41 točk proti Torontu

Dajte žogo Luki: Dončić do rekorda sezone, na koncu še odločil tekmo

Luka Dončić je v ligi NBA spet počel vse in še več, dosegel je strelski rekord sezone (41 točk) in ključna koša za zmago Dallas Mavericks nad Torontom.
Fotografija: Luka Dončić proslavlja po košu v drugi četrtini tekme s Toronto Raptors v domači dvorani. FOTO: Kevin Jairaj/USA Today Sports

V dallaškem American Airlines Centru je bilo napeto do zadnjih sekund, Toronto Raptors, ki že lep čas igrajo brez nekdanjega kapetana slovenske reprezentance Gorana Dragića, so z metom za tri točke svoje prve violine Freda VanVleeta celo povedli s 96:95 manj kot dve minuti pred koncem, nato pa je na sceno stopil Luka Dončić. Na koncu se je ustavil pri za aktualno sezono rekordnih 41 točkah (met 13:24, za tri 3:8), Kanadčane je pokopal najprej s polaganjem, nato pa še z metom za tri točke. Kristaps Porzingis je s črte prostih metov le še potrdil četrto zaporedno zmago, ki je bila tudi okrogla deseta na zadnjih 11 tekmah.

Dončiću so tokrat tri asistence ob 14 skokih zmanjkale do novega trojnega dvojčka, čeprav mu je trener gostov Nick Nurse tudi tokrat namenil tesno pokrivanje s pogostim podvajanjem. Prvi strelec Toronta je bil z 20 točkami Pascal Siakam, ki je s soigralci tudi ob polčasu zaostajal le za točko (54:55), po prvi četrtini so sicer Raptors, ki so tako kot Mavericks enkrat osvojili naslov v ligi NBA, dosegli kar 31 točk in vodili za štiri (31:27), prevladovali so predvsem pod košem, od koder so le v prvih 12 minutah skozi obroč Dallasa poslali žoge za skupno kar 26 točk.

Besedni dvoboj Dončića in Nursa

Teksašani so v zadnjo četrtino vstopili s sedmimi točkami naskoka, a je bilo napeto do zadnjega piska sirene. To je že samo po sebi velik uspeh za Toronto, v katerega rotaciji je bilo tudi tokrat zgolj sedem košarkarjev, VanVleet je zadel le štirikrat iz igre, a imel v rokah tudi priložnost, da Raptors spet povede v vodstvo v zadnjih sekundah, vendar je z novim metom z razdalje zgrešil. Dvoboj je prvi strelec Kanadčanov sklenil z 18 točkami, OG Anunoby jih je dodal 20.

Na tekmi so statistiki našteli kar 22 izmenjav v vodstvu, poleg Dončića pa sta se izkazala še Porzingis (18 točk) in Tim Hardaway mlajši (16), omenjeni trio je v prvem polčasu dosegel 47 od 55 točk domačega moštva. Jalen Brunson, ki se poteguje za nagrado najboljšega šestega moža lige, je znova začel tekmo in se tokrat zadovoljil z osmimi točkami, štirimi asistencami, tremi skoki, eno ukradeno in izgubljeno žogo.

»Še naprej moram zaupati svojemu metu. Naša obramba je bila izvrstna in v napadu si delimo žogo ... Obramba je bila ključna. Mislim, da igramo obrambo kot ekipa in to nam prinaša zmage,« je dejal Dončić, ki si je s trenerjem gostov izmenjal tudi nekaj precej sočnih besed in se januarja ponaša s povprečjem 9,6 asistence na tekmo. Tokrat je za vzdihe s tribun in pred TV-zasloni poskrbel s prekrasnim alley-oopom do Doriana Finneyja-Smitha.

Brooklyn zdržal nalet Washingtona, nori večer Embiida

V izjemno razburljivem in tekem polnem večeru v ligi NBA je bilo še posebej napeto v Washingtonu, kjer je Brooklyn Netsom morda celo malce presenetljivo uspelo premagati domačo ekipo Wizards s 119:118. Washington bi sicer skoraj uprizoril preobrat, Kyle Kuzma in Spencer Dinwiddie sta v zadnjih sekundah zapravila meta za tri točke. Svojih 22 od skupno 30 točk je za Brooklyn v prvem polčasu dosegel Kyrie Irving, ki je bil tudi sam skoraj usodno nenatančen v izdihljajih obračuna. LaMarcus Aldridge je dodal 27 točk za mrežice, pri katerih je James Harden tokrat zmogel le 18 točk. To je bila šele peta zmaga Newyorčanov na zadnjih 12 tekmah, medtem ko je Bradley Beal za domače dosegel 23 točk.

Neverjeten večer je za centrom Philadelphie Joelom Embiidom, ki je v vsega 27 minutah izenačil strelski rekord kariere (50) točk ob zmagi 76ers nad Orlando Magic (123:110). V statistiko je vknjižil še 12 skokov in tri blokade, iz igre je metal 17:23 (prosti meti 15:17). Odigral je le 58 sekund zadnje četrtine. »Soigralci so me preprosto našli, jaz pa sem opravil vse ostalo,« je dejal filadelfijski kandidat za nagrado MVP. Medijski velikan ESPN je poročal, da je za 50 točk potreboval 27:03 minute igre, kar je od uvedbe ure, ki odšteva čas napada, najmanj po Klayu Thompsonu (Golden State), ki je oktobra 2018 dosegel 52 točk v 26:33 minute. Za Philadelphio sta toliko točk dosegla le še legendarna Wilt Chamberlain in Allen Iverson.

Jokić za trojni dvojček zmagovito asistiral, Memphis klonil v Milwaukeeju

Dramatično je bilo tudi v Denverju, kjer je domače moštvo, za katero po operaciji še vedno ne igra slovenski reprezentant Vlatko Čančar, po podaljšku s 130:128 ugnalo Los Angeles Clippers. Zajeten trojni dvojček je vknjižil domači center Nikola Jokić (49 točk, 14 skokov in deset asistenc), srbski zvezdnik je ob izteku podaljška podelil svojo zadnjo, a tudi ključno asistenco Aaronu Gordonu za odločilno trojko. Ivica Zubac je z 32 točkami v ekipi Clippers postavil nov osebni rekord.

Zelo razpoloženi so bili tudi igralci Atlante in Minnesote, sokoli so v domači dvorani slavili s 134:122 po 37 točkah in 14 asistencah Traeja Younga. Tesno in košev polno je bilo tudi v Sacramentu, kjer je slavila ekipa Detroit Pistons s 133:131. Druga ekipa v vzhodni konferenci Miami Heat je brez večjih težav opravila s Portlandom (104:92), Charlotte Hornets pa so v Bostonu slavili s 111:102.

Na sporedu je bila še cela vrsta zanimivih obračunov, zadnjega v Los Angelesu so proti zvezdniškim jezernikom dobili košarkarji Indiane, ki so slavili s 111:104. Caris LeVert je 30 točkam dodal osem skokov, LeBron James je izenačil njegov strelski dosežek in dodal še štiri skoke več. Vodilna ekipa vzhodne konference Chicago Bulls je proti letos ravno tako zelo dobremu moštvu iz Clevelanda ubranila domače igrišče in zmagala s 117:104 po 30 točkah DeMarja DeRozana.

Branilci naslova Milwaukee Bucks so doma pričakali Memphis Grizzlies in zmagali s 126:114, Ja Morant se je močno približal trojnemu dvojčku (33 točk, 14 asistenc, osem skokov), a to ni bilo dovolj za grizlije, ki sta jih pokopala Giannis Antetokounmpo (33 točk, 15 skokov, sedem asistenc) in Khris Middleton (27 točk, sedem skokov, sedem asistenc).

Houston Rockets so z uravnoteženo ekipno predstavo presenetili Utah Jazz v Salt Lake Cityju (111:116), trenutno najverjetnejši nasprotniki Dallas Mavericks v letošnji končnici so sicer lahko računali na razpoložena Bojana Bogdanovića (29) in Rudyja Goberta (23 toč in devet skokov), a jim brez odsotnega zvezdnika Donovana Mitchella ni uspelo ustaviti dolge vrste razpoloženih gostov, pri katerih je s 23 točkami s klopi zablestel Garrison Mathews.