Drugega ji ne preostane, kot da cilja na odličje

Martina Ratej je na evropskem zimskem pokalu kopje zalučala do 4. mesta.
Fotografija: Martina Ratej si želi, da bi kopje v Berlinu letelo daleč. FOTO: REUTERS
Martina Ratej si želi, da bi kopje v Berlinu letelo daleč. FOTO: REUTERS

LJUBLJANA – Metalka kopja Martina Ratej je bila edini slovenski finalist na lanskem svetovnem prvenstvu v atletiki v Londonu. Tam je v kvalifikacijah zasedla drugo mesto, v finalu pa ji ni uspel pravi met in je SP končala na 9. mestu. Konec tedna je bil v Leirii evropski zimski pokal v metih, članica Kladivarja je na Portugalskem z najboljšim metom 59,28, njeno tekmovanje so motili močan dež in sunki vetra s hitrostjo tudi 35 km/h, zasedla 4. mesto. »Z rezultatom sem zadovoljna. Februarja je bilo pri nas zelo mrzlo in veliko snega je bilo, zato sem kopje malo metala. Poleg tega je nagajal veter. Cilj je bila medalja, toda vse tokratne tekmice so bile denimo na pripravah na Portugalskem ali v ZDA. Čutim, da bi lahko izvlekla več, vendar mi za boljši občutek manjka metov,« je navrgla Martina Ratej, štirikratna zmagovalka na evropskih zimskih pokalih. Kopjašica je februarja podpisala novo pogodbo z Atletsko zvezo Slovenije, ta ji omogoča delež financiranja pri pripravah, je pa zanimivo, da je s 67,16 m državna rekorderka leta 2016 dobila 10.500 evrov, lani zaradi slabe sezone le 7700, letos, z bonusom 2000 evrov za SP, pa skupno 11.000.

»Menim, da je prav in da sem si s finalom na svetovnem prvenstvu zaslužila 2000 evrov dodatka. To je spodbuda za letošnjo sezono. Drugače pa menim, da je po višini to normalna pogodba,« je tekmovalka iz Loč opisala finančno zadovoljstvo. Po razhodu z Andrejem Hajnškom, ta zdaj vadi le olimpijsko prvakinjo iz Ria, Hrvatico Saro Kolak, ta je tudi bronasta z zadnjega EP, Ratejeva že drugo sezono sodeluje s trenerjem Lovrom Umekom. »Zimske priprave smo oddelali po lanskem receptu. Cilj je le eden, in sicer uspešno nastopiti na evropskem prvenstvu v Berlinu, vse je podrejeno njemu. Pozimi nisem pričakovala res visoke ravni rezultatov, od maja naprej pa me čaka obdelava tehnike meta,« je dodala. Tehniko in še kaj drugega bo morala vrhunsko izpiliti, pri njej je bila želja po odličju na velikem tekmovanju vedno prisotna. »Drugega mi ne preostane, kot da ponovno ciljam na medaljo. Storila bom vse, kar se da, da bodo letos meti v finalu tisti pravi. Bistvo je tudi, da bom zdrava, brez poškodb,« Martina Ratej že obilno razmišlja o času med 7. in 12. avgustom na berlinskem olimpijskem stadionu.