BREZ SENZACIJE

Sloveniji pošla sapa, 119 točk ZDA

Objavljeno 09. september 2014 22.56 | Posodobljeno 10. september 2014 01.19 | Piše: STA, S. U., Ma. F.

Slovenija končala SP s (pre)visokim porazom proti ZDA.

BARCELONA – Slovenska košarkarska reprezentanca je v četrtfinalu svetovnega prvenstva v Španiji izgubila z ZDA s 76 : 119 (22 : 29, 42 : 49, 64 : 86).

Dvorana Sant Jordi, gledalcev 13.600, sodniki: Maranho (Brazilija), Lottermoser (Nemčija), Pascual (Filipini)

Slovenija: Balažić 9 (2:4), Slokar 7, Prepelič 9 (4:4), Murić 6 (2:2), Zupan 2 (0:2), G. Dragić 13, Z. Dragić 11 (1:2), Lorbek 12 (1:3), Klobučar 3, Omić 4

ZDA: Curry 6 (2 : 2), Thompson 20 (2 : 4), Rose 12, Faried 14 (4 : 5), Gay 7 (1 : 2), DeRozan 6, Irving 12 (1 : 1), Plumlee 4 (0 : 1), Cousins 9 (1 : 3), Harden 14 (4 : 5), Davis 13 (3 : 4), Drummond 2

Prosti meti: Slovenija 10 : 17, ZDA 18 : 27

Met za dve točki: Slovenija 21 : 39, ZDA 37 : 73

Met za tri točke: Slovenija 8 : 27 (Z. Dragić 2, Balažić, Slokar, Prepelič, G. Dragić, Lorbek, Klobučar), ZDA 9 : 19 (Thompson 4, Gay 2, Harden 2, Irving)

Skoki: Slovenija 38 (26 + 12), ZDA 53 (30 + 23)

Osebne napake: Slovenija 26, ZDA 22

Pet osebnih: Cousins (36.)

Košarkarji Slovenije so končali nastope na 17. svetovnem prvenstvu v Španiji. V četrtfinalu so pričakovano izgubili proti aktualnim svetovnim in olimpijskim prvakom ter prvorangirani ekipi na svetu, Američanom, s 76 : 119.

Z uvrstitvijo v četrtfinale je Slovenija ponovila uspeh izpred štirih let na svetovnem prvenstvu v Turčiji. Tedaj je po porazu v četrtfinalu sicer še igrala tekme za razigravanje, tokrat pa se po spremembi tekmovalnega sistema poslavlja od Barcelone. V analih bo njena končna uvrstitev od petega do osmega mesta.

Slovenija je na Kanarskih otokih in Barceloni zabeležila pet zmag in dva poraza, kar je njen najboljši izkupiček na dosedanjih svetovnih prvenstvih. Na Japonskem 2006 je tekmovanje sklenila z 2 : 4, leta 2010 pa s 5 : 4. V Las Palmasu je izgubila z Litvo, v Kataloniji pa ji ni uspelo pripraviti svetovne senzacije in premagati prvih favoritov prvenstva.

Slovenska reprezentanca se bo v Slovenijo vrnila v sredo nekaj po drugi uri popoldne in tako končala skoraj dvomesečni projekt SP 2014. Naslednji jo čaka prihodnje leto, ko bo zelo verjetno v Zagrebu igrala predtekmovanje na evropskem prvenstvu.

Hrabra predstava v prvem polčasu

Čeprav so imeli Američani na papirju premoč v prav vseh elementih košarkarske igre, se jim je Slovenija hrabro postavila po robu. V prvi četrtini je ohranila ravnotežje, četudi so jo ZDA napadle, kjer je najbolj šibka – pod obročem. Pobrale so ji kar 14 žog v napadu in tako imele 16 napadov več od Slovenije. Teoretično bi lahko to pomenilo 30 ali več točk naskoka, toda tudi Slovenija je imela svoje adute. V prvi vrsti Gorana Dragića, ki je pustil dušo in srce na igrišču, nato Domna Lorbka, ki je v prvem polčasu dosegel 12 točk, pa Zorana Dragića, ki se je brez spoštovanja lotil zvezdnikov, in tudi večina ostalih junakov je upravičila nadimek.

Američani si v prvih dvajsetih minutah niso uspeli priigrati več kot 11 točk prednosti, na odmor pa so odšli z zgolj sedmimi točkami naskoka, saj jim je Slovenija v drugi četrtini prepustila le dva skoka v napadu in nasula 42 točk, toliko kot še nobena reprezentanca na tem prvenstvu do odmora.

Američani postavili rekord po doseženih točkah na tem prvenstvu

Slovenski navijači – v dvorani jih je bilo slabih tisoč – so uživali tudi v uvodnih minutah drugega dela, ko je zaostanek znašal le pet točk (44 : 49), manj pa v nadaljevanju, kajti Američani so uveljavili svojo fizično moč ter kakovost in v 28. minuti prvič prišli do prednosti 20 točk (74 : 54). Navijanje so začinili še z ogromno slovensko zastavo v izmeri 16 krat 9 metrov, ki so jo izobesili na severni tribuni.

Slovenija je drugo četrtino igrala neodločeno (20 : 20), tretjo je izgubila z 22 : 37, v zadnji, ko so se varovanci Jureta Zdovca dokončno sprijaznili z odhodom domov, pa so svojo premoč potrdili s 33 : 12. Na koncu so Američani celo postavili rekord po doseženih točkah na tem prvenstvu (prej 114) ter zabeležili svojo drugo najvišjo zmago v Španiji.

»Nimamo ekipe, ki bi lahko z njimi 40 minut igrala enakovredno košarko«

Jure Zdovc po tekmi: »Trudili smo se, 23 minut smo bili relativno blizu, nato pa so Američani prestavili na višje obrate in nam ušli. Medtem ko so se oni dvignili, smo mi začeli padati. Dokazali smo, da smo lahko enakovredni Američanom na zunanjih položajih, pod košema pa so enostavno premočni. Nimamo ekipe, ki bi lahko z njimi 40 minut igrala enakovredno košarko. Kaznujejo vsako napako in tudi v zadnji četrtini, ko sem priložnost ponudil mlajšim, so oni še naprej igrali v istem ritmu.«

Klemen Prepelič: »Američani so zasluženo zmagali in jim lahko le čestitam. Dvajset minut smo bili blizu, nato pa smo začeli izgubljati žoge, padla nam je zbranost in tekmec nas je hitro kaznoval. Ko enkrat tako kakovostno ekipa povede za dvajset točk ali več, jo je nemogoče ujeti.«