RAJE NE

Brskanje po nosu ni le grda navada, temveč tudi zdravju nevarna

Ob njem se močno poveča tveganje za okužbe z bakterijami.
Fotografija: Brskanje po nosu ni le grda navada, temveč je tudi zdravju nevarna. FOTO: Thinkstock
Odpri galerijo
Brskanje po nosu ni le grda navada, temveč je tudi zdravju nevarna. FOTO: Thinkstock

Pnevmokoki, bakterije, ki med drugim povzročajo vnetje pljuč, se večinoma prenašajo kapljično. Torej s kihanjem in kašljanjem okužene osebe. Britanski strokovnjaki pa so dokazali, se okužba z njimi prenaša tudi z rokami. V študiji, katere izsledke povzema publikacija European Respiratory, so sodelovali odrasli prostovoljci. Izvajalci raziskave so na njihove roke nanesli omenjeno bakterijo, nato pa so jih znanstveniki prosili, naj se po mili volji predajajo pogosti, a zelo grdi razvadi: brskanju po nosu.

Ogrožena populacija

»Pnevmokoki so bakterije, ki jih na svoji nosni in žrelni sluznici po nekaterih podatkih gosti do 70 odstotkov ljudi, ne da bi se tega sploh zavedali. Dokler se v telesu ne ustvarijo pogoji za aktivacijo bakterij in s tem za okužbo, med katerimi je tudi pnevmokokna pljučnica, gostiteljem ne povzročajo težav. Zaradi šibkega imunskega sistema so za bolezni, ki jih povzročajo, ob stiku z njimi najbolj ogroženi dojenčki, mlajši otroci, starejši posamezniki, kronični bolniki s sladkorno boleznijo, kronično obstruktivno pljučno boleznijo ali z astmo ter ljudje z oslabljenim delovanjem imunskega sistema.

»Ob natančnem pregledu zdravstvenega stanja sodelujočih smo dokazali, da se ta bakterija lahko širi tudi z rokami ter z dotikanjem okuženih predmetov, kot so prenosni telefoni in igračke,« je povedala Victoria Connor, znanstvenica iz liverpoolske bolnišnice Royal Hospital.

Na globalni ravni je po njenih besedah okužba pljuč z omenjeno bakterijo kriva za smrt več kot 1,3 milijona otrok, mlajših od petih let. Čeprav je bila študija izvedena na odrasli populaciji, je njen glavni namen po besedah strokovnjakinje z njo opozoriti starše malih otrok na pomen higiene tako rok kot predmetov, s katerimi mladež pogosto prihaja v stik.

Dosledna higiena

 »Res se ne zdi realno, da bi otrokom povsem preprečili brskanje po nosu, nasvet staršem pa se glasi: čim pogosteje svojim malčkom umivajte roke, čistite njihove igračke in druge predmete ter tako zmanjšajte tveganje za okužbe, med katere sodi tudi pnevmokokna pljučnica,« je zaključila Connorjeva.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije