Uredijo menstruacijo

Kontracepcijske tablete so eden od zanesljivejših načinov zaščite pred nezaželeno nosečnostjo mladih deklet.
Fotografija: Tabletke mnogim pomagajo premagovati menstrualne težave.
Odpri galerijo
Tabletke mnogim pomagajo premagovati menstrualne težave.

Dekleta in ženske imajo pri nas na voljo veliko izbiro različnih kontracepcijskih metod. Ena bolj preverjenih, učinkovitih in varnih so kontracepcijske tabletke. So pa v zvezi z njihovim jemanjem znana najrazličnejša mnenja, ki nemalokrat mlada dekleta bolj zbegajo, kot jim dajo odgovore na to, kako se varno podati v spolnost brez tveganja neželene nosečnosti.

Ni res, da bi kontracepcijske tablete povzročale akne. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images
Ni res, da bi kontracepcijske tablete povzročale akne. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images
Tako na primer veliko mladih ne želi jemati kontracepcijskih tablet, ker se bojijo, da se bodo zredile. A to preprosto ne drži, zapiše specialistka ginekologije in porodništva Tinkara Srnovršnik, dr. med., na leta 2018 izdanem izobraževalnem plakatu o varni spolnosti. »Nobena znanstvena raziskava ni dokazala vzročne povezave med debelostjo in jemanjem kontracepcijskih tablet. Včasih lahko pride do manjšega prehodnega porasta telesne teže, do enega ali dveh kilogramov, vendar je to posledica zadrževanja vode v telesu.«
 

Prehodne težave


Najpogostejši neželeni učinki, ki se običajno pojavijo na začetku jemanja kontracepcijskih tablet, so vmesne krvavitve, glavobol, sprememba razpoloženja, napetost v dojkah ali slabost, in so praviloma prehodne narave, pravi Srnovršnikova in dodaja, da imajo lahko hormoni, ki so v kontracepcijskih tabletah, tudi številne ugodne učinke.


»Zmanjšajo menstrualno bolečino in krvavitev in težave zaradi aken. Uredijo rednost mesečnih krvavitev. Zmanjšujejo tveganje za pojav nenevarnih cist ali raka jajčnikov, raka sluznice maternice ter raka debelega črevesa in danke,« pravi ginekologinja in dodaja, da je odveč bojazen mladostnic, da med jemanjem neaktivnih tablet ali med enotedenskim premorom brez tablet niso zaščitene in lahko zanosijo. »Če dekle jemlje tabletke redno in dosledno vsak dan ob približno istem času, je zaščitena tudi v času jemanja neaktivnih tablet ali med enotedenskim premorom brez tablet.«
 

Prekinitev ni priporočljiva


V javnosti krožijo tudi trditve, da so zaradi tabletk možne težave z nosečnostjo, pa tudi to, da je občasno treba jemanje tablet prekiniti, da se bo telo očistilo, a nič od tega ne drži, pravi Srnovršnikova. »Po prenehanju uporabe kontracepcijskih tabletk se plodnost povrne zelo hitro. Tablete plodnost dolgoročno celo ohranjajo, saj je vdor škodljivih mikroorganizmov v maternico zaradi zgoščene sluzi v materničnem vratu otežen.«

Ginekologinja zapiše še, da prekinitev jemanja tabletk ni priporočljiva, saj se s tem poveča tveganje za neželeno nosečnost in pojav krvnih strdkov v prvih mesecih po ponovnem začetku jemanja tablet. Tako ni res, da bi kontracepcijske tablete povzročale akne, ki so pogosta težava številnih deklet v mladosti. Prav nasprotno, pravi ginekologinja, kontracepcijske tablete težave z aknami praviloma zmanjšajo, je pa res, da se občasno stanje kože v času jemanja tablet lahko poslabša. A praviloma se sčasoma tudi umiri.


Vedeti pa je treba tudi, opozori ginekologinja, da kontracepcijske tabletke ne ščitijo pred spolno prenosljivimi okužbami. Še vedno velja, da je pred tem edina učinkovita zaščita kondom. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije