NOV PORAZ

Lahko le prosimo za podporo, vadimo in upamo na boljše dni

Poraz z Norvežani v Oslu najbolj boli prav nogometaše. Novinec Jaka Bijol prepričan, da se forma Slovenije dviguje.
Fotografija: Takole sta Miha Zajc (levo) in Bojan Jokić iz nezavesti prebujala Luko Krajnca, ki je že v tretji minuti obležal po trku z Markusom Henriksenom. Krajnca so odpeljali v bolnišnico, nato pa se je vrnil v slovensko odpravo. FOTO: AP

OSLO – Kaj storiti po tretjem zaporednem porazu slovenske nogometne reprezentance v ligi narodov? Četa selektorja Tomaža Kavčiča po tekmi z Norveško kotira na dnu skupine C3 brez osvojene točke, o čemer smo se pogovarjali z najmlajšim članom jate Jako Bijolom in fantom, ki je bil v Oslu odgovoren za gole – Andražem Šporarjem. Na stadionu Ullevaal, čudovitem nogometnem objektu z 28.000 sedeži, ki je le pet kilometrov oddaljen od središča za smučarske skoke v Hollmenkolnu, so bili Slovenci opazno potrti in redkobesedni. Za mnenje smo povprašali Bijola, novinca v članski reprezentanci, ki je poleti kot meteor zablestel v majici moskovskega kluba CSKA pri komaj 19 letih. Članska reprezentanca resda pomeni najvišjo raven (nogometne) odgovornosti, večjo tudi od tekme z madridskim Realom, ki so jo nedavno dobili Moskovčani v ligi prvakov.

Bijol: Drugače po vstopu Iličića

»Vsak je vesel prve tekme za Slovenijo, čeprav bi jaz raje videl, da bi tudi zmagali. Po mojem mnenju smo vendarle lahko zaznali boljšo Slovenijo kot pred mesecem, ekipa se opazno dviguje, formo smo dvignili, na igrišču nismo delovali slabo, v tekmo smo zanesljivo krenili dobro,« je ocenil fant iz Vuzenice, ki je po prvem polčasu zamenjal Lea Štulca, in dodal: »Ko bomo prav vsi dodali še malo več, bodo prišli tudi rezultati kot zasluga celotnega kolektiva. Ne moremo se namreč zanašati na individualno kakovost, saj smo v ekipi številni novinci, zato moramo garati podobno kot v klubu, in nihče nima zagotovljenega statusa.« Meni, da izstopajo le redki posamezniki, logično je izpostavil Josipa Iličića, ki je tudi s četrtino moči opazno dvignil konkretnost slovenske igre v napadu. »V drugem polčasu ste lahko tudi sami videli, da smo močno pogrešali še katerega igralca s potezo več, saj občasno nismo premogli prave zamisli, kako priti do norveških vrat. Po vstopu Iličića je bilo drugače. Jojo zna zadržati žogo v naši posesti, zato se igra preseli na tekmečevo polovico, ekipa takoj lažje zadiha in pridobi samozavest. Prej se je težko sprostiti, saj nenehno igraš pod pritiskom tekmeca,« je dodal Bijol. V tej sezoni je zbral že 820 minut igre za sloviti klub z vojaško obarvano preteklostjo, igral je tudi na obeh tekmah CSKA v ligi prvakov. Ni želel razkrivati tematike pogovorov v slačilnici, povedal je le, da se ni smiselno pogovarjati in da bo to lažje po skupni videoanalizi tekme iz Osla. Ni ga zapustil optimizem, saj je po prihodu v jato spoznal, kako se fantje trudijo za pozitiven rezultat in garajo na vseh ravneh: »Lepo bi bilo, če bi nas navijači podprli v Stožicah, čeprav vem, v kakšnem položaju smo.« Vsi vedo, da mora Ciper jutri pasti v Ljubljani, tudi Bijol, ki s svojo premiero v Oslu ni bil najbolj zadovoljen. »Nisem se počutil najbolje, vsak potrebuje čas za popolno prilagoditev na novo moštvo. Veliko podrobnosti namreč odloča o tem, kdaj bo neki igralec pokril določen prostor na igrišču, koga bo pokril in koga ne, na katero žogo bo stekel in podobno. To zahteva čas.«
Tomaž Kavčič po koncu tekme v Oslu ni bil črnogled, le razočaran. FOTO: J. S.

Šporar: Lahko bi pokazali več jajc

Za pet let izkušenj je bogatejši Ljubljančan Šporar, prvi nesrečnik nedavne tekme v Nikoziji na Cipru, saj so mu sodniki tik pred koncem razveljavili regularen gol pri rezultatu 1:1. V Oslu ni dobil veliko uporabnih žog, po tekmi je bil razumljivo slabe volje, toda iskren in konkreten. »V slačilnici je vladala zgolj tišina. Smo v obdobju, ko nam očitno ne steče, zato le težko povemo kaj pametnega po tekmah, kakršna je bila v Oslu. Na računu nimamo nobene točke,« je bil opazno potrt Špoki, v tej slovaški sezoni strelec 14 golov v majici Slovana iz Bratislave. »Na takšne večere ne moremo pričakovati pet stoodstotnih priložnosti, lahko pa bi igrali bolj pogumno, Norvežani namreč na niso izvajali vrhunskega presinga, lahko bi pokazali malo več jajc,« je opozoril 24-letnik. Šporar se je pred jutrišnjo tekmo v Stožicah obrnil tudi na javnost in navijače. »Trenutno smo v podobnem položaju, v kakršnem so bili Norvežani leta 2013, ko smo jih zmleli v Mariboru. Norvežani so pet let zatem selekcionirani, uigrani in zreli … Navijače prosim, naj nas podprejo. Verjemite mi, da smo igralci po porazih najbolj razočarani. V sebi vemo, da zmoremo več, toda v nogometu gre za dolgotrajen proces zorenja. Lahko le prosimo za podporo, smo tiho, vadimo in upamo na boljše dni in rezultate,« je dodal Šporar.

Benjamin Verbič (levo) je bil eden od mnogih nosilcev igre, ki jih ni bilo v Oslu, Andraž Šporar (v ozadju) je igral vso tekmo. FOTO: Tomi Lombar