DIGI

Zvok in slika, kot se šika

Samsung galaxy note 10+ je še večji in boljši kot prej. Krasi ga velikanski zaslon, igramo se lahko tudi s pisalom.
Fotografija: Na hrbtni strani se prelivajo barve, je pa precej občutljiva za mastne prste. FOTO: Staš Ivanc
Odpri galerijo
Na hrbtni strani se prelivajo barve, je pa precej občutljiva za mastne prste. FOTO: Staš Ivanc

Priznam, podnaslov je precej piarovski, a kaj ko drži. Novi korejski velefon ima zdaj kar 17,27-centimetrski zaslon (6,8 palca), kar pomeni, da je po diagonali za cel centimeter daljši od že tako velikega brata S10+, in je naphan z dobrotami. Evropsko izdajo poganja Samsungov najmočnejši hišni procesor exynos 9825, ki je še zmogljivejši od tistega v S10+, še vedno pa mu zmanjka nekaj malega, da bi ujel Qualcommov snapdragon 855, ki tiktaka v notih za ameriški in kitajski trg. A čeprav se marsikomu zdi zamalo, zakaj Evropejci za več denarja dobimo manj zmogljiv telefon, to še zdaleč ne pomeni, da je exynos počasen. V navezi s kar 12 GB delovnega pomnilnika leti kot sneta sekira. In da slučajno ne bi zmanjkalo prostora, ima vgrajeno 256-gigabajtno shrambo, ki jo razširimo še s spominsko kartico.

Fantastičen zaslon

Za tiste manj vešče telefon ponuja svetovanje pri kadriranju. FOTO: Staš Ivanc
Za tiste manj vešče telefon ponuja svetovanje pri kadriranju. FOTO: Staš Ivanc
Galaxy note 10+ je konkretna beštija in bo marsikomu malce prevelika. Čeprav je zaslon elegantno zaobljen in ima že skoraj filmsko razmerje stranic 19 : 9, je tako velik, da je upravljanje z eno roko rezervirano le za tiste z dolgimi prsti. A slika je fantastična. Samsung svoje telefone že tradicionalno opremlja z vrhunskimi zasloni, in niti ta ni izjema: slika je ostra, svetla in barvita. Ker gre za zaslon iz organskih diod, seveda ni najhitrejši, a večina uporabnikov bo bolj cenila lepe barve in kontraste kakor super hitro odzivnost v igricah, ki jo opazijo le resni gamerji. Čeprav pik na zaslonu le ni toliko kot pri Sonyjevi xperii 1 (1644 x 3840), je tudi 1440 x 3040 točk strašna ločljivost za tak žepni zaslon. Čeprav so pike zaradi večjega zaslona malce večje kot pri manjših telefonih, tega s prostim očesom nikoli ne bomo opazili.

Obilje kamer

Glavna kamera, pardon, kamere so v osnovi skoraj identične tistim na dosedanjem Samsungovem prvaku galaxy S10+ (standardna 26 mm kamera z 12 MP in dvema odprtjema zaslonke, 52 mm telefoto z 12 MP ter 12 mm ultra široka kamera s 16 MP, a brez samodejnega ostrenja), a z dvema pomembnima razlikama: telefoto leči so še bolj odprli zaslonko, kar pomeni, da prejme več svetlobe, trojcu kamer pa so dodali četrto, ki skrbi za globinsko sliko. Na prednji strani so se odločili za enojno selfie kamero z avtofokusom (S10+ ima dvojno), ki sicer ima malce manj odprto zaslonko, a kljub temu dela odlične portrete, in to tudi z umetniško zamegljenim ozadjem. O prednjem naboru kamer človek v bistvu nima česa pripomniti razen besede odlično. In to v vseh mogočih razmerah: tudi v namenskem nočnem načinu.


Potem pa je tu še video, ki je pri Samsungu vedno korak pred konkurenco. Če se pri fotografiji še najdejo primerki z boljšo sliko oziroma z več funkcijami (huawei P30 pro s svojim petkratnim zumom), pa je note 10+ pri videu v samem vrhu. Slika je vedno ostra, barve odlične, šuma malo, stabilizacija slike deluje, kot je treba. In še selfie kamera snema video v 4K ultra visoki razločljivosti.

Nadgrajeno pisalo

Z aplikacijo Čečkarija AR lahko s pisalom v živo čečkamo – in čečkarije sledijo obrazu. FOTO: Staš Ivanc
Z aplikacijo Čečkarija AR lahko s pisalom v živo čečkamo – in čečkarije sledijo obrazu. FOTO: Staš Ivanc
Seveda ima note 10+ vse, kar mora imeti tako dober (in tako drag) telefon, se pravi še zanesljiv in hiter čitalnik prstnih odtisov v samem zaslonu, močno baterijo, super hitro polnjenje (končno!), dobre zvočnike, vodoodpornost. A poleg velikega zaslona je pri Samsungovih beležnicah že od nekdaj zelo pomembno pisalo. In novi S pen ne razočara: z njim lahko natančno skiciramo, pišemo zapiske (ki se po navadi kar solidno pretvorijo v tiskano besedilo), se sprehajamo po menijih aplikacij oziroma ga uporabljamo namesto nerodnega prsta. Pisalo obvlada tudi nekaj čarovniških trikov: z njim lahko z gibi nadzorujemo telefon, denimo, fotografiramo in menjavamo fotografske načine ali pa s krožnimi gibi zumiramo sliko. V praksi nam to pride prav le tedaj, ko imamo telefon na stojalu in S pen uporabljamo kot daljinec. Seveda pa vse to stane, in to pošteno: za note 10+ je treba odšteti 1080 evrov. A kakor pravijo pri Samsungu, ima serija note najbolj zveste uporabnike, tako da mu kupcev ne manjka.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije