KOLESARSTVO

Roglič si želi biti tudi enodnevni junak

Thibaut Pinot prvi prekolesaril dirko po Lombardiji. Primož Roglič 20 km do cilja v ospredju, nato je omagal.
Fotografija: Thibaut Pinot je slavil največjo zmago v karieri. FOTO: AP
Thibaut Pinot je slavil največjo zmago v karieri. FOTO: AP

COMO – Francoski kolesar Thibaut Pinot je zmagal na enodnevni dirki po Lombardiji, zadnji evropski preizkušnji za točke svetovne serije. Član ekipe Groupama FDJ je po 241 kilometrih v Comu slavil pred Italijanom Vincenzom Nibalijem na drugem in Belgijcem Dylanom Teunsom na tretjem mestu. Pinot je zahtevno in prestižno klasiko dobil z napadom na vzponu 14 kilometrov pred ciljno črto, ko se je odlepil od Nibalija. Francoz je po svetovnem prvenstvu v Innsbrucku, kjer je končal na devetem mestu, na italijanskih cestah pokazal, da je v izvrstni formi. Na dirki Giro dell'Emilia je bil peti, na dirki Tre Valli Varesine drugi, na najstarejši dirki na svetu Milano–Torino pa je slavil zmago.

Na zadnji od velikih dirk sezone, na koledarju svetovne serije je le še kitajska dirka Guangxi, ta bo trajala od jutri do nedelje, so nastopili trije Slovenci. Matej Mohorič (Bahrain-Merida), Primož Roglič (LottoNL-Jumbo) in Simon Špilak (Katjuša-Alpecin) niso končali v ospredju. Najvišje je končal Roglič, z zaostankom treh minut in štirih sekund je bil 17. Zasavec je bil 20 kilometrov pred koncem še z najboljšimi, na zadnjem vzponu Sormano še ob Pinotu in Nibaliju ter s Kolumbijcem Eganom Bernalom, a ni zdržal do cilja. Mohorič je na 56. mestu zaostal za 8:57 minute, Špilak na 60. pa 10:36 minute.

»Dirkali smo, kot smo načrtovali, a na koncu nisem imel dovolj moči za vrh. Prvič sem se za najvišja mesta boril na enodnevni dirki, pridobil prepotrebne izkušnje, da lahko v prihodnosti dirkam za vrh,« je razlagal letošnji junak kolesarske sezone Primož Roglič. Kot je priznal, se je po tem, ko ni več zmogel ritma najboljših, boril za vsak meter do ciljne črte, to je bila zanj zadnja dirka sezone. Za boj z najboljšimi mu je zmanjkalo tudi izkušenj z dirkanjem na enodnevnih preizkušnjah. »Sem nov v primerjavi z drugimi, tudi po številu oddirkanih klasik.«

Želi si biti celovit kolesar, tekmovalec, ki je dober na enotedenskih in tritedenskih dirkah ter enodnevnih klasikah. Tovrstni tip kolesarja je, denimo, letošnji svetovni prvak Alejandro Valverde. »Upam, da mi bo uspelo prej kot že veteranu Valverdeju. Zakaj pa ne? Tudi drugi, ki dobivajo klasike, so dobri na tritedenskih dirkah,« je dejal Roglič. Drugi slovenski junak sezone Mohorič je imel tokrat nalogo pomočnika Nibaliju, v prihodnji sezoni pa bo bolj meril na enodnevne dirke. »Upam, da se bom lahko prav pripravil na prve italijanske klasike, nato bi dobro pripravljenost izrabil za belgijske.«