MINISTRICA SPOROČA

Znano, kako se bo začelo novo šolsko leto (VIDEO)

Simona Kustec: »Vse kaže, da se bodo lahko septembra v šolo vrnili vsi učenci in dijaki.«
Fotografija: Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec. FOTO: Leon Vidic, Delo
Odpri galerijo
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec. FOTO: Leon Vidic, Delo

Novo šolsko leto je tako rekoč pred vrati, zato se je danes ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec srečala z ravnatelji osnovnih in srednjih šol ter podala pojasnila, kako bo glede na epidemiološke razmere potekal pouk. Kot kaže, se bo pouk tradicionalno začel 1. septembra, in to v prostorih šol. Če bo epidemiološka slika slabša, se bo tudi prvotni načrt nekoliko prilagodil.



»Naloga za vse nas je, za učitelje, starše in otroke, da v danih razmerah poiščemo in zagotovimo najbolj optimalno okolje za varen vzgojno-izobraževalni proces. Vse to moramo izpeljati mirno, z razumevanjem, s strpnostjo, strokovnostjo in z zaupanjem. Če bomo vsemu temu sledili, potem šola 1. septembra bo in to za vse,« je sporočila Kustečeva.

»V šolo se vračajo vsi osnovno- in srednješolci. Če bi se v prihodnjih dveh tednih izkazalo, da se bo zdravstvena slika bistveno poslabšala – ta trenutek govorimo predvsem o vnosu bolezni iz tujine -, potem bomo dobili tudi drugačno strokovno oceno zdravstveno stroke in jo bomo morali spoštovati,« je povedala Kustečeva in vse pozvala k odgovornemu ravnanju.

September naj bi bil za šolarje povsem običajen, a z dodatno previdnostjo, na kar je opozorila ministrica, naj šolo in vrtce obiskujejo le zdravi otroci, pri tem pa je treba upoštevati dodatne higienske in varnostne ukrepe.

»Iskreno si želim, da bi model B (zeleni model) aktivirali s 1. septembrom za osnovne in srednje šole,« je dejala ministrica in na spletnem omrežju objavila publikacijo na stotih straneh o izhodiščih in usmeritvah za novo šolsko leto.


Kaj pomeni model B?


Ta model upošteva določene omejitve, in sicer morajo šole zagotoviti pouk tako, da v največji mogoči meri preprečuje mešanje učencev. Model torej dovoljuje vse učence v šoli, ampak s strogimi varnostnimi ukrepi. Učenci med odmori ostajajo v učilnicah. Prav tako mora šola določiti sistem prihajanja in odhajanja v šolo in domov, način izvajanja jutranjega varstva in podaljšanega bivanja, omejitve pri izvajanju interesnih dejavnosti. Šola določi tudi protokol razkuževanja in vzdrževanja higiene.

Pri tem je odsvetovano mešanje skupin pri telovadbi, izbirnih predmetih, odmorih, delno so odsvetovani prireditve, ekskurzije in izleti (odvisno od destinacije), velja pa po tudi poseben režim pri športni vzgoji in v jedilnicah.

Modeli šolanja za osnovne šole. FOTO: zaslonski posnetek
Modeli šolanja za osnovne šole. FOTO: zaslonski posnetek


Model B tako predvideva, da se vsi učenci izobražujejo v šoli v skladu s priporočili Nijz, a hkrati v primeru povečanega števila okužb omenja tudi podmodel BC1 in BC2, ki pomeni, da se učenci posameznega oddelka ali posamezne šole izobražujejo na daljavo. 

Modeli šolanja za srednje šole. FOTO: zaslonski posnetek
Modeli šolanja za srednje šole. FOTO: zaslonski posnetek


Model B za srednje šole pomeni, da se vsi dijaki izobražujejo v šoli v skladu s priporočili Nijz, a hkrati se v primeru povečanega števila okužb aktivirata podmodela BC1 in BC2, kar pomeni, da se dijaki posameznega oddelka ali oddelkov ali posamezne šole izobražujejo na daljavo.

V publikaciji z naslovom Vzgoja in izobraževanje v Republiki Sloveniji v razmerah, povezanih s covid 19 lahko preberete, kakšna so priporočila šolam in staršem pri obravnavi učenca ali zaposlenega s sumom na covid 19, kako bi lahko potekala samoizolacija in ne nazadnje tudi karantena v primeru potrjenega primera okužbe. Podrobneje so opisano tudi posamezni predlogi modelov A, B, C, D za osnovno in srednjo šolo.

Objavljamo celoten dokument.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije