NAMAKANJE

Balkonski namakalni sistemi

V času dopustov se marsikdo ubada z vprašanjem, kako zagotoviti dovolj vlage rastlinam na vrtu, balkonu ali v stanovanju; omislimo si preprost namakalni sistem.
Fotografija: Tudi balkonske rastline zaščitimo z zastirko. FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Tudi balkonske rastline zaščitimo z zastirko. FOTO: Guliver/Getty Images

Poletna vročina in suša sežeta tudi na balkonski vrt, vendar je tega lažje oskrbovati z vodo, saj je pipa s tekočo vodo praviloma le nekaj korakov stran. Balkonske rastline, ki jih postavimo na sončne, južne ali zahodne lege, praviloma potrebujejo veliko vlage in redno, tudi vsakodnevno zalivanje, v ekstremnih razmerah celo dvakrat na dan, zjutraj in zvečer. Potreba po vodi ni odvisna le od vročine, temveč tudi od drugih dejavnikov, na katere je dobro misliti že pred sajenjem.
Med dopustom rastline zalivamo iz na glavo postavljenih plastenk. FOTO: Alenka Kociper
Med dopustom rastline zalivamo iz na glavo postavljenih plastenk. FOTO: Alenka Kociper

Pomembna je izbira loncev, lončeni so porozni in slabše zadržujejo vlago kot plastični, poleg tega se zemlja oziroma substrat hitreje izsuši v manjših loncih. Pomembno je tudi, kje so rastline postavljene, v soncu, polsenci ali senci.

Plastenka z vodo ali trak iz filca

Dokler smo doma, niti ni tako pomembno, ali moramo zalivati vsak dan ali ne. Stvari se zapletejo, ko se odpravljamo na daljši ali krajši dopust, pa nimamo nikogar, ki bi mu zaupali varstvo vrtička. Takrat se je treba znajti, da bo potreba po zalivanju čim manjša. Najbolje, če na to mislimo že pri izbiri substrata.

Proizvajalci za nekatere jamčijo, da bolj zadržujejo vlago, in izkušnje kažejo, da to drži. Na tržišču smo našli substrat iz kokosovih vlaken, ki – čeprav deluje rahlo in porozno – vlago odlično zadržuje in rastlin ni treba zalivati vsak dan. Če na ta substrat naložimo še zastirko, bodisi rastlinsko bodisi iz glinopora, bo ta plast vlago še dodatno zadržala. Poleg tega glinopor odvečno vlago vpije, kar je dobro, saj ščiti pred plesnijo, ko se zemlja posuši, pa vlago spet oddaja. Glinopor lahko potresemo po zemlji, lahko pa ga zmešamo v substrat že pri sajenju. Z navedenimi ukrepi bomo zmanjšali izsuševanje zemlje, kar seveda ne pomeni, da rastlin sploh ne bo treba zaliti v tednu, dveh ali celo več, kolikor bomo pač odsotni. V ta namen naredimo preproste namakalne sisteme. V pokrovčke plastenk navrtamo majhne luknjice.

Plastenke napolnimo z vodo, zapremo in potisnemo v zemljo z glavo navzdol. Še prej rastlino seveda temeljito zalijemo. Voda bo, ko bo treba, počasi iztekala skozi luknjico in namakala zemljo. Koliko vode in za koliko časa je odvisno od velikosti lonca, količine zemlje, vročine in še česa. Zato je najbolje še pred dopustom sistem preizkusiti in poiskati najbolj optimalno mero.
Tudi balkonske rastline zaščitimo z zastirko. FOTO: Guliver/Getty Images
Tudi balkonske rastline zaščitimo z zastirko. FOTO: Guliver/Getty Images

Poskusimo lahko s kapljičnim namakanjem, ki ga bolj uporabljamo za sobne rastline, vendar se obnese tudi na balkonu. Večjo posodo napolnimo z vodo in jo postavimo poleg lonca z rastlinami. Iz filca narežemo centimeter debele trakove, ki jih z enim koncem potisnemo v zemljo, do deset centimetrov globoko, drug konec pa potisnemo do dna posode z vodo.
Dober substrat odlično zadržuje vlago in zmanjša potrebo po zalivanju. FOTO: Alenka Kociper
Dober substrat odlično zadržuje vlago in zmanjša potrebo po zalivanju. FOTO: Alenka Kociper

Vsaki rastlini namestimo po en trak. Tudi to namakanje preizkusimo, da bomo ugotovili, koliko vode popijejo rastline v določenem času. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije