UPORABNA POVSOD

Soda bikarbona za kruh in pico

Pomešano s par kapljicami limone lahko uporabimo za vzhajano testo namesto kvasa; z njo nevtraliziramo prekisle omake.
Fotografija: Ko zmanjka kvasa, pride prav soda. FOTO: Katerinasergeevna Getty Images/istockphoto
Odpri galerijo
Ko zmanjka kvasa, pride prav soda. FOTO: Katerinasergeevna Getty Images/istockphoto

Pravijo, da bi morali v vsakem gospodinjstvu imeti zmeraj pri roki lonček sode bikarbone. V gospodinjstvu jo večinoma omenjamo kot odlično sredstvo za čiščenje in za zdravje, tokrat pa bomo pisali, kako jo lahko koristno uporabimo v kuhinji, pri pripravi živil.


Soda bikarbona ali natrijev bikarbonat je pravzaprav sol, ki nastane iz natrija in hidrogenkarbonata. Poznamo jo že iz davnine, ko so jo pridobivali iz rastlinskega pepela, ki je zmes natrijevega in kalijevega karbonata. Uporabljali so jo za vse mogoče, med drugim stari Egipčani v postopkih mumificiranja. Ampak držimo se tokrat kuhinje. Ker deluje alkalno, je lahko naravno sredstvo za uravnavanje kislosti v hrani. Če se nam na primer zdi omaka iz paradižnika prekisla, ji dodamo žličko sode in dobro premešamo, soda bo nekoliko nevtralizirala in ublažila okus. Prav tako lahko poskusimo s kislim zeljem ali repo. Še bolj uporabna je pri pripravi vzhajanega testa, saj lahko z njo nadomestimo običajni kvas. Obnese se za pripravo vseh vrst testa, tako za pice, kruh, različne pogače ali kolače, uporaba je zelo enostavna. Sodi bikarboni primešamo par kapljic limone ali citronske kisline, pomešamo, da se zapeni in raztopi, potem pa testo pripravimo po receptu, kot bi uporabili kvas. Soda bo uspešno nadomestila kvas, testo bo lepo vzhajalo in še bolj zdravo bo. To nam lahko pride zelo prav, če nam nepričakovano zmanjka kruha, v shrambi pa imamo le moko, kvasa pa nikjer. Prav tako jo lahko uporabimo namesto pecilnega praška.
Poleg tega, da nevtralizira kislino, ima isti učinek na vonjave. Če smo na primer rezali čebulo in imamo neprijeten občutek, da nam smrdijo roke, v vodi raztopimo malo sode in jih namočimo v tej raztopini. Koža bo dobila svoj nevtralni vonj, pa še mehkejša bo postala.

ZA pripravo testa jo zmešamo z limoninim sokom. FOTO: Alexander Ruiz Getty Images/istockphoto
ZA pripravo testa jo zmešamo z limoninim sokom. FOTO: Alexander Ruiz Getty Images/istockphoto

In še en nasvet, ki sicer bolj spada med zdravstvene kot kuharske koristi. S sodo bikarbono namreč lahko učinkovito očistimo sadje in zelenjavo, tudi strupov in kemikalij. V korito ali večjo skledo nalijemo hladno vodo in vanjo stresemo dve ali tri žličke sode. Dobro premešamo in v vodo naložimo sadje ali zelenjavo. Pustimo stati približno pol ure. Potem speremo pod tekočo vodo in uporabimo.


V prid sodi in njeni uporabi govori tudi cena: za pol kilograma, kar bo zadoščalo za več mesecev, tudi če jo pogosto uporabljamo, bo namreč treba odšteti manj kot evro in pol. Kupimo jo lahko tudi v manjših pakiranjih.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije