HOKEJ

Finci verjamejo vase tudi proti Rusom

V Bratislavi danes polfinalni tekmi na hokejskem SP. Švedski milijonarji doživeli enega od najhujših polomov.
Fotografija: Sakari Manninen je zabil zlati gol za Fince. FOTO: Reuters
Sakari Manninen je zabil zlati gol za Fince. FOTO: Reuters

LJUBLJANA – Na svetovnem prvenstvu elitne skupine A v hokeju na ledu bosta danes na sporedu polfinalni tekmi, v popoldanski se bodo Finci postavili po robu Rusom, zvečer bo še dvoboj med Čehi in Kanadčani. V četrtfinalu so imeli najlažje delo češki hokejisti, ki so dve tretjini lomili odpor Nemcev, zlomili pa so ga šele v zadnjih 15 minutah za zmago s 5:1 (0:0, 1:1, 4:0). Rusi so bolj ali manj ves čas nadzirali potek obračuna z Američani, ki so ga dobili s 4:3 (2:0, 0:1, 2:2). Veliko bolj razburljivo je bilo na preostalih dveh četrtfinalnih tekmah; Kanadčani, ki so proti Švicarjem izenačili pičle 0,4 sekunde pred koncem rednega dela, so gol za zmago s 3:2 (0:1, 1:1, 1:0; 1:0) dosegli v 6. minuti podaljška, z zlatim zadetkom pa so v polfinale napredovali tudi močno oslabljeni Finci, ki so po pravi srhljivki v večnem nordijskem derbiju s 5:4 (1:2, 2:2, 1:0; 1:0) premagali favorizirane Švede. Junak tekme je bil Sakari Manninen, ki je trem podajam dodal še odločilni gol v drugi minuti dodatnega dela.

Zanimivo, da so Suomiji zaostajali že z 1:3 in 3:4, na 4:4 pa so z zadetkom kar 203 cm visokega kapetana Marka Anttile poravnali šele poldrugo minuto pred iztekom rednega dela. »Čeprav nam ni kazalo najbolje, smo ves čas verjeli vase,« je Anttila razkril skrivnost uspeha finske reprezentance in pribil, da bodo po tem uspehu vase močno verjeli tudi proti Rusom. Kar zadeva svetovna prvenstva, je selektor ​Jukka Jalonen na Slovaško pripeljal nič manj kot 18 novincev. Zato ni nič čudnega, da v deželi tisočerih jezer četrtkovo zmago nad švedskimi milijonarji (kar 21 reprezentantov si mastne denarce služi v NHL) opevajo kot enega od največjih podvigov doslej. Nasprotno na Švedskem pišejo o enem od največjih polomov v zgodovini.