Malignega melanoma je vse več

Sicer ne spada med najpogostejše vrste raka, se pa njegova incidenca povečuje najhitreje med vsemi oblikami.
Fotografija: Kožna znamenja je treba redno pregledovati. FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Kožna znamenja je treba redno pregledovati. FOTO: Guliver/Getty Images

Mesec maj, v katerem nas prijazno vreme in lepe temperature že vabijo na prosto in k nastavljanju sončnim žarkom, obenem pa že veselo načrtujemo poletni oddih ob morju ali v hribih, je pravi čas za ozaveščanje o nevarnosti sončnih žarkov in tveganju za pojav kožnega raka in njegove najhujše oblike, melanoma. Čeprav je zdravstvo to pomlad vse dejavnosti prilagodilo spopadanju z novim koronavirusom, stroka kljub temu glasno opozarja na preventivo pred nevarnimi vplivi UV-sevanja na kožo in izpostavljanja soncu, ne nazadnje je melanoma tako v Sloveniji kot drugod po svetu vse več.



Pred soncem se moramo ustrezno zaščititi. FOTO: Guliver/Getty Images
Pred soncem se moramo ustrezno zaščititi. FOTO: Guliver/Getty Images
Po podatkih Onkološkega inštituta je kožni rak najpogostejša oblika raka pri ljudeh. Delimo ga na melanomskega in nemelanomskega. Maligni melanom predstavlja približno pet odstotkov vseh kožnih rakov, odgovoren pa je za več kot 90 odstotkov smrti zaradi kožnega raka. Melanom sicer ne spada med najpogostejše vrste raka, se pa njegova incidenca povečuje najhitreje med vsemi oblikami. Poleg melanomskega kožnega raka poznamo še dve vrsti nemelanomskega kožnega raka, in sicer bazalnocelični karcinom (bazaliom) in skvamoznocelični karcinom. »Pri nekaterih ljudeh je tveganje za pojav kožnega raka večje, vendar lahko za kožnim rakom zboli vsakdo,« pojasnjuje Yana Targonskaya, dr. med., spec. dermatovenerologije iz Medicinskega centra Barsos. »Pri melanomu gre za maligni tumor iz spremenjenih pigmentnih celic, melanocitov. Ti so posejani med kožnimi celicami v osnovni plasti vrhnjice. Najdemo jih še v področju dlačnih mešičkov in na očesnem ozadju, lahko pa tudi v globini kože, v bezgavkah, v živčnem sistemu in drugih notranjih tkivih. Melanom zato lahko vznikNe v različnih organih, najpogosteje, v 95 odstotkih, v koži in v okoli petih odstotkih v očesu. Manjši del melanomov, do deset odstotkov, se pojavlja družinsko, večina primerov pa je posledica mutacij v melanocitih, ki jih najpogosteje povzroči občasno intenzivno UV-sevanje, zato se pojavlja tudi na sicer pokritih delih telesa, npr. golenih.«

Zbolevajo tudi mladi

Zelo nevarni so tudi umetni viri UV-sevanja. FOTO: Guliver/Getty Images
Zelo nevarni so tudi umetni viri UV-sevanja. FOTO: Guliver/Getty Images
Incidenca malignega melanoma se pri belopolti populaciji na splošno povečuje z zmanjševanjem zemljepisne širine, pri čemer je najvišja zabeležena pojavnost v Avstraliji, kjer je letna stopnja 10- in več kot 20-krat višja kot v Evropi za ženske in moške. »Pri malignem melanomu so spremembe večinoma pigmentirane, redko gre za neobarvane spremembe,« nadaljuje sogovornica. »Tumor je temno siv do skoraj črn, modrikast ali modrikasto rdeč, povrhen, ploščat ali vozličast (obarvane lise nohtov, bulice, spremenjeni nevusi). V napredovali fazi se lahko pojavijo srbenje, bolečina, krvavitev in ulceracija tumorja. Najpogostejše mesto melanoma pri moških je koža trupa, pri ženskah pa koža spodnjih okončin. Maligni melanom se najpogosteje pojavi pri mladih odraslih. Je najbolj nevarna in agresivna oblika kožnega raka, saj lahko prek limfnega sistema ali krvnega obtoka hitro metastazira, kar pomeni, da kri in limfa razneseta rakaste celice v druge organe po telesu. Melanom je glavni razlog smrti, povezane s kožnim rakom. Navadno se začne na zdravi koži, lahko pa tudi v maligno spremenjenem obstoječem nevusu, kar se zgodi v manj kot tretjini primerov.«



Kot poudarjajo v državnem programu za obvladovanje raka, je melanom ves čas v porastu, za njim pa, kot rečeno, zbolevajo tudi mladi. Tako kot pri vseh drugih oblikah raka je tudi pri melanomu zelo pomembno čim bolj zgodnje odkritje, kar pomeni bistveno boljšo prognozo, daljše preživetje ter seveda krajše in za bolnika mnogo manj zahtevno zdravljenje. Nikoli pa ne smemo zanemariti preventivnega ravnanja, ki bo v prihajajočih mesecih ob močnem soncu ključno. Dermatovenerologinja iz Barsosa polaga na srce: »Glavni dejavnik tveganja za pojav kožnega raka je izpostavljanje UV-sevanju bodisi sonca bodisi iz umetnih virov, npr. solarijev. Izogibamo se soncu v najvišjih legah, poskrbimo za fizično zaščito, kot so klobuk, dolgi rokavi in hlačnice, uporabljamo zaščitno kremo pred izpostavljanjem soncu. Ko se okopamo, poskrbimo za ponoven nanos zaščitnega sredstva. Starši naj nujno poskrbijo tudi za ustrezno zaščito otrok.«

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije