Bolečina v križu se ponavlja

Da bi jo vsaj omilili, če že ne odpravili, moramo okrepiti trebušno-hrbtne mišice; največkrat je posledica poškodbe ali okvare, kriv je lahko tudi način življenja.
Fotografija: To je ena najpogostejših bolečin.
Odpri galerijo
To je ena najpogostejših bolečin.

Bolečina v križu je ena najpogostejših bolečin, več kot 80 odstotkov ljudi jo kdaj občuti. Čeprav je zaradi nje povezanega veliko strahu, pa večina, ki se z njo sreča, okreva v dveh mesecih. Neprijetno je le, da se bolečina v križu zelo rada ponavlja.
Če vztraja, moramo k zdravniku. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images
Če vztraja, moramo k zdravniku. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images

Bolečina v križu je največkrat posledica poškodbe ali okvare, zelo pogosto so vzroki povezani s t. i. nefizičnimi dejavniki, pravi dr. Dejan Kernc, specialist za reševanje težav s hrbtenico. »Sprožilci so lahko psihični, kot je stres, strah pred gibanjem. Lahko so zdravstveni, ko imamo na primer premalo energije, smo preutrujeni. Bolečina v hrbtenici je lahko posledica našega načina življenja, ki povzroča nespečnost, prekomerno telesno težo, pa tudi razvade, kot je kajenje, kar tudi sicer slabo vpliva na naš organizem,« pravi sogovornik in dodaja, da vse to spada v največjo skupino težav s hrbtenico, ki jo lahko imenujemo nespecifična bolečina. To so bolečinska stanja, pri katerih s preiskavami ni bilo ugotovljenih nepravilnosti, je pa vseeno prisotna močna ali šibka, stalna ali občasna bolečina.


Seveda obstajajo načini oziroma terapije, s katerimi lahko bolečino vsaj omilimo, če že ne odpravimo. Preden izberemo ustrezno terapijo, je treba ugotoviti, zakaj se je bolečina pojavila. »Če ste si na primer poškodovali mišico, je bolečina zbadajoča in povezana s točno določenim gibom. Poškodba mišično-skeletnega sistema je vzrok bolečine v križu v 97 odstotkih težav,« pojasni dr. Kernc in doda, da je prve tri dni po dogodku koristna uporaba hladilnih krem, ki preprečujejo vnetje. »Pomembno je, da kremo nanašate na mišice in ne na predel, kjer je hrbtenica. Če bolečina vztraja, je v nadaljnji fazi smiselno segrevanje predela s termoforjem, ki pospešuje celjenje in regeneracijo mišic.«
 

Razbremenitev hrbtenice


Pri ohranjanju zdrave hrbtenice lahko veliko naredimo preventivno, najprej s pravilno postavitvijo v nevtralnem položaju, ki zagotavlja, da je hrbtenica najmanj obremenjena, pravi sogovornik. »To je treba upoštevati pri vseh vsakodnevnih aktivnostih, kot so hoja, kuhanje, pospravljanje, delo v službi in tudi pri sedenju. Naj to postane del nas, naš avtomatizem, ki je ključnega pomena za razbremenitev hrbtenice.«

In če se bolečine kljub temu pojavijo, je težave v večini primerov mogoče odpraviti s pravilno vadbo in spremembo načina vsakdanjega delovanja. To seveda ni enostavno, vendar lahko z ustrezno vadbo stabilizacije okrepimo trebušno-hrbtne mišice in se naučimo pravilnega gibanja, pravi Kernc. »Vadba stabilizacije je vadba celotnega telesa, ki vključuje nežno aktivacijo stabilizatorjev, krepitev globokih trebušnih mišic in raztezanje. Ko se enkrat naučimo pravilno izvedbo vaj, vadbo lahko opravimo v 15 minutah kjer koli in kadar koli.«


Dr. Dejan Kernc, idejni vodja projekta Re.aktiv, vadbe, namenjene ljudem z bolečino v hrbtenici, ki je nastala v sodelovanju zdravnikov, fizioterapevtov in kineziologov, dodaja, da je strokovna pomoč pri odpravi bolečine v hrbtenici vsekakor priporočljiva, če želimo težave odpraviti dolgoročno. In svetuje, da je treba v primeru akutnih težav, kot so stalna bolečina v hrbtenici ali mravljinčenje pod kolenom, izguba senzorne občutljivosti dela kože ali nepravilno delovanje mišic noge, nujno obiskati osebnega zdravnika ali specialista. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije