BODIMO PAMETNI

Čiščenje jeter: zavajanja in kaj res pomaga?

V številnih primerih se ljudje zatekajo k radikalnim dietam, drastičnim postenjem ali nakupu prehranskih dopolnil z nejasno sestavo, ki pogosto nimajo nobene klinične podpore.
Fotografija: Izraz čiščenje jeter je tržno izredno privlačen, a zavajajoč. FOTO: Shutterstock
Odpri galerijo
Izraz čiščenje jeter je tržno izredno privlačen, a zavajajoč. FOTO: Shutterstock

Jetra, eden najpomembnejših, a pogosto spregledanih organov v našem telesu, dnevno opravijo tisoče biokemijskih nalog.

Odgovorna so za razstrupljanje krvi, presnovo zdravil, uravnavanje ravni sladkorja in shranjevanje hranil. V zadnjih letih se je pojavilo vse več izdelkov in diet, ki obljubljajo »čiščenje jeter«.

A koliko od teh trditev drži vodo? In ali jetra sploh potrebujejo čiščenje?

Jetra se čistijo sama, a jih lahko podpiramo

Zdravstveni strokovnjaki soglasno poudarjajo, da jetra niso preprosta goba, ki jo je treba očistiti. Gre za izjemno zmogljiv organ, ki ima že vgrajene mehanizme za razstrupljanje.

Vendar pa sodoben življenjski slog, bogat s predelano hrano, alkoholom, zdravili in stresom, lahko zmogljivost jeter obremeni.

Jetra imajo neverjetno sposobnost regeneracije, a to še ne pomeni, da so neuničljiva. Zdrava prehrana in življenjski slog igrajo ključno vlogo pri ohranjanju njihovega zdravja. Ne pa razne očiščevalne kure brez znanstvene podlage.

Kaj pomeni »čiščenje jeter« in zakaj je izraz problematičen?

Izraz čiščenje jeter je tržno izredno privlačen, a zavajajoč. V resnici ne gre za spiranje ali odstranjevanje strupov iz jeter, temveč za podporo njihovemu naravnemu delovanju.

V številnih primerih se ljudje zatekajo k radikalnim dietam, drastičnim postenjem ali nakupu prehranskih dopolnil z nejasno sestavo, ki pogosto nimajo nobene klinične podpore. Včasih so ti izdelki lahko celo škodljivi.

Kaj dejansko pomaga pri podpori jeter?

Namesto razstrupljevalnih čajev z dvomljivimi sestavinami ali »čudežnih« tinktur strokovnjaki priporočajo preverjene in dolgoročne spremembe:

Uravnotežena prehrana

Poudarek naj bo na polnovrednih živilih: zelenjava, sadje, polnozrnate žitarice, stročnice. Zmanjšajte vnos nasičenih maščob, sladkorja in predelane hrane. Vključite živila, ki dokazano podpirajo jetrno funkcijo: artičoke, kurkumo, zeleni čaj, česen in grenivke.

Zmerno uživanje alkohola ali nič

Alkohol je glavni sovražnik jeter. Že manjše količine pri rednem uživanju lahko vodijo v zamaščenost jeter, kasneje pa tudi v cirozo.

Redna telesna dejavnost

Gibanje spodbuja presnovo in zmanjšuje kopičenje maščob v jetrih. Zlasti učinkovito je pri nealkoholni zamaščenosti jeter (NAFLD), ki je v porastu tudi v Sloveniji.

Zmanjšanje telesne teže (če je prisotna debelost)

Odvečna telesna teža je eden glavnih dejavnikov za razvoj zamaščenih jeter, ki lahko napredujejo v hujše oblike jetrnih bolezni.

Previdnost pri zdravilih in prehranskih dodatkih

Jetra presnavljajo večino zdravil. Ob jemanju več zdravil hkrati ali dolgoročni uporabi nekaterih protibolečinskih sredstev (npr. paracetamola) lahko pride do okvar. Prav tako so nekateri prehranski dodatki, zlasti tisti iz tujine, neustrezno regulirani.

Kaj pa prehranski dodatki za jetra?

Nekateri dodatki, kot so silimarin (iz pegastega badlja), kurkumin, N-acetilcistein (NAC) in vitamin E, so pokazali potencialne koristi pri zaščiti jeter. Vendar jih je treba uporabljati premišljeno in po posvetu z zdravnikom, še posebej pri ljudeh z jetrnimi boleznimi ali tistih, ki jemljejo zdravila.

Največjo škodo jetrom povzročimo, ko jih poskušamo očistiti s stvarmi, ki jih ne potrebujejo. Pogosto ljudje uživajo pripravke, ki obljubljajo preveč in ne upoštevajo lastnega zdravstvenega stanja.

Ne nasedajte mitom, vlagajte v zdrav življenjski slog

Namesto hitrih rešitev in dragih »čistilnih kur« raje dolgoročno vlagajte v svojo prehrano, gibanje in zmanjšanje stresa. Jetra vam bodo hvaležna, ne zato, ker jih »čistite«, ampak ker jim omogočate, da optimalno opravljajo svojo funkcijo.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije