ZAŠČITA ZA USTNICE

Pozor: Ne nanašajte balzama za ustnice s prstom!

Kako slabo je nanašanje labele za ustnice s prstom?
Fotografija: Balzam v škatlici naj bo samo za uporabo doma, ne zunaj med zimsko aktivnostjo. FOTO: Arhiv Polet/Shutterstock
Odpri galerijo
Balzam v škatlici naj bo samo za uporabo doma, ne zunaj med zimsko aktivnostjo. FOTO: Arhiv Polet/Shutterstock

Pozimi gre labele, vazelina za ustnice, največ. Na zraku smo, smučamo in ne, ne motijo nas samo stiskanje pancerjev in dolge čakalne vrste pred sedežnico ali vlečnico, precej nas motijo tudi suhe, razpokane ustnice.

image_alt
13 nasvetov, kako vstajati zgodaj

Ali drugače napisano; dvigne naj roko tista, ki v torbici nima balzama za ustnice. Upamo samo, da nimate tistega, ki je v škatlici, in da imate tistega, ki je na paličici ali v stiku.

Vaš najljubši balzam za ustnice je samo v eni od tistih majhnih škatlic, ne na stiku ali paličici? Veste, da si je dobro umiti roke, preden ga nanesete, vendar ste običajno zunaj, smučate, sankate se, ko vaše ustnice potrebujejo hidracijo ali zaščito pred soncem.

Bakterije, virusi in drugi nevidni mikroorganizmi so povsod okoli nas, tudi na rokah in balzamu za ustnice. »Tudi če je v balzamu antigen, ki naj bi preprečil rast bakterij, vas ne bo zaščitil, če imate bakterije na prstih v trenutku, ko nanesete balzam za ustnice,« pravi Elaine Larson, profesorica na univerzi Columbia.

Kaj je najslabše, kar se lahko zgodi?

»Po dotiku zunanjih površin, ograj, smuči, rokavic ali mobilnih telefonov prsti poberejo streptokokne ali stafilokokne bakterije,« poudarja Adam Friedman, dermatolog z univerze Georgea Washingtona. Medtem ko lahko stafilokoki povzročijo pljučnico, lahko nekatere vrste streptokokov povzročijo strep v grlu, konjunktivitis in meningitis.

Kaj se pogosto dogaja?

»Prej ali slej, še posebno če balzam hranite v torbici, ki je lahko zelo umazana, se boste okužili ali vsaj razdražili želodec,« pravi Adam Friedman. »Temeljito umivanje rok pred nanosom balzama bo pomagalo, vendar je okužba le stvar časa in sreče.« 

Študija je pokazala, da lahko bakterije preživijo zunaj svojega gostitelja (drugega živega organizma) tedne ali celo mesece. Katera je boljša izbira, balzam v stiku ali škatlici, je odvisno samo od vas in vaših navad. Glede na nevarnost raznih bakterij in možnih okužb je balzam v stiku boljša rešitev in seveda bolj higienična.

image_alt
Kaj se zgodi, ko pogoltnemo žvečilni gumi?

Kako se znebiti suhih in razpokanih ustnic?

Nega ustnic je pomemben del vsakodnevne nege obraza. Na nego kože bi morali biti še posebno pozorni ljudje z občutljivo kožo. Razpokane ustnice – 10 nasvetov za negovane ustnice v zimskem času, ki so nam jih poslali iz prodajalne DM.

1. Piling

S pomočjo pilinga za ustnice lahko odstranimo odmrle kožne celice, ustnice pa postanejo mehke in pripravljene za nego.

Piling je pogosto v obliki stika ali shranjen v majhni posodici. Na ustnice ga nanašamo enakomerno ter s krožnimi gibi. Dodaten učinek pilinga dosežemo tako, da zgornjo in spodnjo ustnico združimo in ju drgnemo drugo ob drugo.

Nežen piling lahko vključimo v vsakdanji ritual nege zob, in sicer tako, da med umivanjem zob s ščetko nežno podrgnemo tudi ustnice. S tem odstranimo odmrlo kožo, nato pa lahko nanesemo kakovosten balzam.

image_alt
Preverite, ali ste nomofob!

2. Bogata nega

Če želimo, da so naše ustnice odporne proti zimskim razmeram, jih moramo izdatno negovati. Z balzamom ali oljem za ustnice lahko razpokane ustrezno navlažimo. Na ta način bodo postale bolj mehke in prožne, saj je pri njihovi negi pomembna mastna in vlažilna podlaga, ki vsebuje negovalne naravne sestavine, kot je na primer kamilica.

3. Domači pripravki za nego suhih in razpokanih ustnic

Če pri roki nimamo negovalnega balzama, lahko uporabimo tudi preizkušene domače pripravke za razpokane ustnice, na primer masko iz medu in skute, oljčnega olja ali avokada, ki so preverjene sestavine za nego (vendar njihov učinek ni dokazan).

4. Make up in nega v enem

Ko gre za šminke in glose, je najbolje uporabiti izdelke, ki ustnicam zagotavljajo tako vlago kot nego.

Mimogrede, negovalni piling je lahko odlična priprava ustnic na enakomeren in pravilen nanos šminke in glosa.

5. Izogibajte se vlaženju s slino

Vam je znano? Pri suhih in razpokanih ustnicah smo v skušnjavi, da jih navlažimo z jezikom. Pogosto tudi povsem nezavedno. Olajšanje je žal le kratkotrajno in ima celo nasproten učinek. Ali se sprašujete, zakaj je tako? Odgovor je enostaven: ko slina izhlapi, se ustnice še bolj izsušijo, poleg tega se dodatno razmastijo.

image_alt
Rada sem v hribih, ampak tudi zelo rada jem

6. Zadostna zaščita pred soncem

Koža na ustnicah nima pigmenta in zato nima naravne zaščite pred soncem, tako poleti kot pozimi. Prepričajte se, da uporabljate primerno zaščito. Opekline na ustnicah se lahko zgodijo hitro, še posebno v zasneženi pokrajini, saj sneg odbija sončne žarke, kar ne poškoduje le kože, temveč tudi posuši in razpoka ustnice ter lahko na njih povzroči ranice.

7. Zaužijte dovolj tekočine

Poskrbite, da v telo vnesete dovolj tekočine, saj lahko postanete dehidrirani. To lahko povzroči suho kožo in razpokane ali suhe ustnice. Priporočamo vsaj 1,5 do 2 litra tekočine na dan – po možnosti vode ali nesladkanega čaja.

8. Dovolj vlage v prostorih

Ogrevan zrak je suh ter kožo suši, še posebno občutljive ustnice. Zato poskrbite, da bo v prostorih dovolj vlage, sploh pa v spalnici in dnevni sobi. To lahko dosežete tako, da na radiatorje položite vlažne krpe ali namestite vlažilce zraka.

9. Pomembni vitamini

Razpokane in suhe ustnice lahko povzroči tudi pomanjkanje vitaminov. Prva pomoč v tem primeru je vitamin B2, ki ga vsebujejo polnozrnati izdelki, ohrovt, brokoli pa tudi mlečni izdelki in meso.

10. Izključite morebitne alergije

Kdor ima stalno težave zaradi suhih in razpokanih ustnic, naj ne izključi možnosti alergij, zlasti na hrano ali cvetni prah. Čeprav so takšne alergije izjemno redke, jih je treba upoštevati.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije