Slovenska beseda: katastrofa

Jakov Fak omenja polom v sprintu na SP. Glavni trener Uroš Velepec priznal napako.
Fotografija: Jakov Fak je razočaran z uvodom SP. FOTO: Matej Družnik
Jakov Fak je razočaran z uvodom SP. FOTO: Matej Družnik

V prekrasnem sončnem vremenu na svetovnem biatlonskem prvenstvu v Italiji konec tedna slovenskim moškim dvobojcem ni prinesel vrhunca. Jakov Fak na Južnem Tirolskem rezultatsko ni ugledal najsvetlejše zvezde Severnice, računi so se sfižili. Najboljši Slovenec je bil celo Rok Tršan na 29. mestu, Fak je pristal šele na 45. Miha Dovžan se je moral zadovoljiti s 63., Klemen Bauer pa je po kar petih zgrešenih strelih, štirikrat že na prvem postanku, končal v ozadju na 87. mestu. Jakov Fak po tekmi ni skoparil s kritikami. »Nastop je bil katastrofalen. S tem bi z eno besedo lahko opisal dan,« je navrgel glavni slovenski mož, ki je že med tekmo izgubil vso zbranost in po sicer edinem zgrešenem strelu skoraj pozabil iti v kazenski krog. A se je le obrnil in izgubil še kakšnih 10 sekund. »Na srečo sem se spomnil in se obrnil. A ko sem videl, da še na strelišču nisem zdržal, se je preprosto zgodil polom.« Dejstvo je bilo tudi, da so vsi favoriti nastopili v prvi in drugi skupini, Fak in Klemen Bauer pa sta šla na progo s številkama 100 in 102. »Za to se nisem odločil sam, to morate vprašati druge. Sam bi nastopil v prvi skupini. A o tem nočem razpravljati,« je še povedal Fak. »Na strelišču se je s štirimi zgrešenimi streli začelo katastrofalno. Ne vem, kdaj sem bil nazadnje tako slab, tukaj pa se mi je to v nekaj dneh zgodilo drugič zaporedoma,« je dejal Klemen Bauer. »Za nastop Bauerja in Faka osebno prevzamem vso odgovornost, namreč, da sem ju postavil v zadnjo skupino. Prepričan sem bil, da bo proga tako kot dan prej postala hitrejša, a se to ni zgodilo. Na koncu na progi ostaneš sam in je zelo težko držati visok ritem. Jakov je v zadnjem krogu sicer deloval hitro in verjamem, da se bo do konca prvenstva še sestavil, saj je tekmovanje še dolgo,« je svojo napako priznal glavni trener Uroš Velepec. Na zasledovalni preizkušnji fantov na 12,5 km je Fak zasedel 21., Tršan pa 25. mesto. V zasledovanju biatlonk je Lea Einfalt osvojila 38. mesto. Druga slovenska predstavnica na 10 kilometrov dolgi preizkušnji Nika Vindišar je s šestimi zgrešenimi streli preizkušnjo končala predčasno, saj so jo tekmovalke prehitele za krog.