PRENOVA

Čas je za pleskanje

Če nameravate letos pleskati stanovanje, je dobro poznati nasvete, ki bodo zagotovili popoln rezultat.
Fotografija: Da boste zares zadovoljni, se morate pleskanja lotiti pravilno.
Odpri galerijo
Da boste zares zadovoljni, se morate pleskanja lotiti pravilno.

Odločili ste se prepleskati dom. Dolgo ste izbirali popolno barvo in zdi se, da je s tem polovica dela opravljenega. A pleskanje v resnici ni tako preprosto in nad rezultatom boste navdušeni le, če boste upoštevali nekaj osnovnih nasvetov.
Ne bodite skopi pri nakupu pripomočkov. Izberite kakovostne čopiče in valjčke, takšni ne bodo puščali vlaken in bodo omogočali enakomeren nanos barve. Izbiro prilagodite teksturi sten: za gladke izberite valjčke, ki so bolj penasti, za grobe pa takšne z daljšimi vlakni, ki lažje zapolnijo luknjice. Nove čopiče več ur namakajte v topli vodi ter jih pred uporabo dobro posušite. Ni vseeno, kako velik je valjček. Za večje dele sten naj meri 25 centimetrov s premerom do 20 milimetrov. Za manjše kotičke ali detajle izberite manjšega, dolžine 10 centimetrov.

Priprava sten

Najprej je na vrsti čopič. FOTO: Guliver/Getty Images
Najprej je na vrsti čopič. FOTO: Guliver/Getty Images
Preden začnete pleskati, stene očistite, odstranite z njih prah, pajčevine in drugo umazanijo. Zlasti temeljiti bodite v kuhinji, saj so tam na njih pogosto madeži maščob in hrane, ter v kopalnici, kjer so lahko prisotni ostanki raznih kozmetičnih preparatov, od gelov za prhanje, šamponov do lakov za lase. Na mastnih predelih uporabite sredstvo za odmaščevanje, drugod bo zadostoval univerzalni detergent za čiščenje; pred pleskanjem počakajte, da se stene posušijo. Če boste ta korak izpustili, se barva ne bo lepo prijela na podlago.


Najprej s čopičem prepleskajte vse kote, stike med stropom in stenami ter težje dostopna mesta. Čopič v barvo namočite le do polovice. Tako boste porabili manj barve in se izognili madežem, hkrati bo nanos lažji. Preden začnete barvati, ga ne otirajte ob posodo. Namesto tega počakajte, da odvečna barva z njega odteče. Tako bo nanos lepši ter enakomernejši.
Sledi strop, šele nato stene. Preden se jim približate z valjčkom, tega res dobro namočite. Kar pomeni, da po pleskarskem pladnju, kjer imate pripravljeno barvo, z njim ne zapeljete enkrat ali dvakrat, temveč vsaj desetkrat, da se bodo vsa vlakna res dobro prepojila. Tudi če valjček namakate kar v lavorju z barvo, naj se z njo dobro prepoji, nato ga odcedite na odcejalni mrežici.
Steno razdelite na namišljene sekcije, vsaka naj meri približno en kvadratni meter. Na povprečnem valjčku je dovolj barve za tolikšno površino. Pred pleskanjem vsakega naslednjega razdelka valjček znova namočite v barvo in s tem preprečite neenakomerno obarvanost sten. Valjček mora po površini polzeti z rahlimi potezami, brez pritiskov. Ti so običajno potrebni, kadar je na njem barve premalo. V tem primeru ne odlašajte in ga znova namočite v barvo.

Ne bodite nestrpni

Po opravljenem delu dobro očistite vse pripomočke. Odvečno barvo s čopičev odstranite z glavnikom s širokimi zobmi. Nato jih
Valjček temeljito namočite.
Valjček temeljito namočite.
dobro sperite ter na koncu namočite v topli vodi z dodatkom mehčalca. Ta bo preprečil, da bi se vlakna strdila. Odvečno barvo z valjčka odstranite z ravnim orodjem, sledi izpiranje pod tekočo vodo. Vztrajajte, dokler od njega ne bo tekla povsem čista. Oprane pripomočke temeljito posušite.

Preden ob stene znova postavite pohištvo ter nanje obesite slike, ogledala in druge okraske, počakajte vsaj 24 ur, da se bo sveža barva povsem posušila. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije