ZASEBNI VRTCI IN ŠOLE

VIDEO: Otroke v zasebne vrtce in šole? Podporniki pravijo tole ...

Prepričani so, da je izbiro treba prepustiti staršem in ne ministru Jerneju Pikalu.
Fotografija: Sporočila protestnikov. FOTO: Blažž Samec, Delo
Odpri galerijo
Sporočila protestnikov. FOTO: Blažž Samec, Delo

LJUBLJANA – Polemika o financiranju javnega in zasebnega šolstva se nadaljuje. Vprašanje je, ali predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (Zofvi) uresničuje odločbo ustavnega sodišča, ki je državi naložilo obvezno financiranje obveznega programa osnovnih šol.  Minister Jernej Pikalo je dejal, da bi s predlagano novelo država obvezni del javnega programa financirala stoodstotno, razširjenega dela javnega programa pa ne bi več financirala, torej tukaj odpade denar za zasebne šole.

Protest proti sprejetju zakona o financiranju zasebnega ššolstva. FOTO: Blažž Samec, Delo
Protest proti sprejetju zakona o financiranju zasebnega ššolstva. FOTO: Blažž Samec, Delo

Podporniki zasebnih šol so ob napovedani spremembi pričakovano ogorčeni, saj bi po novem namesto dosedanjih 85 odstotkov za oba programa po novem povprečno prejemali le 65 odstotkov, preostali del pa bi prešel na pleča staršev.

Združenje zasebnih vrtcev Slovenije je zato danes pripravilo protestni shod pred parlamentom, na katerem se je zbralo okoli 70 ljudi.


Zakaj so se protestniki shoda udeležili in kaj želijo sporočiti?


* »Vsi smo davkoplačevalci in denar se ne more deli tako, da nekomu damo, drugemu pa ne.«
* »Zasebniki so dokazali, da delajo kakovostno«.
* »V javni šoli je treba plačevati popoldansko varstvo«.
* »Odločili smo se za zasebni vrtec, ker nam je všeč metodologija montessori«.
* »Ne ideologije na hrbtih otrok, hočemo svobodo izbire šolanja«.

Ker je v državnem zboru po mnenju ravnateljev zasebnih šol najspornejša oblika zakona, predlagajo njegov umik iz parlamentarnega postopka. Odločitev o tem bodo poslanci sprejeli v četrtek zvečer. FOTO: Blažž Samec, Delo
Ker je v državnem zboru po mnenju ravnateljev zasebnih šol najspornejša oblika zakona, predlagajo njegov umik iz parlamentarnega postopka. Odločitev o tem bodo poslanci sprejeli v četrtek zvečer. FOTO: Blažž Samec, Delo

* »Delam v glasbeni šoli in opažam, da pri otrocih, ki so v javni šoli, v procesu nastajajo velike težave in stiske. Zato je nujno, da bi bilo zasebnih šol še več in da bi se pedagogika montessori, ki se je formirala pred stotimi leti in še več, skozi ta alternativni sistem formirala tudi v javne šole. Psihološka in duhovna znanja so se spreminjala, naša šola pa je ostala v času industrijske revolucije in se je formirala za tovarne in ljudi, ki so v njih delali. V vmesnem času se je veliko spremenilo, nisem pa prepričana, da se je temu prilagodilo tudi naše javno šolstvo ali pa se morda noče spremeniti.«
* »V javni šoli so učitelji, ki imajo velike skupine in hočejo delati z otroki, ki ustrezajo normativom. Imamo pa otroke, ki se jim je tudi treba nekoliko bolj posvetiti in so morda bolj težavni (sindrom ADHD in podobno), zanje pa je morda bolj primerna montessori šola.«
* »Sem proti razslojevanju in za svobodno izbiro načina šolanja.«


Starši otrok, ki obiskujejo zasebne šole, so se ob 10. uri zbrali na protestnem shodu pred državnim zborom. »Naš namen je, da se sliši glas staršev. Želimo povedati, da smo tukaj in da bi želeli sodelovati pri oblikovanju predloga zakona,« je dejala ena od pobudnic shoda staršev Vesna Marinič. Zasebne šole bodo morale po njihovih izračunih šolnine zvišati tudi za več kot dvakrat.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije