Iz stavbe, kjer domuje SDS, vzkliki veselja. Janša: »Vsaka vlada bi po takšni dvojni klofuti sama odstopila«

Volivci so na današnjem referendumu zavrnili zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Proti zakonu je namreč glasovalo več kot 92 odstotkov volivcev, hkrati pa je nasprotnikom uspelo doseči tudi kvorum za zavrnitev zakona.
Premier Robert Golob je v prvem odzivu po zavrnitvi zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti na referendumu dejal, da se tri četrtine volilnih upravičencev ni odzvalo na klic desnice, tistih, ki so zakonu nasprotovali, pa ni niti za četrtino. »S svojimi lažmi in manipulacijami desnica večine ni prepričala,« je ocenil.
»Ta referendum v resnici ni nič drugega kot interno preštevanje desnice za skoraj sedem milijonov javnega denarja,« je v odzivu za STA navedel premier in predsednik Gibanja Svoboda, ki je v referendumski kampanji pozivalo k bojkotu referenduma.
Volivci so na današnjem referendumu, ki ga je s podpisi volivcev zahtevala SDS, zavrnili zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ga je pripravila vlada.
Po delnih neuradnih rezultatih Državne volilne komisije je namreč proti zakonu glasovalo več kot 92 odstotkov volivcev, hkrati pa je nasprotnikom uspelo doseči tudi kvorum za zavrnitev zakona.
Po skoraj vseh preštetih glasovnicah je proti zakonu glasovalo 403.153 volivcev oziroma 92,52 odstotka volivcev, za njegovo uveljavitev pa se jih je izreklo 32.597 oziroma 7,48 odstotka.
Poslanec Svobode Dean Premik je prve rezultate referenduma pospremil z besedami, da ne bodo spremenili ničesar. Dodatki se bodo izplačevali bodisi po novem bodisi po starem zakonu, je dejal v izjavi v štabu za Televizijo Slovenija.

Poslanec se je v odzivu najprej zahvalil vsem volivcem in volivkam, ki so prisluhnili pozivu Svobode in se niso »udeležili tega nepotrebnega referenduma«, nato pa tudi tistim, ki so glasovali za zakon. Ob tem se je obregnil ob pozive predlagateljev na volišča tudi med volilnim molkom, da bi dosegli zavrnitveni kvorum.
»Ne pričakujem ničesar, ker že ves čas poudarjamo, da se bodo dodatki izplačevali po novem ali starem zakonu iz leta 1974, kakršenkoli bo rezultat na tem referendumu,« pa je dejal poslanec glede visokega nasprotovanja zakonu tistih, ki so se referenduma udeležili.

Koordinatorica Levice Asta Vrečko je v prvem odzivu po referendumski zavrnitvi zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti dejala, da je bil referendum namenjen preštevanju glasov na desnici. Vrečko je poudarila, da je stranka SDS porabila več kot šest milijonov evrov davkoplačevalskega denarja za to, da je »zmobilizirala svojo bazo in se preštela«. »Samo za to gre, mimogrede pa je še malo popljuvala umetnike, kulturnike, stranko Levica in vlado«.
Vrečko meni, da je SDS že začela kampanjo pred državnozborskimi volitvami naslednje leto, za katere je ocenila, da bodo redne. Izkazalo se je, je dejala, da ima SDS podporo okoli 20 odstotkov. Želi si, da se predvolilni obračun ne bi spet bil na hrbtih najšibkejših, na hrbtih umetnosti in dela umetnikov.
Odzivi iz opozicije
Predsednik SDS Janez Janša je ob uspehu na referendumu o dodatkih k pokojninam umetnikov dejal, da je rezultat zmaga razuma in »tistega dela volilnega telesa v Sloveniji, ki se zaveda, da se država v času mandata sedanje koalicije giblje v napačno smer«.
»Danes je Slovenija naredila velik korak k temu, da si Slovenci ukradeno državo vzamemo nazaj,« je v prvi izjavi po uspehu na referendumu povedal prvak SDS. Meni, da je vladna koalicija na današnjem glasovanju dobila dve klofuti. Prvo, ker je bil zavrnjen »sramoten zakon, s katerim se je želelo neupravičene privilegije dodeliti zgolj peščici na podlagi odločanja nekega političnega telesa«, drugo klofuto pa predstavnikom izvršilne oblasti, ki so pozivali k bojkotu. »Vsaka vlada bi po takšni dvojni klofuti sama odstopila. Dvomim sicer, da bo prišlo do tega premisleka,« je povedal Janša.
Potrdil je, da bo SDS do volitev stopnjevala pritisk, »da se upravljanje z državo obrne v prihodnost in ne v preteklost«.
Janša se je zahvalil vsem, ki so se udeležili referenduma, tudi tistim, ki so glasovali za zakon. Zahvalil se je tudi predsednici republike Nataši Pirc Musar, nekdanjemu predsedniku Borutu Pahorju in drugim nosilcem državnih funkcij, ki so kljub pozivom k bojkotu šli na referendum in »vsaj delno ohranili čast sedanje slovenske oblastne strukture«.
Zala Tomašič, evropska poslanka iz vrst SDS je na X-u objavila zahvalo. »Hvala vsem, ki ste glasovali proti! Samo sprenevedanje v GS in Levici. Poziv k bojkotu ni samo v nasprotju z demokracijo, ampak tudi neverjetno arogantno, da mislijo, da so vsi tisti, ki niso volili, na njihovi strani. Ta referendum je poslal jasno sporočilo Vladi RS in če se je stranka SDS s tem res preštela, komaj čakam volitve!«
Branko Grims, poslanec Evropskega parlamenta, je na omrežju X zapisal: »Očitno je referendum uspel. Največja možna nezaupnica ljudstva vladi Roberta Goloba. Iskrena hvala vsem, ki ste se referenduma udeležili in oddali svoj glas proti! Vzemimo si našo domovino Slovenijo nazaj!«
Na družbenem omrežju X se je oglasil tudi Anže Logar, ki je med drugim zapisal: »Pobudniki referenduma so uspeli. Ljudje so množično glasovali proti vladi, zato je bil kvorum zoper slab zakon dosežen.« Ministrico za kulturo je pozval k odstopu: »Neposredna posledica vladnega fiaska pa mora biti odstop ministrice za kulturo, ki je pripravila slab zakon. Njej ni treba čakati na volitve.«
Predsednik NSi Matej Tonin je ob referendumski zavrnitvi zakona o dodatkih k pokojninam dejal, da je demokracija zmagala nad bojkotom, h kateremu so pozivali v vladnih vrstah. Rezultat pa je po njegovi oceni tudi začetek konca vlade Roberta Goloba. »Od danes bo vse lažje in je zmaga desnosredinske vlade mogoča,« je dejal.
Po njegovem mnenju je namreč demokracija zmagala nad bojkotom, k čemur so pozivali v Gibanju Svoboda in Levici, kar je »jasno in najbolj čisto sporočilo, pomembno zlasti za razvoj naše republike v prihodnosti«. Demokracija je namreč tisto, na kar je treba staviti, je prepričan Tonin.
Sporočilo današnjega referendumskega glasovanja pa je po njegovem tudi to, da je nastopil začetek konca aktualne vlade. »Od tu dalje bo vse lažje, zmaga desnosredinske vlade je mogoča, spremembe so mogoče, stvari se bodo začele spreminjati. Ta rezultat je vsem v desnosredinskem bloku vlil veliko upanja,« je zatrdil prvak NSi. Sam bi pričakoval tudi odstop ministrice za kulturo Aste Vrečko.
Predsednik Slovenske nacionalne stranke Zmago J. Plemeniti pa je na omrežju X delil kratek zapis: »Asta, spokaj zVrečko.«