PO SMRTI

Skrita biologija smrti: kako telo razpade in kateri deli trajajo najdlje

Mrtvemu telesu je lahko potrebnih tudi do sto let, da popolnoma razpade – a en del človeka je večen.
Fotografija: Fotografija je simbolična. FOTO: Shutterstock
Odpri galerijo
Fotografija je simbolična. FOTO: Shutterstock

Ko nastopi smrt, telo postopoma razpada, nekateri organi pa potrebujejo leta, da popolnoma izginejo.

Med drugim in četrtim dnem po smrti so mikrobi že povsod. Proizvajajo strupene pline, kot sta amonijak in vodikov sulfid, ki se širijo in povzročijo, da se telo napihne in začne smrdeti. Zaradi pomanjkanja kisika začnejo propadati organi, ki ga najbolj potrebujejo – eden od teh so možgani.

Celice v možganih vsebujejo približno 70 odstotkov vode, in ko ostanejo brez kisika ter začnejo odmirati, sproščajo to vodo. Zaradi tega se že kmalu po smrti na dnu krste lahko nabere voda, poroča Večernji list.

Nekaj ur po smrti

Nekaj ur po smrti se začne proces tudi v črevesju. Ko oslabljen imunski sistem ne more več zadrževati bilijonov lačnih mikrobov, ki sicer pomagajo pri prebavi, ti začnejo 'bežati'. Premikajo se iz spodnjega dela črevesja skozi tkivo in v nekaj urah dosežejo jetra in žolčnik, ki vsebuje rumeno-zelen žolč – ta služi razgradnji maščob, ki jih človek zaužije, dokler je še živ. Ko mikrobi 'pojedo' te organe, se žolč začne širiti po telesu in ga obarva s svojo barvo.

Po štirih mesecih

Po približno treh do štirih mesecih se ta rumena barva spremeni v rjavo-črno, saj začnejo propadati krvne žile, železo v njih pa oksidira. Približno v istem času se molekularne strukture, ki držijo celice skupaj, razpadejo in tkivo se začne spreminjati v vodeno kašo.

Po enem letu

Po malo več kot enem letu telesne kisline in toksini razgradijo bombažna oblačila na mrtvem telesu, ki začnejo razpadati. Takrat se večjih sprememb ne dogaja več, toda po približno desetih letih – če je v okolju dovolj vlage in malo kisika – se sproži kemična reakcija, ki maščobo na stegnih in zadnjici spremeni v snov, podobno milu. Ta snov se imenuje mrtvaški vosek ali grobni vosek, poroča Slobodna Dalmacija.

Preberite še:

image_alt
V UKC Maribor zmanjkuje prostora za pokojne

image_alt
Drastični ukrep vlade: prekrškarji bodo delali v mrtvašnici

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije