VRHUNSKI USPEH

FOTO in VIDEO: Zgodovinsko! Roglič prečkal ciljno črto, pričakala ga je družina

Danes je eden največjih dni v zgodovini slovenskega športa.
Fotografija: FOTO: Twiter

MADRID – Primož Roglič piše slovensko športno pravljico. Kolesarji na španskem krogu danes končujejo tritedenski pekel, danes je čas za parado šampionov, danes je eden največjih dni v zgodovini slovenskega športa. Slovenski kolesarski zvezdnik Roglič je zmagovalec 74. dirke po Španiji. Slovenski uspeh je s tretjim mestom v skupnem seštevku in prvim v posebnem seštevku za mlade kolesarje dopolnil njegov rojak Tadej Pogačar. Med njima je končal svetovni prvak, španski veteran Alejandro Valverde. Rogliča je na cilju pričakal njegova Lora z sinčkom Levom.

Zadnja ravninska etapa na letošnji dirki po Španiji bo obenem epilog izjemnih predstav slovenskega dvojca Primož Roglič-Tadej Pogačar, ki sta po prečkanju ciljne črte v španski prestolnici tudi uradno prejela nagradi za zgodovinsko skupno zmago (Roglič) oziroma končno tretje mesto in obenem belo majico za najboljšega mladega kolesarja do 25 let (Pogačar).

Roglič je rdečo majico vodilnega oblekel z zmago v 10. etapi, ko je bil prepričljivo najboljši v vožnji na čas. Takrat je postal prvi Slovenec z etapnimi zmagami na vseh treh tritedenskih dirkah in 99. v zgodovini s tovrstnim dosežkom. Skupno vodstvo je do konca obdržal, poleg rdeče je osvojil tudi zeleno majico najboljšega po točkah. Debitant na tritedenskih dirkah in svetovni seriji, 20-letni Pogačar, si je tretje mesto skupno in belo majico prikolesaril s pogumnim napadom v sobotni zadnji razgibani etapi.

Eden največjih talentov svetovnega kolesarstva je nase opozoril s tremi etapnimi zmagami v treh zelo zahtevnih etapah, ena od teh je bila kraljevska. Ob tem je Pogačar svoji ekipi UAE Emirates prikolesaril prvi zmagovalni oder na tritedenskih dirkah od leta 2017, ko so obstoj takratnega Lampreja rešili vlagatelji iz Združenih arabskih emiratov.

Na drugem mestu je dirko končal 39-letni Valverde, ki je leta 2003 na dirki po Španiji prvič stal na zmagovalnem odru, takrat je bil tretji. Pogačar je takrat štel vsega pet let. Mladi Slovenec je na letošnji dirki postal tretji kolesar v zgodovini tritedenskih dirk, ki je pred dopolnjenim 21. letom zmagal na treh etapah ene od treh največjih dirk. To je leta 1934 uspelo Reneju Viettu in leta 1978 Giuseppeju Saronniju.

Slovenca sta sicer pobrala štiri majice od petih. Le pikčasto za najboljšega na gorskih ciljih jima je odnesel Francoz Geoffrey Bouchard. Movistar je osvojil naslov najboljše ekipe. Zadnjo etapo španske pentlje, 106,6-kilometrsko preizkušnjo s ciljem v Madridu, je v sprintu osvojil Nizozemec Fabio Jakobsen.