Putin zbira vojsko na meji s Finsko! Enako se je zgodilo pred vojno v Ukrajini (FOTO)

Novi satelitski posnetki, ki jih je švedska televizija SVT prejela od podjetja Planet Labs, kažejo, da je ruski predsednik Vladimir Putin v zadnjih dneh in tednih množično zbiral vojaške sile na rusko-finski meji.
Zastrašujoča poteza je okrepila strahove in napetosti, medtem ko svet pričakuje morebitne neposredne mirovne pogovore med Rusijo in Ukrajino v Istanbulu.
Posnetki prikazujejo povečano vojaško aktivnost ruske infrastrukture v krajih Kamenka, Petrozavodsk, Severomorsk-2 in Olenja na skrajnem severozahodu Rusije, ob meji z Natom, h kateremu se je Finska pridružila aprila 2023.
Samo v Kamenki je bilo postavljenih več kot 130 vojaških šotorov, ki lahko sprejmejo do 2.000 vojakov, je poročal SVT.
Ruska poteza spominja na dogajanja pred začetkom vojne v Ukrajini
Rusija je pred tem opozorila, da bo kot odgovor na vstop Finske v Nato uvedla »vojaško-tehnične ukrepe«, najnovejše poteze Moskve na Finskem pa se razumejo kot poskus »namenskega testiranja enotnosti zveze Nato«.
Vesa Virtanen, namestnik finskega obrambnega poveljnika, je v intervjuju za Welt povedal, da Rusija ves čas preizkuša 5. člen pogodbe Nato z množičnimi migracijami, kibernetskimi napadi, motenjem GPS signalov in informacijskim vojskovanjem.
Več vojakov kot pred vojno v Ukrajini
»Med vojno je bilo tam nameščenih 20.000 vojakov in okoli štiri rezerve brigade. Zdaj vidimo, da Rusija gradi novo infrastrukturo in kopiči enote. V prihodnosti bo tam več vojakov kot pred vojno v Ukrajini,« je dejal Virtanen.
Wall Street Journal je konec aprila poročal, da Rusija širi vojaške aktivnosti ob meji s Finsko in gradi novo vojaško bazo v mestu Petrozavodsk, približno 160 kilometrov vzhodno od Finske. Pod njenim poveljstvom bi lahko bilo več deset tisoč vojakov.
Zahodni vojaški in obveščevalni uradniki naj bi opozorili, da bi te enote lahko tvorile »hrbtenico« ruskih sil, pripravljenih na soočenje z Natom.
Vojaški analitik Emil Kastehelmi je spremembe označil kot znake »povečane aktivnosti« in zakasnele izvedbe ukrepov, ki jih je Rusija napovedala kot odgovor na širitev Nata.
V Petrozavodsku, približno 175 kilometrov od meje, so bile zgrajene tri velike skladiščne hale, vsaka s kapaciteto za okoli 50 oklepnih vozil. Četrti objekt je v gradnji od aprila 2025. Analitiki menijo, da so nove zgradbe morda namenjene prikrivanju števila vozil, ki se tam nahajajo.
Na severu ob Arktičnem krogu
Na nekdanji zapuščeni letalski bazi Severomorsk-2 potekajo obnovitvena dela. Satelitski posnetki kažejo več helikopterjev, parkiranih na letališču. Analitiki menijo, da je cilj obnova stez za uporabo vojaških letal s fiksnimi krili. Dodatne aktivnosti so zaznali tudi na letalski bazi Olenja, s katere – po ukrajinskih virih – ruski strateški bombniki izvajajo napade na cilje v Ukrajini.
Poveljnik švedske obrambe Micael Claesson je izjavil, da te aktivnosti potrjujejo pretekle ruske napovedi o »vojaško-tehničnih ukrepih« kot odgovor na širitev Nata.
»Ko smo vložili prošnjo za članstvo v Natu, je Rusija napovedala takšne korake. Zdaj vidimo, da se to uresničuje,« je dejal Claesson.
Članstvo Finske v Natu, ki je bilo formalizirano leta 2023, je mejo zveze premaknilo neposredno na severozahodni rob Rusije. Od takrat je Finska okrepila svojo obrambno pripravljenost, tudi z vzpostavitvijo novega Natovega poveljniškega centra v Laponiji, ki naj bi postal operativen še letos.
Čeprav Moskva sprva ni pokazala vidnega vojaškega odziva na širitev Nata, satelitski posnetki zdaj kažejo postopne priprave na ruski strani meje.
Te spremembe se dogajajo sredi stalnih ruskih vojaških operacij v Ukrajini in nenehne mednarodne pozornosti, usmerjene v rusko vojaško prisotnost v baltski in arktični regiji. Obrambni uradniki Finske in Švedske pravijo, da razmere pozorno spremljajo, poroča kurir.rs.