Primož Roglič med nominiranci za zlato kolo

Na seznamu kandidatov za nagrado, ki jo podeljuje francoska revija Velo Magazine, je 11 kolesarjev in ena kolesarka.
Fotografija: Primož Roglič je letos že osvojil rdečo majico najboljšega na Vuelti, morda bo tudi prestižno zlato kolo revije Velo Magazine. FOTO: AFP

Primož Roglič je ta čas brez dvoma eno najbolj vročih kolesarskih imen na svetu. Slovenski zvezdnik, ki je v soboto na dirki po Emilii slavil svojo 12. letošnjo zmago in se utrdil na prvem mestu svetovne jakostne lestvice, se je po pričakovanjih znašel na še enem prestižnem seznamu. Je med nominiranci za zlato kolo (Velo d'Or), nagrado, ki jo najboljšemu kolesarju v sezoni podeli francoska revija Velo Magazine.

Ob letošnjih dosežkih Zasavca, ki je bil ob tem, da je zmagal na tritedenski dirki po Španiji ter Giro d'Italia končal na 3. mestu, najboljši še na enotedenskih dirkah po Združenih arabskih emiratih, Tirreno-Adriatico in po Romandiji, tovrstnega seznama niti ne bi bilo mogoče sestaviti. Ima tudi velike možnosti, da osvoji nagrado, o kateri odločajo glasovi novinarjev specializiranih za kolesarstvo iz več držav, podelijo pa jo ob koncu vsake sezone. To pot jo bodo podelili 15. oktobra, na dan, ko bodo predstavili tudi traso Toura 2020.

Roglič ni blestel le v Španiji, temveč vso sezono, od februarske dirke po ZAE do oktobrskih enodnevnih dirk. S 1. mestom na Vuelti in 3. na Giru je edini, ki se je letos uvrstil na oder za zmagovalce na dveh tritedenskih dirkah. FOTO: AFP

Prvi prejemnik zlatega kolesa je bil leta 1992 Miguel Indurain, petkrat ga je osvojil Lance Armstrong, ki pa so ga po dopinških razkritjih črtali s seznama, tako kot so izbrisali njegovih sedem zaporednih zmag na Touru. Zdaj je uradni rekorder Alberto Contador s štirimi nagradami. Lani jo je prejel Alejandro Valverde.

Alaphilippe, Bernal, Evenepoel, van der Poel ...

Letošnja konkurenca je za slovenskega kapetana nizozemske ekipe Jumbo Visma sicer pestra in močna, med ducatom kandidatov in kandidatk se je znašla le ena ženska, svetovna prvakinja Nizozemka Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott), ki je na SP v Yorkshiru navdušila z zmago po 104 km dolgem pobegu. Z zmago na SP se je med kandidate uvrstil tudi presenetljivi novi svetovni prvak Danec Mads Pedersen (Trek-Segafredo).

Letos je svetovno kolesarsko javnost navduševal tudi Julian Alaphilippe. FOTO: AFP

Sodeč po letošnjih rezultatih bi lahko Rogličevo zmago najbolj ogrozili francoski zvezdnik Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick-Step), zmagovalec Toura Kolumbijec Egan Bernal (Ineos), belgijski čudežni deček Remco Evenepoel, njegov prekaljeni rojak Philippe Gilbert (oba Deceuninck – Quick-Step) ter leteči Nizozemec Mathieu van der Poel (Corendon-Circus). Med nominiranci so še ekvadorski zmagovalec Gira Richard Carapaz (Movstar), Avstralec Caleb Ewan (Lotto-Soudal), Danec Jakob Fuglsang (Astana) in Italijan Elia Viviani (Deceuninck – Quick-Step).

Egan Bernal je letos postal prvi kolumbijski zmagovalec Toura. FOTO: Reuters

Roglič lahko sicer do konca sezone še dvigne vrednost svojih »delnic«, jutri bo nastopil na dirki Tre Valli Varesine, v soboto pa še na dirki po Lombardiji. Sodeč po formi, ki jo je pokazal minuli konec tedna, njegova sobotna zmaga v Bologni morda ni bila zadnja v tej sezoni.