SOLATNICA

Svež, dušen ali pečen, vse to je radič

Izjemno okusna zdrava solatnica navdušuje predvsem v zimskih dneh, ne le v solati, izvrsten je tudi v drugih jedeh; poleg zanimivega okusa se ponaša s privlačnim videzom.
Fotografija: Rdeče glavice režemo kot zelje. FOTO: Pilipphoto/Getty Images
Odpri galerijo
Rdeče glavice režemo kot zelje. FOTO: Pilipphoto/Getty Images

Čeprav radič uspeva skoraj vse leto, je njegova glavna sezona pozimi, tudi zato, ker je v tem času na voljo najmanj sveže zelenjave. Odlikuje ga poseben, bolj ali manj grenak okus, zaradi katerega je pri mnogih tudi v nemilosti, a komur ustreza, si brez njega ne more predstavljati zimske solate. Res pa je, da so danes vrtnarjem in potrošnikom na voljo tudi številne sorte, ki so manj grenke.

Čvrsti listi kot užitna skodelica za postrežbo FOTO: Margouillatphotos/Getty Images
Čvrsti listi kot užitna skodelica za postrežbo FOTO: Margouillatphotos/Getty Images

Radič delimo predvsem po barvi in obliki, poznamo namreč glavnate vrste in tiste za rezanje. Pri nas so najbolj priljubljene sorte palla rosa, ki razvije rdeče glave, prav tako rdeč je verona, le da je podolgovate oblike, pa rumeni štrucar, posebnost je tržaški solatnik, ki ga gojimo tako za glave kot za rezanje. Ta je posebno zanimiv, saj se po vsakem rezanju znova razraste, tako da ga lahko na majhni površini pridelamo res veliko. Poslastica je tudi belgijski radič ali vitlof, ki ga pogosto dušimo ali pečemo.

Sicer je radič v prvi vrsti solatnica, pripravljamo vsako sorto posebej ali jih zmešamo v pisano skledo, dodamo jim lahko še endivijo. Čvrste, lahko tudi nekoliko žilave liste zimskih solatnic zmehčamo tako, da solati dodamo topel kuhan krompir ali fižol v zrnju. Ljubitelji bučnega olja zatrjujejo, da je radič okusen samo s tem oljem, ki ga zmešamo z jabolčnim kisom. Solato lahko obogatimo s popečenim mesom ali slanino in jo potresemo s semeni ali orehi. Ker so listi radiča čvrsti, jih lahko uporabimo tudi za dekoracijo jedi, večje uporabimo tudi kot skodelico za na primer rižoto ali testenine.

A ne jemo ga le v solati, z njegovim grenkastim okusom popestrimo kuhane ali pečene jedi, dodajamo ga k rižotam ali testeninam, cele liste popečemo na malo olja in postrežemo kot prilogo. Lahko gremo še dlje in liste nadevamo, na primer z rižoto ali različnimi namazi. S toplotno obdelavo radič sicer izgubi značilno grenčino, pa tudi svežo rdečo barvo.

Če ga gojimo na vrtu, ga lahko na gredah pustimo čez zimo in pobiramo sproti, kakor ga potrebujemo, prav tako svežega kupujemo na tržnici ali v trgovini. Lahko ga nabavimo na zalogo in spravimo v kleti ali shrambi, zavit v papir bo zdržal tudi nekaj tednov, a bo izgubil precej koristnih snovi, ki jih vsebuje sveže pobran. 

Pisani radič v družbi endivije FOTO: Francesco Marzovillo/Getty Images
Pisani radič v družbi endivije FOTO: Francesco Marzovillo/Getty Images

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije