BIATLON

Uroš Velepec: Opažam nasmejane slovenske obraze

Naš vodilni biatlonski strokovnjak Uroš Velepec zdaj v Nemčiji. Optimist je glede urejenosti in prihodnosti biatlona pri nas.
Fotografija: Uroš Velepec se bo kmalu vrnil na Pokljuko, a tokrat v vlogi nemškega trenerja. FOTO: Matej Družnik
Odpri galerijo
Uroš Velepec se bo kmalu vrnil na Pokljuko, a tokrat v vlogi nemškega trenerja. FOTO: Matej Družnik

Biatlonska karavana je v Hochfilznu na Tirolskem, drugi postaji sezone, tradicionalni uvodni v srednjeevropskem prostoru. Uroš Velepec, nekoč trener svetovnega prvaka in v Pjongčangu 2018 srebrnega olimpijca Jakova Faka, je bil že neštetokrat v Hochfilznu, a tokrat prvič kot član strokovnega štaba nemške biatlonske reprezentance. Z njim smo se pogovarjali o prvih izkušnjah pri tej velesili biatlona, primerjavi z delom pri nas, spominu na Ukrajino ter spremembah pri slovenski ekipi z novinko Anamarijo Lampič.

Po poldrugem desetletju dela v slovenskem biatlonu in tudi zanimivi izkušnji v zdaj nesrečni Ukrajini, kjer je bil biatlon po priljubljenosti za nogometom športna panoga št. 2, ste zdaj pri nemški reprezentanci. Z Nemci ste prestali uvodno tekmo sezone v Kontiolahtiju, kakšni so prvi vtisi?

»Pet tednov smo bili na Finskem, opravili zelo dober trening, se veselili na prvi tekmi tudi stopničk, čeprav je zdaj nemška vrsta brez dolgoletnih adutov Erika Lesserja, Simona Schemppa in Arnda Peifferja. So pa prvič doslej v nemškem biatlonu izbrali tudi trenerje iz tujine, mene pri moški vrsti ter Norvežana Sverreja Røiselanda pri dekletih.«

Je mogoče primerjati vaše delo s tistim v slovenskem ter ukrajinskem biatlonu?

»Dobro, delovanje Nemške smučarske zveze, pod to streho pa je tudi biatlon, je res posebno. Trenerjev je ogromno, strokovnjakov za trženje, logistiko, odnose z javnostjo prav tako. Slovenski biatlon? Razmere za razvoj tega športa pri nas so dobre, organizacija je na spodobni ravni in zdaj je z Lovrom Plankom, Alexom Cisarjem in Tonijem Vidmarjem na plan prišel najbolj obetaven rod doslej. V Ukrajini so spomini po športni plati izjemni, precej pa je bilo pritiskov iz ozadja, ko si večkrat moral kaj obrazložiti, da je potem delo potekalo v miru.«

Kako pa ste tako iz vašega zornega kota videli slovenski tekmovalni uvod, zdaj tudi z nemškim strokovnjakom v vlogi glavnega trenerja Riccom Grossom?

»Glede slovenskega tekmovalnega biatlona lahko ohranjamo optimizem. Prve točke so na dlani, prepričan sem, da bi bilo že pred enim letom lahko drugače, če Alex ne bi novembra staknil koronavirusa in se mu je zato uvod v sezono sesul. Jakov Fak ni več najhitrejši, a je še vedno med top 20 v svetovnem pokalu in ob ničli na strelišču lahko doseže marsikaj, Za začetek v to sezono pa me je prijetno presenetila tudi Polona Klemenčič

Pa vas je presenetil prihod naše odlične smučarske tekačice Anamarije Lampič, ki bo danes ob 14.10 v štafeti prvič doslej nastopila v biatlonskem svetovnem pokalu?

»Seveda me je presenetil, ker se je to zgodilo pred sezono s svetovnim nordijskim prvenstvom na domačem snegu, kar športnik lahko doživi enkrat v življenju. Morda tisti iz največjih držav dvakrat. Toda očitno je šlo za neke zamere in nesoglasja med Ano in tekaškim taborom, zdaj je tu motivirana.« 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije