POIZKUSIMO

Zakaj je post učinkovitejši od diete

Ena največjih prednosti posta je prilagodljivost. Ni potrebe po strogem režimu, čas prehranjevanja se lahko spreminja glede na življenjski slog.
Fotografija: Krvni sladkor je boljši kazalnik presnovnega stanja kot telesna teža. FOTO: Getty Images
Odpri galerijo
Krvni sladkor je boljši kazalnik presnovnega stanja kot telesna teža. FOTO: Getty Images

Post postaja vse bolj priljubljen kot metoda za uravnavanje telesne teže, izboljšanje počutja in hormonskega ravnovesja. Namesto nenehnega štetja kalorij in omejevanja posameznih živil ponuja preprosto spremembo, skrajšanje časovnega okna prehranjevanja.

Občasno postenje pomeni, da se določen del dneva (najpogosteje 14 do 16 ur) ne uživa hrane, kar telesu omogoča, da začne uporabljati zaloge maščob namesto glukoze iz hrane.

V tem obdobju se aktivira proces avtofagije, naravna obnova celic, pri kateri telo odstranjuje stare in poškodovane celice.

Prve spremembe so pogosto hitre: izboljšanje razpoloženja, več energije, zmanjšanje vročinskih valov ter bolj kakovosten spanec.

Dnevni ritem s postom

Najpogostejša oblika občasnega posta je 16:8 – 16 ur postenja in 8 ur prehranjevanja. Na primer: obroki med 12. in 20. uro, brez zajtrka.

Zjutraj lahko telo dobi energijo z napitkom, ki ne prekine posta (npr. črna kava z malo maščobe, surova smetana ali MCT olje). Največji obrok naj bo v prvi polovici dneva, saj telo v tem času bolje uporablja inzulin.

Sprehodi po obroku pomagajo uravnavati raven glukoze v krvi, lažji večerni obrok pa izboljša spanje. Občasno podaljšan post, en sam obrok dnevno, služi kot presnovni »reset«.

image_alt
Kako najlažje pozdraviti zamaščena jetra

Fleksibilnost je ključ

Ena največjih prednosti posta je prilagodljivost. Ni potrebe po strogem režimu, čas prehranjevanja se lahko spreminja glede na življenjski slog. Če je večerja kasnejša, se naslednji dan post preprosto podaljša. Koristno je voditi dnevnik in postopoma prestavljati prvi obrok dneva, s čimer se telo postopoma navadi.

Tri prehranske spremembe za boljše zdravje

Zdrave maščobe: več olivnega, lanenega in sezamovega olja; manj margarini, koruznemu in rafiniranemu rastlinskemu olju.

Naravni ogljikovi hidrati: manj predelanih izdelkov, kot so kruh in pecivo; več sadja (zlasti jagodičevja), zelenjave, krompirja in polnovrednih žit.

Brez umetnih dodatkov: izločitev barvil, sladil in drugih sintetičnih dodatkov.

Že te tri spremembe, skupaj z vsaj 13-urnim postom, lahko izrazito izboljšajo presnovno zdravje.

Raven glukoze pove več kot tehtnica

Krvni sladkor je boljši kazalnik presnovnega stanja kot telesna teža. Redno merjenje glukoze pokaže, kako telo reagira na določena živila, stres ali hormonske spremembe. Povišana glukoza pred menstruacijo, na primer, je normalen pojav, povezan s hormonskim ciklom. Razumevanje teh vzorcev omogoča boljši nadzor nad prehrano in počutjem.

image_alt
Kadiš, piješ in se ne giblješ? Posledice te doletijo že pri 36 letih

Po 40. letu post kot podpora hormonskemu ravnovesju

S staranjem se občutljivost na inzulin zmanjša, predvsem zaradi upada progesterona in nihanja estrogena. Post pomaga telesu pri prilagajanju tem spremembam. Pogostejše nalaganje maščobe v predel trebuha in bokov je znak, da postaja presnova manj učinkovita, prav post je lahko naraven odgovor na to spremembo.

Post: preprosto, učinkovito, brez stroškov

Za razliko od mnogih diet post ne zahteva posebnih živil, ne stane nič in ne temelji na odrekanju, temveč na prilagoditvi časa prehranjevanja.

image_alt
Kateri dejavniki pospešujejo staranje našega srca in ali ga lahko upočasnimo

Med postom se raven ketonov poveča, kar zmanjša občutek lakote. Telo preklopi na učinkovitejši način pridobivanja energije, kar prinese več jasnosti v mislih, več energije in dolgoročno boljšo presnovno stabilnost.

Post ni le metoda za izgubo telesne teže, temveč učinkovito orodje za celostno zdravje, hormonsko, presnovno in duševno. Z njim ni treba jesti manj, le ob pravem času.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije