Umetniška slika ne sme biti daljša od kavča

Preden se lotimo obešanja slik in fotografij, si naredimo dober načrt. Ključna vprašanja so kaj, kam in koliko.
Fotografija: Stene pogosto krasi galerija družinskih fotograij. FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Stene pogosto krasi galerija družinskih fotograij. FOTO: Guliver/Getty Images

Slike in fotografije so nepogrešljivi detajl, ki polepša prostor, vendar je zelo pomembno, katere in koliko jih izberemo ter kako jih v prostoru razporedimo, da bo učinek res estetski. Kaj hitro se lahko zgodi, da bodo stene prezasičene, kar bo povzročilo neravnovesje v prostoru, namesto čiste estetike pa bomo ustvarili neprijeten kič.

Pri izboru nas seveda vodi osebni okus, vendar je treba upoštevati tudi nekaj osnovnih pravil, da bodo vsi elementi v prostoru, od pohištva do okrasja, med seboj v ravnovesju, tako po številu kot po obliki in barvah ter seveda po medsebojnih razmerjih. Slike so dodatek, ki lahko prostor uravnotežijo ali pa razmerja povsem porušijo.

Za okrasitev izberemo slike, ki so blizu našemu stilu in opremi doma. Tako na primer v moderno, minimalistično opremljeno stanovanje gotovo ne bomo obešali izrazito barvitih slik v načičkanih baročnih okvirjih. Zelo pomembno je tudi, kolikšen delež vseh elementov v prostoru predstavljajo slike oziroma drugi okrasni predmeti in kakšno je razmerje med njimi. Preveč hitro vodi v zasičenost prostora, neustrezno razmerje pa poruši harmonijo. Ni slabo, če si prostor skiciramo in narišemo predvidene slike, lahko na roke, lahko pa na računalnik. Danes ni treba biti vrhunski mojster, da z ustreznim računalniškim programom izdelamo animacijo prostora z vsemi elementi, tako pohištvom kot dodatki. Slike lahko tudi položimo na tla in približno zarišemo, kako jih bomo obesili.
Otroško sobo polepšajo otroške slike in drugi izdelki. FOTO: Guliver/Getty Images
Otroško sobo polepšajo otroške slike in drugi izdelki. FOTO: Guliver/Getty Images

Ne glede na način načrtovanja pa upoštevajmo nekaj osnovnih pravil glede razmerij. Slika mora prostor dopolnjevati, ne pa nadvladati. Če je osrednji element dnevne sobe kavč, je pomembno, da je slika, ki visi nad njim, po dolžini krajša od njega.

Tudi velikost je pomembna

Pomembna je velikost slik: velika platna si privoščimo na velikih, širokih prostorih, medtem ko na ozko steno v hodniku, kopalnici ali kabinetu obesimo sliko manjšega formata. Dober učinek lahko dosežem s sestavljanjem kolaža iz več manjših slik, ki tvori celoto, podobno kot ena sama velika slika. Tudi pri kolažu upoštevajmo razmerja, da ne sme segati čez rob kavča, komode ali drugega osrednjega elementa. Lahko si privoščimo svobodo in kolaž v okviru pravil razmerja sestavimo asimetrično. Ne pozabimo na višino slik, obesimo jih vsaj pol metra nad pohištvom.
Lepo je, če so slike usklajene s pohištvom. FOTO: Guliver/Getty Images
Lepo je, če so slike usklajene s pohištvom. FOTO: Guliver/Getty Images

Dnevna soba seveda ni edini prostor, kje obešamo slike in fotografije. V spalnici sliko obesimo nad posteljo ali nočno omarico, omara je že previsoka, prav tako naj bo vsaj pol metra nad zgornjim robom. Slike bodo polepšale kuhinjo ali kopalnico, ker pa sta to običajno manjša prostora, bodimo pri okrasju raje varčni in izberimo slike manjših formatov. Za slike so posebno primerne stene v hodniku, kjer običajno ni večjih kosov pohištva. V ozkem, dolgem in praznem hodniku lahko ustvarimo pravo galerijo, prav tako lahko okrasimo pusto stopnišče.

Poleg slik so za popestritev sten oziroma celotnega prostora primerne fotografije, bodisi družinske, bodisi umetniške. Fotografije uokvirimo in jih obesimo na steno ali postavimo na ustrezen prostor, na primer na komodo v dnevni sobi. Na tak način lahko ustvarimo svojevrsten družinski album fotografij, za katerimi nam ne bo več treba brskati po albumih ali celo računalnikih.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije