AKTIVNOSTI NA SNEGU

Zimske radosti v Sloveniji - ker je zimsko spanje za medvede

Sankanje pritegne družine, tek na smučeh v večini starejše od 40 let, turna smuka pa mlajše in srednje generacije.
Fotografija: Nočno sankanje na Veliki planini. FOTO: Peter Podobnik/Arhiv Polet/Slovenske Novice
Odpri galerijo
Nočno sankanje na Veliki planini. FOTO: Peter Podobnik/Arhiv Polet/Slovenske Novice

Slovenija pozimi k aktivnostim na svežem zraku vabi najrazličnejše generacije. Sankanje pritegne družine, tek na smučeh v večini starejše od 40 let, turna smuka pa mlajše in srednje generacije, pravijo v združenju Slovenia Outdoor. Aktivnosti na zraku so tudi pozimi najprijetnejše pravijo in dodajajo: zimsko spanje prepuščamo medvedom.

image_alt
Tek na smučeh je enonožni šport

V Sloveniji je tradicija v mnogih zimskih športih zelo bogata. Alpsko smučanje je v ospredju zlasti v času mariborske Zlate lisice ter svetovnega pokala v alpskih disciplinah v Kranjski Gori, smučarski skoki in poleti v običajnih razmerah privabijo na tisoče gledalcev v Planico.

Tudi slovenski alpinisti, ki trenirajo v domačih gorah, že desetletja sodijo v sam svetovni vrh. Domala vsi pa se rekreativno ukvarjamo vsaj s kakim zimskim športom in se udeležujemo priljubljenih zimskih pohodov.

Ne gre samo za smučanje

Ob že omenjenih aktivnostih in doživetjih v bogati ponudbi Slovenije pozimi izstopajo denimo tudi deskanje na snegu, drsanje, tek na smučeh, sankanje, turna smuka, pohodi s krpljami, sprehodi z baklami, vožnja z motornimi sanmi in pasjo vprego, plezanje po zamrznjenih slapovih ter spuščanje po strminah s snežnim raftom ali zračno blazino.

Slovenija je sicer dežela številnih manjših smučišč, ki pa so zaradi razgibanega terena primerna tako za začetnike, otroke kot tudi izkušene smučarje. 

Čar smučanja v Sloveniji je v tem, da zaradi majhnih razdalj lahko v enem dnevu smučate na različnih smučiščih. Med prednostmi slovenskih smučišč izpostavljajo tudi ponudbo servisov ter izposojevalnic smučarske in druge opreme za snežno veselje, smučarske šole in tečaje ter izkušene učitelje smučanja in deskanja, s katerimi si lahko zimske rekreacije željni privoščijo tudi individualne ure.

Nekaj smučišč se je že zavezalo odgovornim potovalnim standardom Green&Safe, s čimer izkazujejo zagotavljanje visokih higienskih standardov in usmerjenosti v trajnost. 

Slovenska smučišča so prijazna tudi do deskarjev na snegu. Ti se radi odločajo zlasti za tista smučišča, ki poleg prog nudijo tudi užitke v snežnih parkih. »Skakalnice, poligoni in snežni raili - čisto veselje za vse adrenalinske navdušence,« pravijo v združenju Slovenia Outdoor. Pri tem izpostavljajo Fun Park Rogla, Snežni Park Vogel, Furaj Krvavec ter Snežni park Cerkno.

Za smučarje tekače je odlično poskrbljeno

V Sloveniji je tudi 24 večjih in manjših smučarsko-tekaških centrov, ki ponujajo urejene proge za tek na smučeh in v večini tudi možnost izposoje opreme. 

image_alt
Sem nov v teku na smučeh. Kakšno vrsto smuči naj kupim?

Turno smučanje v Sloveniji doma

Druga hitro rastoča panoga je turno smučanje. Vedno več mladih se odloča za smučanje izven urejenih smučišč. Mnogi manj izkušeni izberejo tudi možnost, da se vzpenjajo s turnimi smučmi ob robu smučišča, navzdol pa smučajo po urejenih progah. Zavedati pa se moramo, da je v primeru takega smučanja večja nevarnost nesreč. Veliko novih navdušencev ne pozna snežnih razmer, narobe oceni stabilnost snežne odeje, ne znajo uporabljati sicer nove, dobre opreme, pa tudi več poškodb.

Če nimate dovolj izkušenj, je smotrno najeti gorskega vodnika. Slednji bo izbral cilj, primeren zmožnostim in izkušnjam udeležencev. Vodene ture denimo ponujajo gorski vodniki v okviru Združenja gorskih vodnikov, so navedli.

Kot že omenjeno, zlasti slovenski gorski centri ponujajo tudi številne druge aktivnosti na snegu, marsikoga pa pritegne tudi kombinacija snežnih užitkov s storitvami dobrega počutja in kulinarike. Nekateri aktivnosti na snegu združijo tudi s spoznavanjem Slovenije.

Vsako gibanje v razumnih mejah pomeni stopničko več k večji fizični in mentalni kondiciji in posledično imunski odpornosti oz. zdravju. Sedenje ali ležanje na toplem je sicer prijetno, a naj bo po opravljeni aktivnosti in ne namesto nje.

Ne pozabimo drsalk!

Dobrih terenov za drsanje na prostem ni veliko. Če je zima resnično mrzla, zaledenijo tudi jezera v Sloveniji. Vendar se to ne zgodi vsako zimo. Zato pa obstajajo umetna drsališča, samo poiskati jih je treba. Ne manjkajo v nobenem večjem slovenskem mestu.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije