ALPSKO SMUČANJE

Ilka Štuhec se ni pustila vreči z zlatega prestola

Slovenska šampionka ubranila naslov svetovne prvakinje v smuku. Strašanska moč zbranosti in akumulacije želje je bila eksplozija.
Fotografija: Ilka Štuhec je poletela do drugega zaporednega naslova najboljše na zemeljski obli v smukaški preizkušnji. FOTO: Reuters

ARE – Kraljica ostaja kraljica, in to v smučarski formuli ena. Ilka Štuhec je namreč na Švedskem ubranila naslov smukaške svetovne prvakinje, prvič je krono osvojila pred dvema letoma v St. Moritzu. V Åreju je znova pokorila vso konkurenco za še drugi zaporedni naslov v kraljevski disciplini. Še najbolj se ji je na sicer zelo skrajšanem smuku, ta je bil zaradi spreminjajočega se vremena z drugega rezervnega starta, približala Švicarka Corinne Suter, ki je za zlato Slovenko na vrhu zaostala za 23 stotink sekunde. Za 49 stotink je v svoji zadnji preizkušnji na športni poti in za bronasto odličje zaostala legendarna Američanka Lindsey Vonn. Slovenska himna v čast zmagovalki je zadonela v Åreju, nosilkam odličij pa je v ciljni areni šopke podelil in jim voščil sloviti Ingemar Stenmark, rekorder po številu zmag v svetovnem pokalu. Štuhčeva je Sloveniji priborila 22. kolajno na svetovnih prvenstvih v alpskem smučanju, sedmo zlato. Slovenija ima tri šampionke sveta, nosilke zlatih kolajn s svetovnih prvenstev, Matejo Svet v slalomu, dvakrat zlato v smuku Ilko Štuhec in Tino Maze v veleslalomu, superveleslalomu, smuku in alpski kombinaciji. V ženski konkurenci Slovenke ostajajo svetovne smukaške vladarice. Mazejeva je kot prva Slovenka leta 2015 na SP v Vailu/Beaver Creeku osvojila smukaško zlato, Štuhčeva je dosežek Mazejeve ponovila dve leti pozneje v St. Moritzu in zlato zdaj ubranila. S tem se je vpisala tudi v zgodovino svetovnih prvenstev. Je komaj peta smučarka v zgodovini, ki je zlati kolajni v smuku osvojila na zaporednih prvenstvih. Hkrati je prva smučarka v 30 letih, ki je ubranila naslov smukaške svetovne prvakinje. Pred Štuhčevo, ki je letnik 1990, torej še preden se je rodila, je to nazadnje uspelo Švicarki Marii Walliser, svetovni prvakinji v smuku v letih 1987 in 1989.

Kot s ketne

''Hvala za čestitke, morebiti se bom malce usedla in jokala. Že na startu, v bistvu je bila to prijetna živčnost, sem se počutila superodločeno, da se vržem dol in da odsmučam. Vedela sem, kaj pomeni, da je start znižan. Torej, da bo šlo malo počasneje in da se da ponekod smučati še bolj direktno in po domače varčevati metre. S tem ciljem sem se zagnala, da naredim vse, kar sem si zastavila. Potem je še posijalo sonce in bilo je res kot s ketne. Vožnje pa še nisem videla kot tiste čisto popolne, popolne, a je bila kar blizu,« so bili prvi vtisi svetovne prvakinje Ilke Štuhec. O novem mejniku v karieri pa je dodala: ''Super. V bistvu se še nisem čisto umirila in dojela, kaj sem spet naredila. Preprosto sem stala na startu, pripravljena, da smučam in uživam, in to mi je tudi uspelo.'' Tudi trener Grega Koštomaj je imel svoje vtise. ''Ni bilo tako preprosto. V tednu pred nastopom je bilo veliko
dela, analiz, želja, motivov, ovir. Na koncu pa je bila Ilkina strašanska moč zbranosti in akumulacije želje eksplozija, ki jo je pokazala v dobri minuti vožnje. Smučanje je itak največ prisotno v glavi. Kat zadeva tega je velika mojstrica, in v veselje mi je, da sem lahko trener takšni športnici,« je povedal Koštomaj. Vodja njene ekipe Darja Črnko pa je po novem uspehu hčerke dodala: ''Uvodni jok je že za menoj, izjemno sem vesela. Tokrat se mi je zdelo težje kot v St. Moritzu, ne vem, zakaj, čeravno je vedno težko. Priznam, da sem bila zelo živčna, še posebno takrat, ko so znižali start in skrajšali progo. A zdaj na koncu je vse super. Smuk je bil malce kratek, a na koncu je bilo za vse enako. Vreme na prvotnem startu očitno ni bilo ugodno, pihal je veter, ki bi krojil rezultate, kar pa tudi ni fer. Če si na pravi strani, da ti pihne v rit, je dobro, če ti pihne v glavo, pa ni v redu. Očitno so storili prav, saj so bile razmere dobre.'' Na startu je bila še ena Slovenka ​Maruša Ferk, ki je osvojila 33. mesto, za reprezentančno kolegico pa zaostala 2,35 sekunde.