Covid 19: trije scenariji, ki ne napovedujejo nič dobrega

Ameriški strokovnjaki ne razumejo, da nekatere države opuščajo ukrepe, in svarijo, da virus ne bo kar izginil. 
Fotografija: Fotografija je simbolična. FOTO: Shutterstock
Odpri galerijo
Fotografija je simbolična. FOTO: Shutterstock

Novi koronavirus bi se lahko širil še dve leti, vse dokler ne bo z njim okuženih 60 do 70 odstotkov ljudi, napovedujejo ameriški strokovnjaki. Svetujejo, naj se Američani pripravijo na najhujši scenarij, in že kmalu pričakujejo drugi veliki val v jeseni in pozimi. »Tudi v najboljšem možnem scenariju bodo ljudje zaradi virusa umirali.«

Ne znajo napovedati, kaj bo poleti

Oceno, da se mora okužiti več kot polovica populacije, je za CNN dal Mike Osterholm, ki deluje na univerzi Minnesota in vodi center za nalezljive bolezni. Osterholm je zadnjih 20 let svetoval različnim ameriškim predsednikom in velja za enega najbolj priznanih epidemiologov. »Že večkrat smo povedali, da ko skušaš razumeti, kako se bo razvijala nalezljiva bolezen, se moraš zanašati na zgodovino in predvideti različne možnosti,« pa je dejal harvardski epidemiolog Marc Lipsitch. Dodajajo še, da se končuje sezona sezonske gripe, ne pa tudi sezona novega virusa. »Novi koronavirus ima daljšo inkubacijsko dobo, širi se asimptomatsko in mnogo hitreje kot običajna gripa.« 
Fotografija je simbolična. FOTO: Reuters
Fotografija je simbolična. FOTO: Reuters


Strokovnjaki še dodajajo, da vlada ne bi smela pomirjati državljanov, da bo kmalu vsega konec, temveč bi jih morali pripraviti in posvariti pred novim valom. 

Napovedujejo tri scenarije:

1. Scenarij: Prvemu velikemu valu bi lahko poleti sledilo več manjših epizod. To bi lahko trajale vsaj še leto ali dve.
2. Scenarij: Prvemu velikemu valu bo jeseni ali pozimi sledil še en velik val, nato pa več manjših do leta 2021. Temu so bili priča v letih 1918 in 1919. Če bi se zgodil ta scenarij, pravijo, da bi bilo treba reorganizirati zdravstveni sistem, da ne bi ta pozimi bil preobremenjen. 
3. Scenarij: Prvemu velikemu valu naj bi sledil počasen prehod, ki pa ne bo zahteval spremembe in reorganizacije, čeprav se bodo ves čas pojavljali novi primeri in bodo nove žrtve. 

Pripravite se na najhujše


Strokovnjaki še pravijo, da bi bilo najpametnejše, da bi se pripravili na najhujši možni scenarij. Lipsitch in Osterholm pravita, da sta presenečena, ko vidita, da se številne države odločajo za opuščanje ukrepov za zajezitev koronavirusne bolezni 19. »To je eksperimentiranje, ki bo terjalo življenja.«

Ameriški strokovnjaki še dodajajo, da cepiva zagotovo ne bo na tržišču vse do leta 2021 in da je nemogoče napovedati, na kakšne ovire bi lahko naleteli pri razvijanju cepiva. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije