SPLIT

Pet stvari v Splitu: od grafitov do prsta, ki prinaša srečo

Zdaj ko v Dalmaciji še ni trum turistov, Split pa ni poln ljudi, ki si želijo s trajektom na katerega od bližnjih otokov, je v drugem največjem hrvaškem mestu res prijetno.
Fotografija: Z Marjana je Split kot na dlani. FOTOGRAFIJE: Špela Ankele
Odpri galerijo
Z Marjana je Split kot na dlani. FOTOGRAFIJE: Špela Ankele

Split, drugo največje mesto na Hrvaškem, je te dni, ko se sezona še ni začela, prijetno napolnjeno. Pretirane gneče ni, kljub temu pa je v mestu vrvež. Lokali in vse drugo je odprto, praviloma zapolnjeno tako, da se vedno najde še kak prosti sedež.

Vsako leto se tega dela kipa Gregorija Ninskega dotakne na tisoče turistov.
Vsako leto se tega dela kipa Gregorija Ninskega dotakne na tisoče turistov.

No, po Splitu se te dni nismo potikali po mestnih restavracijah, kjer cene niso ravno nizke, ampak smo poiskali nekaj zanimivosti, ki so tu brezplačne ali pa stanejo nekaj deset kun.

Grafiti

Saj vemo – Hajduk, Torcida. Prvo je nogometni klub, drugo so njegovi navijači. Že med potjo v Split so na obcestnih zidovih narisane ogromne letnice 1950. Tega leta so začeli zbrani navijači uporabljati ime Torcida. Z nogometom povezani grafiti znajo biti prava paša za oči, najdemo pa jih vsepovsod: v skritih kotičkih starega dela mesta in na stolpnicah, kjer zavzemajo ogromne površine.

Marjan

S 178 nadmorskih metrov na Split gleda hrib Marjan, od koder se ob lepih dneh raztegne pogled na okoliške otoke ter bližnje gore. Tu je tudi živalski vrt, domačini pa so izjemno ponosni na to, da je zelena oaza tako blizu urbanega dela, kot tudi na to, da je Marjan že stoletja mestni park.

Torta

V grobem rečeno je torta, ki nosi ime največjega dalmatinskega mesta, narejena iz beljakovega biskvita, v kremi pa je suho sadje (fige, rozine, dateljni in podobno). Po lokalnih slaščičarnah še danes pečejo takšno torto, pripravljeno tudi v sodobni različici. Ko že omenjamo kulinariko: v Splitu je sprehod po mestni tržnici sicer zanimiv, naravnost obvezen pa je ogled ribje tržnice, saj je prava paša za oči.

Palača

Zagotovo vsakega turista pot z Rive vodi skozi Dioklecijanovo palačo, ki velja za eno najlepše ohranjenih del poznoantične gradnje Rimskega cesarstva in je od leta 1979 uvrščena na Unescov seznam svetovne dediščine. Za ogled podzemnega dela palače je treba odšteti nekaj deset kun.

Prst

Gregorij Ninski - Grgur je bil v srednjem veku škof v Ninu, zavzemal se je za uporabo hrvaščine v cerkvenih krogih. Njegov več kot šest metrov visok kip, ki stoji ob severnem delu Dioklecijanove palače, torej pri Zlatih vratih, je izdelal Ivan Meštrović, na Hrvaškem pa sta še dva kipa omenjenega škofa, in sicer v Ninu in Varaždinu. Razširjeno je verovanje, da dotik nožnega palca tega kipa prinaša srečo.

Dioklecijanov kip v podzemlju palače
Dioklecijanov kip v podzemlju palače

Spotoma: v Splitu je tudi razkošna vila Ivana Meštrovića, v kateri je galerija z mogočnimi kipi tega največjega hrvaškega kiparja. Le nekaj sto metrov proč stoji posestvo Crikvine – Kaštelet oziroma cerkev z impozantnimi sakralnimi deli največjega hrvaškega kiparja. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije