Urejena zelenica je ponos vsakega doma

Da bo trata lepa in zdrava, moramo zanjo vestno skrbeti; spomladi že obstoječo prezračimo, povaljamo in pognojimo.
Fotografija: Trato posejemo ali položimo, v vsakem primeru pa mora biti podlaga dobro pripravljena.
Odpri galerijo
Trato posejemo ali položimo, v vsakem primeru pa mora biti podlaga dobro pripravljena.

Nobena hiša ni popolna brez urejene okolice, sem pa spada tudi trata. Če se zanjo odločimo, seveda. V krajih, kjer so poleti dolga sušna obdobja in žgoče sonce, bo težje uspevala oziroma bo potrebnega veliko dela, da bi bila videti zdrava in zelena, zato je morda bolje, da izberemo kakšno drugo, bolj mediteransko rastje, ali namesto trate tla obložimo s tlakovci. Za vse, ki si želijo zelene okolice, pa se bliža čas, ko bo treba travo posejati. Najbolje je to storiti med sredino aprila in sredino maja, da bi zelene bilke lepo rasle, pa je treba najprej pripraviti podlago.

Spomladi lahko travo tudi dosejemo.
Spomladi lahko travo tudi dosejemo.
Najbrž ni treba posebej poudarjati, da je treba na delu vrta, kjer smo se odločili zasejati okrasno trato, najprej populiti plevel ter iz zemlje tudi odstraniti koreninice, ki so ostale po puljenju, kamne in kar je še drugega, kar bi bilke oviralo pri rasti. Zelo pomembno je tudi, da ima trata med 20 in 40 centimetri kakovostne podlage, ki dobro odvaja vodo. Na ilovnatih tleh, kjer se voda nabira, namesto da bi odtekala, jo bo namreč kaj hitro izpodrinil mah, sploh če so tla v senci. Če bi kljub temu radi trato prav na takšnem koncu dvorišča, je treba najprej položiti drenažne cevi, šele nato nasujemo kakovostno prst in začnemo sejati.

Pri izbiri semen bodo tistim, ki še niso imeli opraviti s trato, najbolje svetovali v vrtnariji oziroma specializirani prodajalni, saj vse vrste trate niso dobre za vsaka tla oziroma lego. Ko izberemo seme, pa je treba paziti le še na to, da jih čim bolj enakomerno raztrosimo po tleh. Če se zgodi, da tu in tam pozabimo kakšen del, bomo lahko travo sicer dosejali, a do takrat bo zelenica neenakomerna. Po semenih nato potrosimo še dušik, previdno pograbimo in povaljamo ter dobro zalijemo. Na zalivanje nikar ne pozabimo, nadaljevati je treba, dokler tla ne ozelenijo, približno 14 dni. Tačas je treba skrbeti, da bo seme vedno dovolj vlažno, saj suhi kalčki, ki so izjemno nežni in občutljivi, hitro odmrejo.


Če se vam zdi ta način prezapleten in zamuden, vam seveda ostane polaganje travne preproge. Ta način je malo dražji od prejšnjega, tudi v tem primeru pa je treba pripraviti podlago.

Ne glede na to, za kakšen način se bomo odločili, moramo, ko je trata posejana, zanjo dobro skrbeti. Spomladi jo tako očistimo, pograbimo, prezračimo, povaljamo in pognojimo. Slednje se sicer priporoča trikrat na leto, najprej spomladi, potem pa še poleti in jeseni, uporabimo lahko organska ali mineralna gnojila. Za prezračevanje potrebujemo posebno, grabljam podobno orodje, ki pa ima namesto zob rezila.

Za zračenje zelenice je na voljo tudi motorno orodje, s katerim bo delo precej lažje. Namen prezračevanja je, da odstranimo odmrle dele trave, mah in plevel, trava pa bo tako bolje rasla. Povaljamo jo enako, kot ko smo jo posejali, tako se bo trava bolje povezala s tlemi, saj se nekatere trave med rastjo dvignejo in izgubijo stik s tlemi. Valjanje se ne priporoča samo na težkih, ilovnatih in mokrih tleh. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije