Euro 2020

Drama v Københavnu: Eriksen se je zgrudil, nato so ga oživljali

Prekinjena tekma nogometnega EP med Dansko in Finsko se je končala z zmago Suomijev z 1:0, nesrečni igralec je v bolnišnici pri zavesti.
Fotografija: Christian Eriksen je obležal na travnati površini. FOTO: Wolfgang Rattay/Reuters

Tekma 1. kroga skupine B evropskega prvenstva med Dansko in Finsko v Københavnu je bila za več kot uro prekinjena. Zvezdnik danske ekipe Christian Eriksen se je namreč v 43. minuti zgrudil na zelenico, nezavesten z izbuljenimi očmi je obležal na tleh. Nogometaš je pri izvajanju avta dobil žogo, nihče ga ni oviral, bil je povsem sam, ko se je naenkrat zrušil. Zdravniki so mu nudili pomoč, nato so Danca po približno 10 minutah oživljanja, tudi z elektrošokom, na nosilih, zakritega s pokrivali, v spremstvu zdravnikov odnesli s stadiona.

Danski igralci so med nudenjem pomoči napravili zastor, da prisotni ne bi odprto videli sila dramatičnih prizorov igralčevega oživljanja. Eriksen naj bi po pričanju očividcev, fotografa agencije Reuters, ob odhodu na nosilih dvignil pomahal, zdravniki pa so šokiranim gledalcem v znak optimizma dvignili palec. Danski vratar Kasper Schmeichel in kapetan Simon Kjær sta ob robu igrišča tolažila hudo zaskrljeno Eriksenovo partnerico Sabrino Kvist Jensen.

Nesrečni nogometaš je bil buden že, ko so ga na nosilih odnesli z igralne površine. FOTO: Friedemann Vogel/Reuters

Občinstvo na stadionu Parken, zbralo se je okrog 25 tisoč gledalcev, je nesrečnemu nogometašu v znak podpore namenilo velik aplavz. Gledalci so vseeno dobili napotke, naj ostanejo na stadionu. Evropska nogometna zveza Uefa in danska zveza sta sporočili, da so Eriksena že prepeljali v bolnišnico, njegovo zdravstveno stanje je stabilno, je buden. »Christian Eriksen je pri zavesti, opravljajo dodatne preiskave,« so sporočili iz danske nogometne zveze.

»Diha in lahko govori. Buden je,« je za NPO Radio1 povedal Eriksenov zastopnik Martin Schoots po pogovoru z nogometaševim očetom. Uefa se je na prošnjo nogometašev obeh reprezentanc odločila, da se bo tekma po skoraj dveh urah nadaljevala ob 20.30. Odločitev o dokončanju dvoboja je padla, potem ko so igralci dobili zagotovila, da je Christian v redu. Nemški ZDF je celo poročal, da je sam Eriksen igralce prosil, naj nadaljujejo.

Danski vratar Kasper Schmeichel in kapetan Simon Kjær ob robu igrišča tolažita hudo zaskrljeno Eriksenovo partnerico Sabrino Kvist Jensen. FOTO: Wolfgang Rattay/AFP

Danci zapravili enajstmetrovko

Potem ko je imela Danska dotlej 18 strelov (štiri v okvir vrat), pa je Finska s svojim prvim povedla v 60. minuti, potem ko je po podaji Jereja Uronena z leve strani z glavo zadel napadalec berlinskega Uniona Joel Pohjanpalo in se vpisal v zgodovino kot prvi finski strelec na velikih tekmovanjih. V 73. minuti pa so angleški sodniki dosodili najstrožjo kazen v korist Danske, ko je Yussuf Poulsen, soigralec Kevina Kampla pri Leipzigu, padel v kazenskem prostoru Finske.

Za strel z bele pike se je minuto pozneje odločil Pierre-Emile Højbjerg, toda vratar Lukaš Hradecky je prebral njegovo namero, tako da je ostalo pri vodstvu Finske in tudi pri končni zmagi Suomijev.

Joel Pohjanpalo je v 60. minuti Fincem z zadetkom z glavo prinesel zgodovinsko zmago. FOTO: Wolfgang Rattay/AFP

Navijači obeh reprezentanc so, ko so Eriksena odpeljali v bolnišnico, skandirati njegovo ime. Tudi predsednik Uefe Aleksander Čeferin se je takoj odzval: »Takšni dogodki vse prestavijo v drugačno perspektivo. Christianu želim čim hitrejše okrevanje, molim, da ima njegova družina moč in vero. Ob takšnih trenutkih se pokaže moč nogometne družine, slišal sem, da so nogometaši obeh reprezentanc peli njegovo ime. Nogomet je res lep.« Dogodek je zelo pretresel nogometni svet, med drugim je angleška nogometna reprezentanca odpovedala novinarsko konferenco pred nedeljsko tekmo s Hrvaško.