, ne boste vedeli, dokler ne bo prepozno. Torej ko se bo na njej pojavil srbeč, suh izpuščaj,« je povedal dermatolog. Poleg tega posamezniki pogosto uporabljajo več naravnih pripomočkov za nego, kar je v končni fazi recept za razdraženo kožo. To sicer ne pomeni, da se morate olju čajevca odpovedati, prepričajte pa se, da bo v primerni koncentraciji, ne uporabljajte ga v družbi z drugimi olji in odziv polti najprej preverite na manjšem delčku kože pod čeljustno kostjo za ušesom.

Olje mete

Če ste kdaj po umivanju zob z zobno pasto, ki je vsebovala velik odstotek mete, v ustih občutili izjemno pekoč občutek, potem najbrž dejstvo, da so eterična olja mete za kožo slaba ideja, ni treba posebej izpostavljati. »Olja mete so zelo močna in agresivna ter lahko povzročijo tudi alergijsko reakcijo, kot je kontaktni dermatitis,« pojasnjuje Zeichner.

Alergija se lahko pojavi že pri prvi uporabi tega olja, lahko pa šele pri drugi ali tretji uporabi. Masko, ki ji je dodano eterično olje mete, ali šampon z njegovo vsebnostjo lahko dvakrat uporabite povsem brez težav, tretjič pa boste deležni izpuščaja in razdražene kože. Če vas skrbijo posledice uporabe, je bolje, da se mu povsem odpoveste.

Izdelke z velikim odmerkom tega olja je običajno lahko prepoznati. Oznake, kot so osvežujoče, občutek hlajenja, poživljajoče in podobni, v svetu dermatologov pomenijo: koži neprijazno. Zato preverite sestavine, učinke in navodila za uporabo ter se prepričajte, da izdelek ni preagresiven za nego vaše polti.

Eterična olja citrusov

Tudi teh dermatologi ne obožujejo. »Zlasti v domačih receptih pogosto zasledimo sestavine, kot sta eterični olji pomaranče in limone. Eterična olja citrusov naj bi pripomogla k enakomerni polti, saj blažijo videz pigmentnih madežev,« je povedal Zeichner in dodal, da v njih prisotne močne sadne kisline namesto tega lahko povzročajo draženje. »Zlasti če ste povrženi hiperpigmentaciji, lahko z uporabo omenjenih olj zadeve le še poslabšate, saj je koža pod njihovim vplivom še bolj razdražena in neenakomerno obarvana. Torej boste dosegli ravno nasprotno od pričakovanega.«

Imajo pa ta olja še eno negativno plat: pod njihovim vplivom se poveča občutljivost kože na sončne žarke, kar privede do fotoalergijskih reakcij. Drži, da krema, kjer sta pri dnu sestavin navedeni limona in grenivka, ne bosta povzročili škode. A velika količina teh eteričnih olj ali celo samostojna uporaba v neprimernih koncentracijah je lahko zlasti za kožo usodna.

Eterično olje sivke

Eterično olje sivke v svetu kozmetike vlada. Mogoče ga je najti povsod: v detergentih, kopelih, obraznih meglicah, losjonih, kremah in še bi lahko naštevali. Vendar velja opozoriti, da je prav to olje eden od najpogostejših alergenov, četudi je močno razredčeno.

Podobno kot eterično olje mete je tudi olje sivke zelo močno. Odlično je za aromaterapijo, nekoliko manj primerno pa za nego polti. Že zelo majhna količina tega olja lahko pri posameznikih z občutljivo kožo povzroča draženje. Če med te sodite tudi sami, ga ne uporabljajte za nego, prav tako se izogibajte izdelkom, ki jim je dodano. »Vsak stik z alergenom lahko pri preobčutljivih izzove alergijsko reakcijo,« opozarja dermatolog.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije