ROKOMET

Po stavni aferi nov vzpon

Montpellier z Vidom Kavtičnikom presenetljivo osvojil rokometno ligo prvakov Bili so prvaki leta 2003, nato se skozi trnje ponovno dvignili na evropski vrh
Fotografija: Rokometaši Montpellierja, na fotografiji levo Vid Kavtičnik, so burno proslavili lovoriko. FOTO: Reuters

KÖLN – Senzacija! Montpellier z nekoč številno slovensko rokometno kolonijo (Jure Dolenec, Dragan Gajić, Matej Gaber, Primož Prošt, Borut Mačkovšek, ostal je le kapetan državne vrste Vid Kavtičnik) je po 15 letih ponovno osvojil ligo prvakov. Na sklepnem turnirju v Kölnu je najprej z 28:27 v polfinalu izločil branilca naslova Vardar, v finalu pa je z 32:27 pokoril še Nantes, ta je v polfinalu presenetil zvezdniški Paris Saint-Germain in zmagal z 32:28. Za novega prvaka stare celine sta v zaključni tekmi največ zadetkov zabila Ludovic Fabregas in Argentinec Diego Simonet, ta je bil izbran za najboljšega igralca finalnega turnirja, oba po šest, pri nantesovcih jih je prav toliko dosegel Makedonec Kiril Lazarov. Vid Kavtičnik je za veliki triumf južnih Francozov petkrat zatresel mrežo, je pa po letu 2007, ko je bil evropski prvak s Kielom, vnovič stopil na najvišjo stopničko v klubskem rokometu na stari celini. Končno tretje mesto je osvojil PSG, z 29:28 je moral predajo podpisati klub iz Skopja. Zgodba o podvigu Montpellierja je seveda izjemna. Ne pozabimo, pred šestimi leti je bil ta klub v viharju obtožb zaradi stavne afere oziroma nameščanja izidov v domačem prvenstvu, dvig iz pepela pa je sklenil z lovoriko v elitnem tekmovanju. Zanimivo je tudi dejstvo, da sta denimo trener Patrice Canayer in levo krilo Michaël Guigou zadnja še preživela iz klubske šampionske zasedbe iz leta 2003. Sedemnajst let po svojem očetu Jacksonu, ta je bil prvak s Portland San Antoniom, pa je evropsko krono osvojil tudi njegov sin Melvyn Richardson. »To je izjemno, nimam besed, da bi opisal vse doživljeno. Hvala soigralcem, zaslužili smo si, da smo na rokometni strehi Evrope,« je bil Vid Kavtičnik po tekmi navdušen nad nepričakovanim končnim slavjem. Tudi trener Patrice Canayer je žarel od veselja: »Skupaj smo rasli do tega izjemnega uspeha. Tekmovanje je neke vrste življenjski povzetek. Preživeli smo vse težke preizkušnje, skozi katere smo šli.«

Tudi Valentin Porte se je pridružil evforičnemu vzdušju. »Čustveno je vse to še lepše kot zmagovanje s francosko reprezentanco. Od julija smo garali, na igrišču in na potovanjih bili sproščeni, vse to pa je nagrajeno z osvojitvijo lige prvakov,« je menil desni zunanji igralec. »Nihče nam ni dajal možnosti, da bomo prišli tako daleč, verjetno niti sami nismo verjeli v to,« je dodal krožni napadalec Ludovic Fabregas.