Papež Leon XIV. razkril, kaj je vplivalo na njegovo izbiro imena

Papež Leon XIV je razkril, kaj po njegovem mnenju predstavlja enega največjih izzivov za človeštvo, tik pred svojim prvim nedeljskim nagovorom.
Novi papež – prej znan kot Robert Francis Prevost – je svoj prvi konec tedna kot voditelj Katoliške cerkve zaznamoval s poklonom nedavno preminulemu papežu Frančišku, nato pa začrtal svojo vizijo prihodnjega pontifikata.
In za človeka, ki je prevzel vlogo, staro skoraj 2000 let, se papež Leon XIV kaže kot zelo usmerjen v prihodnost, ko gre za prepoznavanje ključnih izzivov, s katerimi se danes sooča človeštvo.
Pred njegovim prvim javnim nagovorom na Trgu svetega Petra v Vatikanu (11. maj) se zato postavlja vprašanje: Kaj lahko v prihodnje pričakujemo od papeža Leona XIV?
Umetna inteligenca glavni izziv
Kar zadeva njegove skrbi glede družbenih sprememb, se zdi, da je papež Leon XIV precej podoben večini izmed nas. Šestinšestdesetletnik je namreč razkril svoje prepričanje, da bo umetna inteligenca glavni izziv, s katerim se bo človeštvo spoprijelo v prihodnjih letih.

To stališče je delil med srečanjem s kardinalskim zborom včeraj (10. maja), ko je poudaril, da »razvoj na področju umetne inteligence postavlja nova vprašanja v zvezi z obrambo človekovega dostojanstva, pravičnosti in dela.«
Zdi se, da je revolucija umetne inteligence – od ChatGPT do računalniško generiranih slik – že nekaj časa prisotna v njegovem razmišljanju. Papež je celo razkril, da je prav umetna inteligenca vplivala na njegovo izbiro imena.
Ko je pojasnjeval, zakaj si je izbral ime Leon, se je papež skliceval na papeža Leona XIII., ki je vladal od 1878 do 1903 in je bil znan po tem, da je javno komentiral vplive industrijske revolucije.
»Papež Leon XIII. je v svoji zgodovinski okrožnici Rerum Novarum naslovil socialno vprašanje v kontekstu prve velike industrijske revolucije,« je pojasnil. Ta okrožnica, objavljena leta 1891, se je osredotočila na pravice in pogoje delavskega razreda tistega časa.
Papež Leon XIV je nadaljeval: »V današnjem času Cerkev ponuja vsem zakladnico svojega družbenega nauka kot odgovor na novo industrijsko revolucijo in na razvoj umetne inteligence, ki postavlja nove izzive za zaščito človekovega dostojanstva, pravičnosti in dela.«
Po poročanju CBS News je papež Leon XIV tudi obljubil, da bo nadaljeval družbene reforme, ki jih je začel njegov predhodnik papež Frančišek v svoji programski izjavi leta 2013, in da bo Cerkev naredil bolj vključujočo za »najmanjše in zavržene«, poroča ladbible.com.