Finale lige prvakov

Chelsea drugič na evropskem prestolu

Zadetek Kaia Havertza je odločil angleški finale lige prvakov. Chelsea je proti Manchester Cityju slavil z 1:0.
Fotografija: Chelsea je po letu 2012 spet osvojil ligo prvakov. FOTO: Carl Recine/AFP
Chelsea je po letu 2012 spet osvojil ligo prvakov. FOTO: Carl Recine/AFP

Za nami je sklepno dejanje letošnje Uefine lige prvakov. Pred 16.500 gledalci na štadionu Dragao v Portu je londonski Chelsea z 1:0 ugnal Manchester City. Mož odločitve je bil nemški napadalno usmerjeni vezist Kai Havertz (42. min).

Tretji vseangleški finale je City začel pričakovano, z več posesti v svojih nogah, bolj pa je pretil Chelsea, ki je po polčasu zasluženo vodil. Prvi so vseeno zapretili sinjemodri, potem ko je v osmi minuti po dolgi podaji vratarja Edersona pobegnil Raheem Sterling, slabo ustavljanje žoge pa mu je preprečilo, da bi pred Edouarda Mendyja prišel v boljšem položaju za zaključek.

Dobro minuto kasneje je bil v lepem položaju vsega osem metrov od vrat po podaji Kaija Havertza Timo Werner, a je povsem zgrešil žogo. Po sledečem protinapadu pa je bil nevaren tudi City, vendar je nevarnost z drsečim startom preprečil Ben Chilwell.

V 14. minuti je novo nevarno akcijo izpeljal Chelsea, z nekaj sreče pa je nato Mason Mount prišel do žoge in jo poslal do najbolj dejavnega nogometaša prvega polčasa Wernerja, ki je po ne ravno najboljšem sprejemu žoge malce slabše streljal, Ederson pa ni imel težav z ustavljanjem Nemčevega poskusa. Kasneje je do strela znova prišel Werner v 15., Kante pa v 17. minuti, a nista
bila natančna.

To je že drugi angleški finale v zadnjih treh sezonah. FOTO: Manu Fernandez/Reuters

Po desetih minutah zatišja je zapretil City. Po hitri akciji na levi strani je podajo Kevina De Bruyneja uspešno ustavil Phil Foden, streljal, zadetek pa mu je z drsečim startom preprečil Antonio Rüdiger. Slabe tri minute je nepopustljivi Kyle Walker poslal žogo v osrčje kazenskega prostora, a je bil Riyad Mahrez za malenkost prekratek.

Ob koncu 42. minute pa so modri iz Londona povedli. Po lepi podaji v prostor Mounta je imel preveč prostora hitri Havertz, ki je preigral Edersona. Ta se je žoge dotaknil in jo ustavil ravno toliko, da Havertzu nato ni bilo težko poslati žoge v prazno mrežo.

V 42. minuti je Londončane v vodstvo popeljal Kai Havertz. Po globinski podaji Masona Mounta je preigral Edersona, nato pa žogo poslal v prazno mrežo. FOTO: Carl Recine/Reuters

V drugi polčas so meščani krenili odločno in takoj potisnili Chelsea na svojo polovico. Do prve prave priložnosti so prišli v 60. minuti po prekršku nad De Bruynejem, ki je moral zaradi poškodbe glave zapustiti zelenico. Po prostem strelu in podaji v kazenski prostor je poskusil Sterling, a je žogo s telesom in roko blokiral Reece James. Sodnik Mateu Lahoz in soba za Var sta se strinjala, da ni šlo za enajstmetrovko.

V 73. minuti je imel predčasno odločitev o zmagovalcu na desnici Američan Christian Pulisic, a je žoga po hitrem protinapadu in lepi podaji Havertza zletela mimo desne vratnice Edersona.

City je v nadaljevanju v igro poslal še poslavljajočega se Sergia Agüera, ki pa se v 85. minuti ni izkazal, saj je v ugodnem položaju pred vrata poslal slab predložek.

Do konca je City poskušal s preskok igro izsiliti kakšno priložnost, a je obramba Londončanov kljubovala pritisku. Na začetku 97. minute pa so imeli še nekaj sreče, ko je strel Mahreza le za las zgrešil zgornji levi kot Mendyjevih vrat.

Chelsea se je tako podpisal še pod tretjo zmago na štirih medsebojnih tekmah proti meščanom to sezono. Zadnja pa je bila zagotovo najbolj sladka, saj je prinesla drugi naslov v ligi prvakov po letu 2012. Londonski modri so po zmagi postali eden od štirih klubov med evropsko elito z dvema naslovoma. To je uspelo še Benfici, Nottingham Forestu, Juventusu in Portu. Rekorder je Real Madrid s 13 naslovi.

City trenerja Pepa Guardiole se je prvič uvrstil v zadnje dejanje sezone, modri s Stamford Bridgea, ki jih vodi Thomas Tuchel, tretjič. Leta 2008 niso bili uspešni, leta 2012 pa so premagali Bayern.

Navijač Manchester Cityja si obeta prvi evropski naslov. FOTO: Miguel Riopa/AFP

Vloga favoritov je pripadala sinjemodrim iz Manchestra, toda Chelsea jih je v zadnjih šestih tednih dvakrat premagal, najprej v polfinalu pokala FA (1:0), potem še v gosteh v premier league (2:1).

Chelseajevi navijači so zelo strastni. FOTO: Patricia De Melo Moreira/AFP