Gibanje ohranja gibljive sklepe

Vzrokov za bolečino je veliko; poiščimo pomoč zdravnika ali fizioterapevta in poskrbimo za redno gibanje.
Fotografija: Z vsakršnim gibanjem ohranjamo elastičnost hrustanca in tako se kosti gibljejo neboleče. FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Z vsakršnim gibanjem ohranjamo elastičnost hrustanca in tako se kosti gibljejo neboleče. FOTO: Guliver/Getty Images

Vzrokov za bolečino v sklepih je veliko in pogosto je težko določiti le enega. Zelo pogosto je to osteoartritis, pri čemer se pojavijo degenerativne spremembe v sklepih in revmatične bolezni. Bolečina v sklepih se lahko pojavlja tudi kot simptom drugih bolezni, na primer avtoimunskih. A niso zgolj bolezenska stanja tista, ki povzročajo bolečino, pravi dr. Dejan Kernc, specialist za reševanje težav s hrbtenico iz podjetja Re.Aktiv. »Če sklep ni pravilno obremenjen, tako mišično ali strukturno, lahko to povzroča bolečino. Sklep je stik med dvema kostema, katerega naloga je, da gibanje med njima poteka kar se da nemoteno,« razloži Kernc in dodaja, da to lahko razložimo tudi s prispodobo škripanja tečajev pri starejših vrtnih vratih. »Zarjavelost, neravna površina, povešena vrata, premalo maziva v tečajih … vse to vpliva na neprijetno škripanje vrat. Enako je tudi v sklepu, kjer so podobni, a drugače poimenovani vzroki, rezultat pa ni škripanje, ampak bolečina.«


Ko se ta pojavi, nam telo sporoča, da je nekaj narobe. Zato je naša glavna naloga, da do tega stanja ne pride. Gibljivost sklepa je lahko ovirana zaradi zakrčenosti mišic, vendar veliko prej je omejitveni dejavnik bolečina, ki nastane zaradi težav s hrustancem, pove sogovornik in odsvetuje, da bi kar sami začeli odpravljati te težave. »Kot čudežne rešitve proti bolečini se pogosto omenjajo prehranski dodatki. Vendar je treba poudariti, da so strokovna mnenja glede tega deljena, saj se rezultati bistveno ne razlikujejo od placebo učinka.« Ko se pojavi bolečina v sklepu, je treba najti vzrok zanjo in za mnenje vprašati strokovnjaka, zdravnika ali fizioterapevta, pravi sogovornik.

Strokovna pomoč

»Obisk zdravnika ali specialista je potreben takoj, ko opazimo, da je sklep otekel, pordel in vroč na otip. Fizioterapevti in kineziologi vam bodo pri iskanju rešitve v veliko pomoč, saj imajo s tovrstnimi težavami z gibanjem veliko izkušenj. Pomembno je, da poiščete nekoga, ki je strokoven in se bo znal prilagoditi vašemu stanju. Vsako napačno gibanje sklepa ali obremenjevanje lahko vodi v stopnjevanje bolečine, zato je izbira pravega strokovnjaka izjemnega pomena.« Vsekakor pa je prav gibanje osnova za ohranjanje gibljivosti sklepov in reševanje težav: brez gibanja je tudi okrevanje dosti manj učinkovito.
Z bolečino nam telo sporoča, da je nekaj narobe. FOTO: Guliver/Getty Images
Z bolečino nam telo sporoča, da je nekaj narobe. FOTO: Guliver/Getty Images

Napolnimo hrustanec

Za zdrave sklepe je najpomembnejše redno gibanje, ki naj bo v zmernih količinah, saj pretiravanje prav tako preobremenjuje sklep. To je največ, kar lahko sami storimo za zdrave sklepe, je tudi zelo učinkovito in poceni, pravi dr. Kernc. »Izogibajte se dolgotrajnim statičnim položajem, premaknite se, razgibajte sklep, spremenite obremenitev, ko dlje stojite … vse to so majhni koraki za ohranjanje dolgoročnega zdravja hrustanca.« Ob tem še pove, da je razumevanje pogosto učinkovitejše kot neposredni nasveti, kolikokrat in kako gibati. »Predstavljajte si hrustanec kot gobico za pomivanje posode. Če z gobico posodo pomivate dlje in je pri tem ne močite dovolj z vodo, postane suha, komaj jo držite in zelo slabo lahko z njo čistite. Ko jo napojite z vodo, jo lahko normalno uporabljate. Podobno je z vašimi sklepi, samo da izboljšanje povzroči gibanje, napolni vaš hrustanec in ga s tem učinkovito varuje pred obrabo.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije