PEKOČA

Pekoča sorodnika paprike

Čili in feferon sta oba sorodnika paprike, pri obeh najprej pomislimo na pekoč okus; čili je res bolj ali manj pekoč, feferoni pa so lahko tudi sladki.
Fotografija: Čili in feferone uspešno gojimo v loncih. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Čili in feferone uspešno gojimo v loncih. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images

Tako čili kot feferon sta rastlini toplega podnebja, zato za dobro rast potrebujeta visoke temperature in veliko sonca, gojenje pa je podobno kot pri papriki. Da bi letos vzgojili svoje sadike, je prepozno, in ker iz neposredne setve na prosto ne bo kaj prida pridelka, bo treba sadike kupiti v vrtnariji, morda pa jih je vzgojil sosed in nam kakšno podari. Zdaj jih že lahko sadimo na prosto.
Čili in feferone uspešno gojimo v loncih. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images
Čili in feferone uspešno gojimo v loncih. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images

Če temperature nihajo, bodo že nastavljeni cvetovi v hladnejšem vremenu odmrli. Ker na vrtu čilije in feferone običajno sadimo le za domačo rabo, s številom sadik ni treba pretiravati. Posadimo jih lahko v vrste, med katerimi naj bo vsaj pol metra razdalje, razmik med rastlinami je lahko manjši. Preverimo po sortah, kako veliki grmički bodo zrasli.
Da bi bogato obrodili, potrebujejo veliko sonca in toplote.
Da bi bogato obrodili, potrebujejo veliko sonca in toplote.

Pri izbiri prostora za čilije in feferone upoštevajmo dejstvo, da se rastline lahko križajo s papriko, kar pomeni, da bo naslednjo sezono, če vzgajamo sadike iz domačih semen, tudi paprika bolj ostra. Da bi se temu izognili, čilije in feferone sadimo na drug konec kot papriko, pa še to ne bo zagotovilo, da se ne bodo križali.


Obe rastlini imata radi toplo in sončno vreme, zato poiščimo primeren prostor. Poskrbimo tudi, da bosta imeli dovolj vlage. Pri tem je nepogrešljiva zastirka iz slame ali pokošene trave, ki bo zadrževala vlago, kljub temu pa bo treba čilije in feferone zalivati. V običajno vročem poletju bo dovolj dvakrat ali trikrat na teden, a takrat zares temeljito.

Gredo, na katero bomo sadili čili ali feferone, zmerno pognojimo s kompostom, če pa bi radi, da so manj ostri, poskrbimo, da bo prst bogata z dušikom.
Če imajo čiliji in feferoni dobre rastne razmere, so rastline praviloma zdrave, težave se lahko pojavijo v poletjih s slabšim vremenom. Najbolj jih ogrožajo glivične bolezni, predvsem glivice padavice, napadejo pa jih lahko tudi bakterije.


Pri teh boleznih je težava, saj jih lahko zatremo le s kemičnimi sredstvi, ker se hočemo temu izogniti, je obolele rastline najbolje odstraniti in uničiti. Sicer pa bodo čiliji in feferoni najbolje uspevali v rastlinjakih, dobro pa rastejo tudi v loncih, ki jih postavimo na primerno mesto na balkonu ali terasi. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije