PORAST OKUŽB

Nova pravila na Hrvaškem: veljajo za vso obalo, ne le za Dalmacijo

Poglejte, kaj vse se spreminja. Pri vstopu v državo pa so podaljšali veljavnost potrdil o cepljenju na 270 dni.
Fotografija: Omejujejo se dogodki. FOTO: Primož Zrnec, Delo
Odpri galerijo
Omejujejo se dogodki. FOTO: Primož Zrnec, Delo

Zaradi skrb vzbujajočega porasta okužb na Hrvaškem ob vrhuncu poletne sezone so se pri naših južnih sosedih odločili za nekatere nove zaostritve vzdolž celotne hrvaške obale (vključujoč Istro in Kvarner), čeprav so sprva govorili le o Dalmaciji.

Po pisanju Index.hr bodo novi ukrepi, s katerimi želijo preprečiti različna zbiranja, v veljavi od ponedeljka pa do 15. avgusta.

Število udeležencev na javnih prireditvah je omejeno na 50 ljudi. S covidnim potrdilom, ki zagotavlja pogoj PCT (prebolevnik, cepljen, testiran), bo možna udeležba največ 1000 ljudi. Na zasebnih dogodkih, kot so poroke, so število gostov zmanjšali s 30 na 15. Vsi dogodki lahko potekajo največ do polnoči.

Dovoljenja za vse dogodke bodo izdajali lokalni štabi civilne zaščite. Izjema so dogodki nad 1000 udeležencev, za katere bo zeleno luč lahko prižgal le nacionalni štab civilne zaščite.

S ponedeljkom bodo spremenili tudi omejitve za vstop potnikov na hrvaških mejnih prehodih, je pojasnil minister. Potrdila o cepljenju ali preboleli bolezni po novem ne bodo smela biti starejša kot 270 dni. Doslej je bila omejitev 210 dni.


Nekateri bodo potrebovali negativen test, ne glede na to, ali so cepljeni


Zaradi poslabšanja epidemioloških razmer v Združenem kraljestvu, Rusiji in na Cipru bodo potniki iz teh držav pri vstopu na Hrvaško potrebovali negativen PCR ali antigenski test, tudi če so bili cepljeni proti covidu-19 ali pa so ga preboleli. Test PCR ne sme biti starejši od 72 ur, antigenski pa 48 ur.


image_alt
Hrvaška že zaostrila pogoje, na udaru zlasti Dalmacija


Razmere po Evropi


Današnja posodobitev zemljevida Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni (ECDC) kaže, da se razmere zaradi covida 19 v EU znova slabšajo. Po novem je oranžen večji del Francije, slika se slabša tudi v Grčiji in na Nizozemskem.

V Franciji je večji del države oranžen, zelen ostaja le osrednji del južno od Pariza proti vzhodu. Iberski polotok ostaja rdeč, deli pa so celo temno rdeči. Ob španski regiji Katalonija so to po novem med drugimi tudi Valencia in Balearski otoki. Rdeča je po novem Irska.

Na Nizozemskem je več delov države postalo temno rdečih, potem ko so bili prejšnji teden še rdeči. Razmere se zaostrujejo v Grčiji, kjer ostaja zelen le še skrajni vzhod države, Kreta pa je temno rdeča.

V naši soseščini so razmere relativno stabilne. Hrvaška obala ostaja oranžna, je pa na oranžnem seznamu po novem italijanska dežela Benečija.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije