ROKOMET

Morda je bolje biti rudar

Slovenski rokometni selektor Veselin Vujović po Makedoniji besen na sodnika. A priznava tudi, da so odigrali slabo tekmo, ni bilo kemije in tiste prave moči.
Fotografija: Veselin Vujović Foto: Reuters
Veselin Vujović Foto: Reuters

ZAGREB – Najsi gre za napovedi tekem, po njih za zmage ali poraze, selektor Veselin Vujović je v taboru slovenske rokometne reprezentance tudi zaradi svojih črnogorskih korenin najbolj sočen in zanimiv sogovornik. Po porazu s 24:25 proti Makedoniji na uvodni tekmi evropskega prvenstva pa verjemite, da je imel marsikaj povedati o sojenju romunskih sodnikov Sorin-Laurentia Dinuja in Constantina Dina.
Katere stvari vam rojijo po glavi takoj po tekmi?
»Moram priznati, da po 43 letih udejstvovanja v rokometu ne poznam rokometnih pravil. Ne poznam sodniških kriterijev, ne vem, zakaj so bili v večini primerov izključeni moji igralci, nisem razumel 90 odstotkov sodniških odločitev. Če ljudje iz Evropske rokometne zveze to sojenje ocenijo kot dobro, potem resnično menim, da bi bilo pametno, da se preusmerim v druge stvari. Razmišljal sem o rudarstvu, menim, da je to lažji posel, kot je trenerski v rokometu.«
Kaj zamerite sodnikoma?
»Ko sem izvedel, da nam bosta sodila Romuna, se je pri meni pojavil strah, da bo to tekma, v kateri ne bomo vedeli, kaj naj storimo. V prvem polčasu smo imeli priložnosti, da odidemo na štiri zadetke razlike, sodnika pa sta si izmislila nekakšne izključitve, prekrške v napadu, tega ni videl nihče v dvorani. Delegata sem vprašal, za koga se igra ta šport, za gledalce, rokometaše ali zaradi njih, skupine ljudi, ki odločajo o vsem. Čeprav govorim o sodnikih, onadva nista osnovna težava. Prav tako lahko rečem, da smo odigrali slabo tekmo, nismo imeli kemije, tiste moči, vsega nam je primanjkovalo.«
Torej, kakšna je vaša analiza igre?
»V prvem polčasu nas je v igri držal Matevž Skok, če ne bi bilo njega, bi imeli Makedonci še večjo prednost. Storili smo nekaj napak na koncu prvega in v začetku drugega polčasa, Makedonija je odšla na štiri gole razlike, kar je bilo zelo težko uloviti. A nam je uspelo, povedli smo, nato pa se znova ustavili. Nismo imeli razpoloženih igralcev, na levem zunanjem absolutno nismo dali ničesar, nismo izrabili veliko priložnosti, imeli smo veliko tehničnih napak, na takšnem tekmovanju si tega ne smemo privoščiti. Ob polčasu sem rekel, da če bomo tako nadaljevali, bomo izgubili, v moštvu nisem videl tiste moči in kemije, predrznosti. Petnajst minut v drugem polčasu je to bilo prisotno, pa smo nato spet ugasnili. Tako v intervalih na velikem tekmovanju ne moreš igrati, moraš imeti kontinuiteto.«
Zdaj vas v drugem krogu skupine C čaka evropski prvak Nemčija?
»Menim, da moramo odigrati bolje, kajti slabše kot proti Makedoniji težko, da lahko odigramo. Točkovno imamo, kar imamo, nikoli se ne pritožujem, je tako, kot je. Poskušali bomo spremeniti nekatere stvari, da dobimo Nemce in Črnogorce, pa da tu naredimo karambol, v katerem bi lahko izrabili položaj. Moramo poskusiti, to si je zaslužil ta narod, navijači in vsi, ki vlagajo v ta šport.«