REŠITVE

Berite za oster spomin in vsaj enkrat na dan pojdite na sprehod

Tudi pozimi je treba dovolj piti in telovaditi, najboljša je kombinacija kardio in vadbe za moč, ki krepi zdravje in blaži tesnobo ter niža tveganje demence.
Fotografija: Branje je idealna vadba za možgane. FOTO: Wavebreakmedia/Getty Images
Odpri galerijo
Branje je idealna vadba za možgane. FOTO: Wavebreakmedia/Getty Images

Kaj smo se v pravkar končanem letu naučili o zdravju, o katerih trikih smo brali in jih preizkusili? Navajamo nekaj morebitnih rešitev za včasih večje, drugič manjše zdravstvene težave, s katerimi se morda soočamo.

Da moramo zaužiti dovolj tekočine, okoli dva litra na dan, vemo, a ko smo zatopljeni v delo ali nimamo dostopa do vode, kako vemo, kdaj je skrajni čas piti? Uščipnemo se v kožo na členku ali hrbtni strani dlani, držimo tri sekunde in spustimo. Če smo dobro hidrirani, se bo guba hitro vrnila v prvotni položaj, če pa smo dehidrirani, je koža manj elastična in bo dlje ostala s stisnjenem položaju. Nevarnost dehidracije je v nasprotju s splošnim prepričanjem prisotna tudi pozimi, saj tedaj nismo tako žejni in zato po navadi ne pijemo dovolj.

Trik, da se nam krvni sladkor po obroku ne dvigne pretirano, je v hitrem sprehodu takoj po njem, zadošča že petminutna hoja. Pomaga celo, če stojimo. Telesna dejavnost po jedi izboljša presnovo krvnega sladkorja po obroku v primerjavi s sedenjem; nasvet je morda še najpomembneje upoštevati po večerji, če je ta obilnejša, najslabša možnost je pač skok na kavč.

S hojo nad demenco

Ste vedeli, da z opevanimi 10.000 koraki na dan zmanjšate celo tveganje demence? O fizični dobrobiti tovrstne navade ne bomo izgubljali besed, in ker menda za kar polovico prepolovi možnost te degenerativne bolezni možganov, res ni več izgovorov. Optimalna je seveda hitra hoja. V tolažbo tistim, ki ne zmorejo hoditi tako daleč: tveganje za demenco za četrtino zmanjša okoli 4000 korakov na dan, je pokazala študija.

Vsaj enkrat na dan pojdimo na sprehod, najbolje po obroku, tako se krvni sladkor ne dvigne pretirano. FOTO: Tawatchaiprakobkit/Getty Images
Vsaj enkrat na dan pojdimo na sprehod, najbolje po obroku, tako se krvni sladkor ne dvigne pretirano. FOTO: Tawatchaiprakobkit/Getty Images

Zadosten nočni počitek zmanjša količino hrane, ki jo zaužijemo čez dan – v povprečju približno 270 kilokalorij manj, kar bi v treh letih pomenilo izgubo dobrih 10 kilogramov. Strokovnjaki pojasnjujejo, da dovolj spanja pomaga uravnavati naš metabolizem, kar pomeni manj lakote in želje po prigrizkih.

Kaj storiti, ko se zbudite sredi noči in ne morete zaspati? Vdihnite in štejte do štiri, zadržite dih in štejte do sedem. Izdihnite, medtem ko štejete do osem. Ponovite; tehnika upočasni vaš srčni utrip in vas umiri, spanec je za vogalom.

Vadba manjša tesnobo

Za oster spomin berite leposlovje, denimo kriminalke, znanstveno fantastiko, vse, kar od vas zahteva, da berete od začetka do konca, priporočajo nekateri nevrologi, saj se mora bralec pri njih osredotočiti na potek zgodbe, zapomniti si mora več likov, njihove odnose, dejanja, kar je idealna vadba za možgane, pojasnjujejo. Sem spadajo tudi različna navodila za uporabo, kuharski recepti itd.

Kdo trpi za zaprtjem, naj preizkusi recept, ki se je lani širil po družabnih omrežjih: zmešamo dve žlici čia semen, sok pol limone in kozarec vode, pustimo pet minut, da začne nastajati gelasta struktura. Kombinacija je lahko učinkovita, ker zagotovi potrebne vlaknine in vodo oziroma zmehča blato.

Vadba, najbolje kombinacija kardio in vadbe za moč, ki traja vsaj 45–60 minut trikrat na teden, vsaj tri mesece, vpliva tudi na zmanjšanje tesnobe, se je izkazalo v študiji. Skupina, v kateri so udeleženci z diagnozo anksioznih motenj telovadili trikrat na teden, je občutno omilila simptome v primerjavi s tistimi, ki niso bili fizično aktivni.

Spanje je nujno za zdravje pa tudi vitek stas. FOTO: Different_nata/Getty Images
Spanje je nujno za zdravje pa tudi vitek stas. FOTO: Different_nata/Getty Images

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije