ODLIČNO

Strokovnjaki pravijo: Vikend bi moral trajati tri dni

Podaljšani vikendi naj ne bi bili izjema, temveč pravilo.
Fotografija: Delovni teden bi se moral zaključiti s četrtkom oziroma začeti s torkom. FOTO: Thinkstock
Odpri galerijo
Delovni teden bi se moral zaključiti s četrtkom oziroma začeti s torkom. FOTO: Thinkstock

Si lahko predstavljate, da bi vsak vikend trajal tri dni? Če ste na to vprašanje odgovorili pozitivno, ste na istem bregu kot strokovnjaki, ki so se sestali na Svetovnem forumu ekonomistov v Švici in razburkali poslovne duhove z izjavo, da bi se moral delavni teden zaključiti s četrtkom oziroma začeti s torkom.

Krajši delovni teden za boljše poslovne rezultate

To naj ne bi vplivalo na slabše poslovne izide podjetij, temveč ravno obratno. Kot je namreč povedal Adam Grant, psiholog iz šole Wharton v Pensilvaniji, bi krajši delovni teden pozitivno vplival na učinkovitost in ustvarjalnost zaposlenih: »Imamo spodbudne rezultate raziskave, ki smo jo izvedli na to temo. V njej se je izkazalo, da manjše število delovnih ur pozitivno vpliva na zaposlene, ki prav zaradi krajšega delavnega tedna dosegajo boljše rezultate, saj so bolj spočiti, ustvarjalni in imajo v več volje do dela. Prav tako so delavci s krajšim delavnim časom bolj privrženi podjetju, ki jih zaposluje, saj jim omogoča več prostega časa, ki ga lahko preživijo s svojimi družinami.«

Drugo mnenje

Ekonomist Rutger Bregman pa pravi takole: »Že desetletja ekonomisti, filozofi in sociologi trdijo, da bomo delali vse manj. V zadnjih 20 letih je bilo dokazano, da s skrajševanjem delovnega tedna delavci postajajo učinkovitejši, saj jih delo manj utruja, kar se v končni fazi pozitivno izraža v njihovi storilnosti, to pa pomeni boljše poslovne rezultate.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije