ABRAHAM

Vitalni po petdesetem

Abraham je pomembna življenjska prelomnica, a danes še zdaleč ne taka kot včasih; če so petdesetletniki nekoč veljali za staro populacijo, so danes med najbolj aktivnimi in vitalnimi v družbi.
Fotografija: Nikoli ne smemo zanemariti telesne vadbe. Fotografije: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Nikoli ne smemo zanemariti telesne vadbe. Fotografije: Guliver/Getty Images

Pravijo, da je marsikaj v genetiki in da svojo zdravstveno zgodbo prinesemo že na svet, a dejstvo je, da si lahko tudi dobro podlago pokvarimo, če živimo malomarno in neodgovorno do svojega telesa in duha.

Nikoli ne smemo zanemariti telesne vadbe. Fotografije: Guliver/Getty Images
Nikoli ne smemo zanemariti telesne vadbe. Fotografije: Guliver/Getty Images

Na svoj genski zapis ne moremo vplivati, lahko pa občutno pripomoremo k dobremu počutju in zdravju, če se posvečamo zdravi prehrani, gibanju na svežem zraku in kakovostnemu spancu. Seštevek dobrih dejanj bo najbolj viden takrat, ko prestopimo 50. jubilej, kajti takrat nas doletijo še številni drugi dejavniki, na katere nimamo vpliva, denimo hormonsko neravnovesje in večja dovzetnost za nekatera obolenja. Kaj moramo torej storiti, da bi se tudi po abrahamu počutili mladostno in vitalno ter se uspešno upirali izzivom zrelih in starih let?

Petdesetletniki so danes med najbolj aktivnimi v družbi.
Petdesetletniki so danes med najbolj aktivnimi v družbi.

Takrat nas pogosto doletijo kopičenje trebušne maščobe, manjšanje mišične mase in vse slabša mineralna kostna gostota, če telo izpustimo izpod nadzora in se prepustimo škodljivim dejavnikom, ki nas lahko med drugim privedejo do motenj v presnovi, visokega krvnega tlaka in sladkorne bolezni ter srčno-žilnih zapletov. Za začetek lahko zmanjšamo vnos kalorične hrane – neuravnoteženo prehranjevanje vodi v debelost, ki lahko prinese kopico negativnih posledic, z zdravim življenjskim slogom pa se lahko pomagamo ubraniti tudi hudih obolenj, kot sta rak dojke pri ženskah in rak prostate pri moških, pri vseh so ogroženi srce in ožilje.


Zatorej za zdravo starost zmanjšamo stres in si privoščimo kakovosten spanec, prehranjujemo se redno, zmerno in zdravo, po potrebi se z zdravnikom posvetujemo o morebitnih prehranskih dopolnilih. Uživamo manj mesa in več sadja ter zelenjave, jedi ne solimo preveč.

Negujte prijateljstva in se smejte!
Negujte prijateljstva in se smejte!

Aktivno se gibamo vsaj trikrat na teden, vsak dan pa se raztegujemo in se sprehajamo v naravi. Skrbimo za družabno življenje in si redno ogledujemo gledališke predstave in obiskujemo kulturne ustanove, v prostem času pa beremo in rešujemo križanke, drobec ustvarjalnosti bo popestril vsakdan. Nikoli ne pozabimo na prijatelje in smisel za humor, saj veste, smeh je pol zdravja! 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije