5. etapa Rodriguezu

Roglič komaj prišel do cilja, majica vodilnega Evenepoelu

Slovenski kolesarski zvezdnik Primož Roglič (Jumbo Visma) je po peti etapi 61. dirke po Baskiji izgubil skupno vodstvo.
Fotografija: Primož Roglič na dirki po Franciji leta 2020. FOTO: Sebastien Nogier/Reuters
Primož Roglič na dirki po Franciji leta 2020. FOTO: Sebastien Nogier/Reuters

V cilj je Primož Roglič pripeljal v razredčeni glavnini, etapo od Zamudia do Mallabie (163,8 km) pa je dobil Španec Carlos Rodriguez (INEOS Grenadiers). Skupno vodstvo je prevzel Belgijec Remco Evenepoel (Quick Step Alpha Vinyl). Enaindvajsetletni Rodriguez, sicer eden od prvotnih ubežnikov, je dobil sploh prvo poklicno dirko v karieri. Na zahtevnem zadnjem delu klanca do Mallabie je zadržal sedem sekund naskoka pred skupino danes prepričljivih favoritov za najvišja mesta na čelu z drugouvrščenim Kolumbijcem Danielom Martinezom (INEOS Grenadiers). Tretji Evenepoel je zaostal devet sekund.

S tem je 22-letni Belgijec prevzel vodstvo v skupnem seštevku, bil pa je tudi pobudnik odločilnega napada 16 km pred koncem etape. Skupaj z njim je odpeljalo še nekaj v skupnem seštevku nevarnih kolesarjev, ki so tako prehiteli 32-letnega Rogliča.

»Dobro smo dirkali s celotno ekipo, Jonas (Vingegaard) je bil v ospredju, tako da se je izšlo, kot smo si želeli,« je presenetljivo za organizatorje dirke po koncu etape dejal Roglič. »Počutim se utrujeno. Danes je bilo zelo zahtevno, komaj sem prišel do cilja,« je zadnjih nekaj 100 metrov z brutalnimi nakloni do cilja ocenil Kisovčan, za konec pa o možnostih za ubranitev lanske zmage dejal: »Bomo videli, kaj bo prinesel jutrišnji dan.«

Sledi kraljevska etapa

Kisovčan je v etapi zasedel 19. mesto ter zaostal minuto in 16 sekund, v seštevku pa je zdaj osmi z 1:05 minute zaostanka. Za vodilnim Evenepoelom drugo mesto drži Martinez (+ 0:02), tretji pa je po novem Španec Jon Izagirre (Cofidis), ki zaostaja 21 sekund. Še sekundo več zaostanka imata četrti Rus Aleksandr Vlasov (Bora Hansgrohe) in peti Španec Pello Bilbao (Bahrain Victorious). Rogličev moštveni kolega Vingegaard na šestem mestu zaostaja 29 sekund.

Preostala Slovenca sta v cilj prišla kot del zasledovalcev okoli Rogliča. Jan Polanc (UAE Team Emirates) je z istim časom kot Roglič zasedel 20. mesto, Domen Novak (Bahrain Victorious) pa je bil 28. z zaostankom 1:29 minute. Polanc je skupno 39., Novak pa 49. Vsoboto bo na sporedu kraljevska zadnja etapa od Eibarja do Arrateja (135,7 km) s kar osmimi vzponi, tudi z zaključnim tik pred nekoliko bolj položnim zadnjim kilometrom do cilja.