KUHAJMO SKUPAJ

Pripravite odličen kis z okusom česna, zelišč ali jagod

Kis je v kuhinji nepogrešljiv, priprava zeliščnega ali kako drugače odišavljenega je zelo preprosta.
Fotografija: V ličnih stekleničkah so lahko tudi lepo darilo. FOTO: Robynmac, Getty Images
Odpri galerijo
V ličnih stekleničkah so lahko tudi lepo darilo. FOTO: Robynmac, Getty Images

Kis je nepogrešljiv v vsakdanji kuhinji, poleg solat z njim obogatimo tudi nekatere druge jedi, na primer enolončnice ali omake, uporabimo ga za mariniranje mesa. V kuhinji uporabljamo predvsem jabolčni in vinski kis, nekateri prisegajo na balzamičnega. Vsak ima svoj specifični okus, ki ga lahko popestrimo z različnimi dodatki, predvsem zelišči. Priprava zeliščnega ali kako drugače odišavljenega kisa je zelo preprosta, z dodatki pa dobimo unikatne steklenice z okusi za različne priložnosti.

Namočimo sveža zelišča. FOTO: Wmaster890, Getty Images
Namočimo sveža zelišča. FOTO: Wmaster890, Getty Images

Najprej povejmo, da je za pripravo odišavljenega kisa najprimernejši vinski, rdeči ali beli, saj ima jabolčni premočan okus, ki ga zelišča ne bodo dovolj preglasila. Dodatke izbiramo glede na okus, kakršnega bi radi pridobili. Primerni so bazilika, origano, šetraj, lovor, majaron, meta, melisa, pehtran, rožmarin in timijan, lahko poskusimo še z drugimi, če bi radi pikantejši okus, pa v kis dodamo sveži česen ali čili. Izrazitejši bo, če uporabimo sveža zelišča, česen ali čili prerežemo.

Za bolj izrazit okus česen narežemo. FOTO: Amarita, Getty Images
Za bolj izrazit okus česen narežemo. FOTO: Amarita, Getty Images

Če imamo radi drzne, pa čeprav blage okuse, poskusimo dodati sadje, na primer pomaranče, maline ali jagode, navdušila pa bo tudi kombinacija z ingverjem. Zelišča oziroma druge izbrane dodatke lahko enostavno namočimo v kis, lahko pa uporabimo daljši, malce bolj zahteven postopek. Dodatke naložimo v kozarce – te najprej dobro operemo in potem še za 15 minut postavimo v pečico, segreto na 100 stopinj Celzija, polnimo še vroče –, kis segrejemo do vrelišča in ga zlijemo v kozarce. Počakamo da se ohladi, šele potem jih zapremo. Postavimo nekam na toplo, poleg peči ali radiatorjev, če to počnemo poleti, pa na sonce. Pustimo stati še vsaj en teden, vmes vsebino večkrat pretresemo. Kis potem precedimo skozi gosto cedilo ali gazo in nalijemo v sveže čiste steklenice, v katere lahko damo sveža zelišča, ki bodo bolj kot okus prispevala okrasni videz.

Najbolje, da uporabimo iste vrste zelišč, s katerimi smo odišavili kis. Stekleničke dobro zapremo in hranimo v suhem in hladnem prostoru. Lahko jih opremimo z nalepko z napisom, kaj je v njih, in okrasimo s trakovi ali pentljami. Tako pripravljene so primerno darilo za prijatelje ali sorodnike, ki radi kuhajo in eksperimentirajo pri pripravi jedi. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije