KATERI SO PRAVI?

Praznični pogrinjek z izbranimi kozarci (FOTO)

Vrhunsko vino dodatno zažari, če je postreženo v primernih kozarcih, praviloma ga točimo v tiste s peclji.
Fotografija: Neprimerni kozarci pokvarijo vtis. FOTO: 5ph/Getty Images
Odpri galerijo
Neprimerni kozarci pokvarijo vtis. FOTO: 5ph/Getty Images

K praznični večerji ali kosilu sodi tudi izbrana pijača, alkoholna ali brezalkoholna, ki mora biti primerno postrežena, to pomeni v ustreznih kozarcih in ravno prav temperirana. Običajna spremljava je vinska, in če pripravljamo več hodov, naj bo na zalogi tudi več vrst vina.

Ob tem posebno pozornost posvetimo kozarcem, čeprav ni treba, da imamo polno vitrino steklovine in kristala. Zadoščali bodo po trije v kompletu, za penino ter za belo in rdeče vino, ki jih običajno tudi strežemo v tem vrstnem redu.

Vino praviloma strežemo v kozarcih na pecljih, izjemo lahko naredimo le pri špricarju. Za penino izberemo ozke, elegantne kozarce s podaljšano čašo. Belo vino gre v kozarec tulipanaste oblike, rdeče pa v bolj zaobljene kozarce, ki so nekoliko večji in višji. Poznavalci pravijo, da se v takšnem okus rdečega vina bolj polno razvije.

Običajno vino postavimo na mizo v originalni steklenici, nekatera pa lahko pretočimo tudi v steklen vrč. Majolike, kakršne smo poznali pred desetletji, danes le redko vidimo na mizi. Belih in mladih rdečih vin praviloma ne strežemo v vrču, običajno pa pretočimo starejše rdeče vino. Seveda vrč uporabimo vselej, ko smo pri kmetu kupili neustekleničeno vino v večji posodi. Namesto vrča lahko na mizo postavimo tudi primerne steklenice.

Prava znanost se je razvila tudi okoli primerne temperature vina. Načeloma velja, da naj bodo bela vina bolj hladna od rdečih. Če se ukvarjamo s podrobnostmi, pa velja, da bomo v penini najbolj uživali, če bo ohlajena na od 6 do 8 stopinj Celzija, podobno hladna, med 6 in 10 stopinjami, naj bodo sveža bela vina in rose. Sladka vina prav tako ohladimo na od 6 do 8 stopinj, v lesu zorjena pa naj imajo do 12 stopinj Celzija. Najtoplejša naj bodo rdeča vina, sveža med 10 in 15 stopinjami, bolj polna pa med 15 in 18.

Vinska spremljava svečanega obeda naj bo skrbno izbrana. FOTO: Valentynvolkov/Getty Images
Vinska spremljava svečanega obeda naj bo skrbno izbrana. FOTO: Valentynvolkov/Getty Images
Če imamo v domači ponudbi nepreverjena vina, ki jih ne poznamo, prvi požirek naredimo sami. To velja zlasti za vina starejših letnikov, pri katerih težko predvidimo, ali so še dobra. Najprej povohamo plutovinast zamašek, ki ne sme imeti vonja po vinu. Potem natočimo za prst vina v svoj kozarec, in šele ko ga poskusimo ter ugotovimo, da je v redu, ga postrežemo še drugim. Ob odpiranju steklenic se pojavi še dilema, ali naj penina ob tem poči ali ne. To je seveda atraktivno, sploh če se ob tem iz grla steklenice razlije še nekaj pene, vendar strokovnjaki pri odpiranju svetujejo nežnost. Zamašek počasi vrtimo okoli osi in ga s prstom zadržujemo, tako da zdrsne iz steklenice le ob nežnem poku.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije