ODGOVOR

Kaj je in kaj ni normalen seks?

Morda ste se tudi sami že kdaj vprašali, kaj je v seksu normalno in kaj ni.
Fotografija: Normalno je vse, kar je všeč obema. FOTO: Thinkstock
Odpri galerijo
Normalno je vse, kar je všeč obema. FOTO: Thinkstock

Kako opredeliti spolno življenje para? Po čem soditi spolne želje in navade posameznika? Kaj je v spalnici normalno in kaj ni? Kje je meja? Ta in mnoga druga vprašanja so si zastavili avtorji knjige Lestvica normalnosti (The Normal Bar) Chrisanna Northrup, Pepper Schwartz in James Witte. Da bi nanje našli tudi odgovore, so k sodelovanju v spletni raziskavi povabili več kot 100.000 posameznikov, ki so razkrili, kako pogosto seksajo, ali so pri tem avanturistični, kako romantični so zunaj spalnice ...

Vsi bi nekaj novega

Rezultati so pokazali, da je 86 odstotkov moških in žensk naklonjeno različnim spolnim praksam in preizkušanju novosti. »To dokazuje, da so oboji pripravljeni v postelji premikati meje. Ne morem se spomniti niti enega para, ki bi bil zadovoljen s predvidljivim in rutinskim seksom. Razlog je enak kot pri filmih: lahko je še tako dober, a nemogoče ga je gledati znova in znova. Kajti v njem ni elementa presenečenja, ni pričakovanj in ni nepredvidljivosti,« je za CNN povedala spolna terapevtka Patty Brisben.

Kaj pa primerjave z drugimi?

Težko se je upreti skušnjavi in ljudje se vedno primerjamo z drugimi. Tudi v seksualnem pogledu, a tudi to nima smisla, trdijo strokovnjaki. »K meni pogosto prihajajo pari, ki svoje spolno življenje primerjajo s filmskimi prizori in nerealnimi standardi. S tem pa olje prilivajo na ogenj spolnega nezadovoljstva, saj so odstopanja velikokrat prevelika. Prav tako so nesmiselne primerjave z drugimi pari,« je svoje izkušnje razkrila spolna terapevtka Sue Varma. »Mnogim bi bilo po volji, da bi obstajala statistika o tem, kako pogosto seksajo drugi in kaj največkrat počnejo, saj naj bi to bila nekakšna smernica, po kateri bi lahko presojali svoje spolno življenje. A dejstvo je, da tisto, kar se dogaja v spalnici enega, nima ničesar s spolnim življenjem drugega para. Različno doživljanje seksa, različna pogostost spolnega odnosa, različne spolne prakse niso znak, da nekaj počnete narobe oziroma prav. Stvari niso pravilne ali napačne, so pa drugačne,« je prepričana spolna terapevtka, profesorica in predavateljica Emily Nagoski.

Normalno je vse, kar vama je všeč

Kot so pojasnili avtorji knjige, je bil osnovni cilj in namen pisanja dela spodbuditi partnerje h komunikaciji in k premikanju meja. Z njimi se strinja tudi Nagoskijeva, ki je s svojim delom mnoge pare prepričala, da je njihova spolnost normalna, četudi je povsem drugačna od spolnega življenja prijateljev, znancev ali parov na malih zaslonih. »Do konca prvega semestra vsi moji slušatelji dojamejo, da so normalni, pa ne zato zaradi količine ali kakovosti seksa, temveč zato, ker spoznajo, da smo ljudje različni in da je edino merilo normalnosti spolno zadovoljstvo v intimno zvezo vključenih partnerjev, nič drugega.«

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije