KLOPI

Klopi na pohodu

Sezona klopov se je ponovno začela, zato spet opozarjamo na nevarnosti, ki prežijo na naše ljubljenčke.
Fotografija: Klopa odstranimo s pinceto. FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Klopa odstranimo s pinceto. FOTO: Guliver/Getty Images

Razvojni krog klopa ima štiri stopnje: jajčece, ličinko, nimfo in odraslo žival. Za vsak prehod iz ene v drugo obliko potrebuje gostitelja. V vseh vmesnih stopnjah so klop med odpadlim listjem in v zgornji plasti zemlje. Odrasla samica se nekaj dni hrani, nato zapusti gostitelja in izleže več deset tisoč jajčec. Med sesanjem se njena teža lahko stokrat poveča.

Klopa odstranimo s pinceto. FOTO: Guliver/Getty Images
Klopa odstranimo s pinceto. FOTO: Guliver/Getty Images

Pri živalih, ki so močno okužene, se zato lahko pojavi slabokrvnost. Klopi so aktivni med marcem in oktobrom. Odrasli parazitirajo živali, konje, pse, mačke in človeka.
 

Anaplazmoza in borelioza


Klopi so v Sloveniji močno okuženi z anaplazmozo in boreliozo, zato je odstotek seropozitvnih psov (tistih, ki imajo prisotna protitelesa v krvi) zelo velik. Prisotnost protiteles v krvi pa še ne pomeni bolezni. Večina psov ob stiku z okuženim klopom bolezen sama premaga. Znaki akutne anaplazmoze so vročina, slabo počutje, neješčnost, lahko bruhanje.

Največ klopov je v gozdu. FOTO: Guliver/Getty Images
Največ klopov je v gozdu. FOTO: Guliver/Getty Images

Borelioza običajno poteka v počasnejši, kronični obliki, ki se kaže predvsem kot šepanje na različne tačke, pri bernskih planšarskih psih pa lahko tudi kot vnetje ledvic. Če se bolezni pravočasno odkrije in pravilno zdravi, sta ozdravljivi.
 

Babezioza


Parazita iz rodu Babezija je v Sloveniji relativno malo, čeprav smo imeli lani na Dolenjskem že nekaj potrjenih primerov. Do nedavnega so okuženi psi prihajali predvsem z območij južneje od naše meje.


Parazit v krvi povzroča razpad rdečih krvničk, kar se pri živali kaže s slabokrvnostjo. Znaki, ki jih opazi lastnik, so vročina, neješčnost, bruhanje, rjav urin, povečano pitje. Tudi ta bolezen je ozdravljiva, če jo ugotovimo pravočasno.
 

Preventiva


Da bi preprečili okužbo s klopi, lahko poskrbimo z repelentnimi sredstvi. Ta jih odganjajo, vendar jih hkrati ob sesanju ne uničijo. Idealno je najti sredstvo, ki opravi oboje. Proizvodi so na trgu v obliki ampul, okusnih tablet, ovratnic, sprejev.


Naj omenim, da so sredstva, ki delujejo na naravni osnovi, naravna tudi za klope, zato mnogokrat niso dovolj učinkovita.  Če smo v dilemi, kaj bi bilo najbolj ustrezno za našega štirinožca, za nasvet povprašajmo veterinarja. Kljub zaščiti svetujem, da po vsakem sprehodu psa pregledate in klope odstranite, še preden se prisesajo.


Prisesanega ne namakamo v olju, ampak ga s pinceto za odstranjevanje klopov zavrtimo in odstranimo. V primeru, da se zatrga, se oglasimo pri svojem veterinarju, v večini primerov pa telo preostanek klopa odstrani samo.

*Anja Paternost je dr. vet. med. iz Veterinarske ambulante JANG, Novo mesto, tel.: 07/3341-080, www.jangvet.si

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije